Bedava Windows 10

taydin

Timur Aydın
Staff member
Bugün quora'da bir soruyu görünce gözlerime inanamadım. Microsoft, windows 10 un bedava indirilmesine izin veriyormuş :cheeky5::cheeky5::cheeky4:

Buradan indirilen Windows 10 un tek dezavantajı, temalar ve masaüstü arka planının değiştirilememesiymiş. Onun dışında herşey çalışıyormuş. Ben indirdim ISO imajını bir ara Vmware altında kurmayı deneyeceğim. Doğrudan link de burada:

Yani anlamıyorum, hangi dağda kurt öldü de koskoca Microsoft bedavaya windows vermeye başladı?

Bugün quora'da bir soruyu görünce gözlerime inanamadım. Microsoft, windows 10 un bedava indirilmesine izin veriyormuş :cheeky5::cheeky5::cheeky4:

Buradan indirilen Windows 10 un tek dezavantajı, temalar ve masaüstü arka planının değiştirilememesiymiş. Onun dışında herşey çalışıyormuş. Ben indirdim ISO imajını bir ara Vmware altında kurmayı deneyeceğim. Doğrudan link de burada:

Yani anlamıyorum, hangi dağda kurt öldü de koskoca Microsoft bedavaya windows vermeye başladı?
Ne yalan söylüyüm ben gittigidiyordan 5-10tl ye lisans anahtarı aldım. Hiç bir sorun da yaşamadım şimdiye kadar.
Bedava veriyorlarsa vardır bir çapanoğlu altında.
Gerçi ilk çıktığında da windows 7 den filan yükseltenlere bedava vermişlerdi ama o zaman da w7 nin lisans anahtarının orjinal olması şarttı.

Bir kaç gündür kendi kendime düşünüyordum. Uzun zamandır sesleri çıkmıyor, yeni bir windows sürümü yapmıyorlar mı acaba? Diye. Belki de bu onun sinyalidir.

Crack'li windows'larda zararlı yazılım olma riski yüksek. Sen herhangi bir sorun görmeyebilirsin, ama belki senin bilgisayar bir botnet'e dahil edildi ve geceleri dönüşümlü olarak ya spam gönderiyor veya bir yerlere DDOS saldırısı yapıyor olabilir.

Ama yukarıdaki resmi windows 10 sürümü. Güvenlik güncellemeleri, herşey yapılıyor. Varsa sadece Microsoft'un kendi "resmi" casus yazılımları vardır :katil1:

Crack'li windows'larda zararlı yazılım olma riski yüksek. Sen herhangi bir sorun görmeyebilirsin, ama belki senin bilgisayar bir botnet'e dahil edildi ve geceleri dönüşümlü olarak ya spam gönderiyor veya bir yerlere DDOS saldırısı yapıyor olabilir.

Ama yukarıdaki resmi windows 10 sürümü. Güvenlik güncellemeleri, herşey yapılıyor. Varsa sadece Microsoft'un kendi "resmi" casus yazılımları vardır :katil1:
Abi ben hep windowsu orjinal sitesinden indiriyorum zaten. Ürünü indirmesi bedava. Ya kurulum sırasında lisans anahtarı giriyorsun yada kurduktan sonra crack yapıyorsun.

Benim para verip aldığımsa sadece lisans anahtarı. Herhangi bir crack programı değil. Kurulum sırasında anahtarı yazıp geçiyorum o kadar.

• Beğen
Reactions: 333
Bu bedavadan ziyade windows artık cd vermediğinden çıkarttığı bir uygulama. Yalan olmasın 4-5 senedir olması lazım. En azından ben bununla bir kere indirdim ve sürekli o medyayı kullanıyorum. Artık windows keylerini biosa bir yere gömüyorlar. Key varsa direkt kuruyor ama key yoksa yine key ister. Eskiden direkt usbye flashlamazdı rufusla işimizi görürdük ama artık ona da seçenek getirmişler.

O zaman bu indirilen Windows 10 un tek farkı aktivasyon gerektirmemesi. Bakalım kurunca göreceğim.

Bu bedavadan ziyade windows artık cd vermediğinden çıkarttığı bir uygulama. Yalan olmasın 4-5 senedir olması lazım. En azından ben bununla bir kere indirdim ve sürekli o medyayı kullanıyorum. Artık windows keylerini biosa bir yere gömüyorlar. Key varsa direkt kuruyor ama key yoksa yine key ister. Eskiden direkt usbye flashlamazdı rufusla işimizi görürdük ama artık ona da seçenek getirmişler.
Ben her format atacağım zaman tekrar indiriyorum. Artık indirip saklamak mantıklı değil. Çünkü iki format arasında tonla güncelleme çıkıyor. En iyisi yeniden indirmek. Günümüz şartlarında artık çokda uzun sürmüyor indirmek.

Ben her format atacağım zaman tekrar indiriyorum. Artık indirip saklamak mantıklı değil. Çünkü iki format arasında tonla güncelleme çıkıyor. En iyisi yeniden indirmek. Günümüz şartlarında artık çokda uzun sürmüyor indirmek.

