Atık PCB çözeltilerini ne yapıyorsunuz?

Altair

Kıdemli Üye
PCB üretiminden arta kalan çözeltileri doğaya zarar vermeden etkisiz hale getirmek için ne gibi yöntemler kullanıyorsunuz? Ben sodyum karbonat (çamaşır sodası ) ile karıştırıyorum. Bunun dışında farklı hangi maddeler var?

Edit : Konu uzarsa arada yanitlar kaybolmasin diye buraya ekleyecegim. @Anchbred sodyum bikarbonat ( kabartma tozu ) ile notralize edip 10/1 su ile seyreltildikten sonra kanalizasyona dokulebilecegini soyledi.

Son düzenleme:
PCB üretiminden arta kalan çözeltileri doğaya zarar vermeden etkisiz hale getirmek için ne gibi yöntemler kullanıyorsunuz? Ben sodyum karbonat (çamaşır sodası ) ile karıştırıyorum. Bunun dışında farklı hangi maddeler var?
Gereken kimyasallarla nötr ettikten sonra direk buharlaşmaya bırakıp arta kalan katı kimyasalları paketliyorum, ileride kimyasal atık işleyen bir yere vermek gerekecek ama 10kg düzeyinde bir atık çıkartmak için benim daha 10 yıl depolamam lazım :)

Gereken kimyasallarla nötr ettikten sonra direk buharlaşmaya bırakıp arta kalan katı kimyasalları paketliyorum, ileride kimyasal atık işleyen bir yere vermek gerekecek ama 10kg düzeyinde bir atık çıkartmak için benim daha 10 yıl depolamam lazım :)
"Gereken kimyasal"lari da yazarsaniz biz de kullaniriz. Dokmeyelim kanalizasyona. :oops:

İkisi de sodyum bikarbonat ile nötrölize edilebilir, nötr ettikten sonra, 10/1 oranında suyla lavabodan buşaltmanızda bir sakınca yok bu ikisi için.

Kombi çıkışındaki su balkona doğrudan verilmiyor. Ufak bir kap içerisinde çakıl taşı gibi bir madde üzerin geçerek balkon giderine ulaşıyor. Bu çakıl gibi madde, sıvı içerisindeki asiti nötürlemek için kullanılıyor. Belki aynı madde bu amaçla kullanılır.

Sıra bu işlere gelene kadar, cam, pet şişe vb tasnif ederek çuvallarda biriktirmek sonra ilgili kutucukları bulup atmak gerek. Camları da rengine göre ayırabiliriz..

Evde PCB yapıyorsak bunları düşünmek ne kadar anlamlı? Fabrikalar sanayi zehir kusuyor. Tonla ekmek çöpe gidiyor..

Kombi çıkışındaki su balkona doğrudan verilmiyor. Ufak bir kap içerisinde çakıl taşı gibi bir madde üzerin geçerek balkon giderine ulaşıyor. Bu çakıl gibi madde, sıvı içerisindeki asiti nötürlemek için kullanılıyor. Belki aynı madde bu amaçla kullanılır.

Sıra bu işlere gelene kadar, cam, pet şişe vb tasnif ederek çuvallarda biriktirmek sonra ilgili kutucukları bulup atmak gerek. Camları da rengine göre ayırabiliriz..

Evde PCB yapıyorsak bunları düşünmek ne kadar anlamlı? Fabrikalar sanayi zehir kusuyor. Tonla ekmek çöpe gidiyor..
Tamam, bu yanıtından tatmin oldum. Bundan sonra tüm pilleri çöpe atacağım. Tüm atıklarımı da olduğu gibi kanalizasyona boşaltacağım. Jetski**mde değil çevre. :tamam1

** https://www.google.com/search?q=jet...nBZcQ_AUoAXoECAIQAw&biw=1530&bih=776&dpr=1.25

Kanalizasyona döktüğün zaman oradaki pohlar asiti nötralize eder. Bence de çok önemli değil. Hatta faydalı bile olabilir. Boruların içindeki kireçi temizler.
- İçeride ne voar?
- Beyle lenger gadder delih voar.
- Deliğin içinde ne voardır?
- Poh voardır ağam.
- De hayde it ogli it.

:katil2: :katil1:

Kanalizasyona döktüğün zaman oradaki pohlar asiti nötralize eder. Bence de çok önemli değil. Hatta faydalı bile olabilir. Boruların içindeki kireçi temizler.
Mesele asitten daha çok kimyasalların su yaşamını tehdit etmesi, asidi nötr etmek sadece ekstra tatmin ve emin olmak için yapılabilir, ama onun dışında benim yukarıda sözünü ettiğim şeyler bakır sülfat, formaldehit gibi bakır kaplamada kullanılan kimyasallar üzerineydi.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back