Benzin Enjektör sinyalini PWM sinyale çevirme

Tam emin değilim tecrübemi aşıyor ancak. Yanılmıyorsam arduino ile donaımsal pwm ve kesme kullanarak tam istediğin şey yapılır diye düşünüyorum. Maliyet olarak olduça ucuz emek olarak oldukça uğraştırabilir seni.
tecrübe sıfır olduğu için ücreti ödenerek birisi yaparsa çok sevinirim varsa forumdan arkadaşlar konuşabiliriz.

Bende izmirdeyim vaktim olsa seve seve ücretsiz yapardım. Ücret karşılığı yapan arkdaşlar bulursun. Biraz uğraşırsan kendinde yaparsın.

İstersen kendin yapma konusunda yol gösteririm.ama zaman ayırıp çok şey öğrenmen gerekir.

@taydin hardware pwm kullanısa, kesme ile de pals süresi ölçülse kesme sırasında pwm devam edermi? Devam eder ise yine pwm durdurulmadan duty değiştirilir mi?

@taydin hardware pwm kullanısa, kesme ile de pals süresi ölçülse kesme sırasında pwm devam edermi? Devam eder ise yine pwm durdurulmadan duty değiştirilir mi?

Senin dediğin pals uzunluğu ölçme ve ona göre PWM üretme işe yaraması lazım. PWM üretme arka planda sürekli devam edebilir, bunda bir sakınca yok. Pals uzunluğuna göre sadece duty cycle değiştirilecek.

@ilkearas
Bir adet arduino nano veya uno
Bir adet pc817 opto kuplor.
Bir adet mosfet modelini belirleriz
Bir adet 7805 entegre
Birkaç direnç.
Biraz öğrenme isteği biraz sabır :)

Senin reçeten bu gibi görünüyor. Bu işe soyunmak istiyorsan öncekille arduino. Başlangıç seti alman gerekli. Çankaya 1.onur veya 2. Onur mağzasında bu setler 100tl gibi satılıyor. İnternettende alabilirsin.

Youtube üzerinde lezzetli robot tarifleri adlı kanalda arduino dersleri var. Hiç bilmeyenler için çok güzel anlatmış arkdaşlar. Burayıda biraz izleyip. Arduino ile basit kontrolleri yapar hale gelmelisin. Sonrasında kodlamaya aşina olacağın için senin kodunu yazman ve arduinoyu nasıl bağlamam gerektiği konusunda yol gösterici oluruz.

Elektroniğe biraz yatkın hissediyorsan kendini akşamları 1 saat ayırsan 1 haftada baya yol alırsın....

Yol uzun ve meşakatli :) birine yaptırsak bu elkektronik konusunda kendime güvenmıyorum ama denicem bakmayı en azında başladı da yapsa bunu çoğaltmak gerekebilir.

Pals süresi ölçümü için doğrudan polling bile kullanılabilir. 16 bit bir timer'i arka planda çalıştırırsın ve enjektör sinyali her durum değiştirdiğinde timer değerini kaydedersin. İki ardışıl değer arasındaki fark pals uzunluğunu verir. Bu tamamen arduino nano ile mümkün.

Ama çok yüksek ölçüm çözünürlüğü ve doğruluk gerektiriyorsa, frekansmetrelerde kullanılan "gated counter" yapısı gerekir. İki girişli bir AND gate'in bir girişi enjektör sinyali, bir girişi de yüksek frekanslı bir timer sinyali olur. Enjektör sinyali AND gate'i açıp kapatarak bir counter'i saydırır. Bu counter değeri de sonradan bir PWM duty cycle değerine dönüştürülür. Gene arduino nano yeterli.

Bu güzel bir arduino programlama projesi olur ve yukarıda da belirtildiği gibi sana çok şey katar. Programlama tecrüben var mı?

@ilkearas
Bir adet arduino nano veya uno
Bir adet pc817 opto kuplor.
Bir adet mosfet modelini belirleriz
Bir adet 7805 entegre
Birkaç direnç.
Biraz öğrenme isteği biraz sabır :)

Senin reçeten bu gibi görünüyor. Bu işe soyunmak istiyorsan öncekille arduino. Başlangıç seti alman gerekli. Çankaya 1.onur veya 2. Onur mağzasında bu setler 100tl gibi satılıyor. İnternettende alabilirsin.

Youtube üzerinde lezzetli robot tarifleri adlı kanalda arduino dersleri var. Hiç bilmeyenler için çok güzel anlatmış arkdaşlar. Burayıda biraz izleyip. Arduino ile basit kontrolleri yapar hale gelmelisin. Sonrasında kodlamaya aşina olacağın için senin kodunu yazman ve arduinoyu nasıl bağlamam gerektiği konusunda yol gösterici oluruz.

Elektroniğe biraz yatkın hissediyorsan kendini akşamları 1 saat ayırsan 1 haftada baya yol alırsın....
Biz senin emeğini odesekde sen yapsan kardeşim beni çok mutlu edersin :)

Malesef elektronik üzerine tecrübem sıfır benim için çok zorlayıcı olucaktır. Benim projem bunu öğrenip kendim yapmam demem projemi çok geriletir. Ama ücreti mukabilinde bana yardımcı olursanız çok sevirim. çünkü bu parçadan kopyalabilme imkanımı sağlayabilmem lazım.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
6,039
Üyeler
2,534
Son üye
mortadaalsonni211

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back