Valla ben güncellemeleri iptal ediyorum. :D Flash bellekteki boyut 4-5 gb. Yüklenince 10 gb gibi bir şey oluyor. Güncelleme atınca 30'u buluyordur. :D Her güncellemede de bir yeri bozuluyor. Driverları güncel tutuyorum ama programlar ve windowsa hiç bulaşmıyorum o konuda. :(

Valla ben güncellemeleri iptal ediyorum. :D Flash bellekteki boyut 4-5 gb. Yüklenince 10 gb gibi bir şey oluyor. Güncelleme atınca 30'u buluyordur. :D Her güncellemede de bir yeri bozuluyor. Driverları güncel tutuyorum ama programlar ve windowsa hiç bulaşmıyorum o konuda. :(
8gb lık flash bellek yetiyor. 30gb da günümüz koşullarında çok sayılmaz. Benim güncellemeler hep açık. Son bir kaç yıldır hiç sorun yaşamıyorum. Hatta windows eskisi kadar sık güncelleme de yapmıyor artık. Alışkanlıklarınızdan kurtulun :D

İş çıkışı bilgisayarı kapatırken güncelleme yükleniyor bilgisayarı kapatmayın olayına çok uyuz oluyorum. Açık bırakıp gidemiyorum. Enerjiyi kesmem gerekiyor. Artık yüklenince ye kadar bekliyorum. Son zamanlarda çok olmuyor.

İş çıkışı bilgisayarı kapatırken güncelleme yükleniyor bilgisayarı kapatmayın olayına çok uyuz oluyorum. Açık bırakıp gidemiyorum. Enerjiyi kesmem gerekiyor. Artık yüklenince ye kadar bekliyorum. Son zamanlarda çok olmuyor.
Öyle bir durum da kalmak istemiyorsan otomatik güncelleme zamanını ayarlayabilirsin. Yada çıkmadan 1 saat önce güncelleme kontrolü yapsan rahat rahat yetişir kapanışa.

8gb lık flash bellek yetiyor. 30gb da günümüz koşullarında çok sayılmaz. Benim güncellemeler hep açık. Son bir kaç yıldır hiç sorun yaşamıyorum. Hatta windows eskisi kadar sık güncelleme de yapmıyor artık. Alışkanlıklarınızdan kurtulun :D

Bugüne kadar bir yararını göremedim güncelleştirmelerin. Eskiden her güncelleştirmeyle programlarımda performans kayıpları yaşıyordum. Hatta halen spectre meltdown yamalarını bile kaldırıyorum performansı etkiliyor diye. Bir fragility curve çizmek için bile yaklaşık 4 tblık bir alana ihtiyacımız oluyor. O yüzden 30 gb'ı bırakın 1 gb bile bazen hayat kurtarıyor. Yoksa bin lira bin lira harddisklere gider. Konuyu dağıttık Timur hoca kızacak. :D

Microsoft Windows 10'dan sonra artık yeni bir sürüm yayınlamayacağını açıklamıştı. Yani 11 diye bir şey çıkmayacak, her şey güncelleme ile devam edecek. O yüzden güncelleme bir diğer tabir ile yeni sürüm anlamına geliyor. Gerekli ya da faydalı mı emin değilim.

Diğer yandan birkaç gün evvel Windows 10'un kaynak kodlarına erişildiği haberleri dolaştı. Birileri kaynak kodların olduğu tarlayı hacklemiş. Bill Gates zaten bu ara garip garip açıklama yapıyor. Tamam entelektüel filan olabilirsin de doktorlardan daha fazla ahkam kesiyor. Bunların ardından bir şeyler çıkacak ama görmeye ömrümüz yeter mi bilmiyorum.

Güncelleme işine geri dönecek olursak güvenlik dışında ben o konudan rahatsızım. Fusion 360 geçen gün senin ekran kartı kötü hacı demeye başladı. Ben bu sistemle 2-3 senedir aynı kapasitede amatör işler yapan adamım, ne oldu da benim ekran kartı kötüleşti? 6 ay önce kötü değildi benim çizim kapasiteme yetiyordu, işimin kapasitesi artsa ben zaten gider yeni ekran kartını alırım, durduk yerde ne diye ekran kartımı bokluyor...

Donanım editörlüğü yaptığım dönemde derginin yazılım bölümünden sorumlu (güncel yazılımları araştırıp tavsiye eden) arkadaşım ilk çıkan Photoshop versiyonunu kullanıyordu. Belki bugün halen aynısını kullanıyor olabilir. Biz CS6 gibi bilmem bir versiyonda yeni yeni özellikleri öğrenmeye çalışırken, adam bütünü ile hakim olduğu sürümle gayet mutlu ve bana da keyifle anlatıyordu. :D

• Beğen
Reactions: 333
Ben oldum olası windowsu sevmedim.Linuxla keşke biraz erken tanisabilseydim.
İnternetten alınan keyler yasal keyler değil zaten.Bir firma OEM olarak fazla aldığı Windows lisansını el altından satıyor veya sızdırılıyor.O şekilde o kadar ucuza satılıyorlar.
Geçende servisin birinde gözüme çarptı hastanede.Hemsire çağırma diye bir sistem var.Ana bilgisayarda Fedora kullanmışlar.Çok hoşuma gitti[emoji848]

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,789
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back