BGA Makinası

@taydin hocam bu cihazın HMI kısmında cortex A8 işlemci 128 MB ram ve 128 MB flash var.
Bu sisteme gömülü linux nasıl kurabiliriz?!

Yocto Linux ile tam istediğin yapılandırmaya sahip linux dağıtımı oluşturulabilir. Ama malesef bu yocto linux çok baş belası birşey, karmaşık, öğrenmesi çok vakit alan birşey. Bir de hardware yapısını bilmemiz gerekiyor, çünkü ona göre boot loader ve linux kernel hazırlayacağız.

Ama düşünce şeklin güzel. Oraya bir linux dağıtımı koyarsan tam istediğin özelliklere ve arayüze sahip bir makina elde edersin. Mesela makina üzerinde sadece bir web sunucusu çalıştırırsın ve böylece arayüze web tarayıcısı ile erişirsin.

Yocto Linux ile tam istediğin yapılandırmaya sahip linux dağıtımı oluşturulabilir. Ama malesef bu yocto linux çok baş belası birşey, karmaşık, öğrenmesi çok vakit alan birşey. Bir de hardware yapısını bilmemiz gerekiyor, çünkü ona göre boot loader ve linux kernel hazırlayacağız.

Ama düşünce şeklin güzel. Oraya bir linux dağıtımı koyarsan tam istediğin özelliklere ve arayüze sahip bir makina elde edersin. Mesela makina üzerinde sadece bir web sunucusu çalıştırırsın ve böylece arayüze web tarayıcısı ile erişirsin.

Evet fikrim tam da bu ama nasıl yapacağım konusunda sanırım yolum baya uzun:rolleyes:
Üzerinde bir PID kontrol ünitesi var.3 tane sürücüyü bu cihaz ile sürüp 4 tane k tipi termokupldan bilgi alıyor.MODBUS RTU kullanıyor bu yüzden datasheet kısmına çok ihtiyacım olacağını düşünmüyorum.Bulamadım da zaten.Bu cihazı MODBUS komutları ile ilk önce PC den kontrol etmeyi deneyeceğim başarılı olursam bu HMI üzerine linux kurup bir arayüz ile bu cihazı kontrol etmeyi planlıyorum.

Cihazın uzerindeki PID modülü ile nasıl haberleşme yapacağımı ve hangi adreslerin ne işe yaradığını öğrendim.MCGS HMI kısmını ise JTAG ile programlamak gerekiyormuş onu da öğrendim.Aslında üzerinde SBC(Single Board Computer) mevcut.Lakin uğraştıracağını düşündüğüm için bunu programlamak yerine raspberry pi ile veya ona benzer birşey ile arayüz tasarlamayı planlıyorum.
@taydin abi senin BGA makinesinin yedeğini alıp buraya koyma imkanın var mı? Belki arayüz kısmını uydurabilirim.Bunun için o firmwareye ihtiyacım var.
Cihazın kasasını komple söktüm.Komple boyasını çıkarıp statik boya yaptırdım.Yavaş yavaş toplarken bir yandan da yazılımı ile uğraşacağım.

Bir fırsatını bulunca içini açacağım inşallah. Yalnız PID işi ile ilgili şöyle bir durum var: Hazır PID modüllleri ile çalışmadım şimdiye kadar, PID konusundaki bilgim üniversitede otomatik kontrol dersinde öğrendiklerim ile sınırlı. Ama hazır PID modülü de kullansan, bağladığın sensör ve ısıtıcıya göre PID katsayılarını belirleyip PID modülüne aktarman lazım. Veya PID modülünün bir "öğrenme" modu olması lazım ve bir kereliğine katsayıları kendisinin öğrenmesi, bir kenara kaydetmesi ve ondan sonra da kullanması lazım.

Bendeki modül IDAQ-8098 modeli.Datasheeti çok zor buldum o da çince.Dediğin öğrenme modu var onu da açıklamış.Ben sadece kalibrasyon yapıp ısı bilgilerini gireceğim.Bu modül termokupl tiplerine göre kendi katsayılarına sahip.Hangi termokupl varsa ona göre kodunu giriyorsun belirli bir adrese.

Cİhazı çalıştırmayı başardım.HMI programlamayı da öğrendim bu cihaz sayesinde bir öğrenmediğim çince kaldı :dans1:

WhatsApp Image 2022-02-06 at 13.11.05.jpeg
WhatsApp Image 2022-02-06 at 13.25.55.jpeg
WhatsApp Image 2022-02-06 at 15.59.24.jpeg

Genelde Çin'de bu tarz firmware'leri para karşılığında paylaşıyorlar. İyi bulmuşsun, bravo.

Forum istatistikleri

Konular
5,663
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back