Bios eeprom programlayıcı

Öğretmen27

Aktif Üye
Ustalar merhabalar. Laptop anakart, masaüstü anakart hatta tv anakartlarındaki eeprom bios flash her neyse programlamak için aşagıdaki linkteki ürünü almak istiyorum. Siz hangi programlayıcıyı kullanıyorsunuz? Ayda yılda bir lazım olur çok para vermek istemiyorum...

İş görür ama o küçük DIP dönüştürücü PCB'den yedek de almak lazım. Lehimle oraya EEPROM çıkarıp taktıkça padleri eninde sonunda kalkacak ve PCB'yi değiştirmek gerekecek.

Bunu kullanmak için önceden elimize o anakarta o versiyona ait eproma yüklenecek hex yada bin dosyasının olması gerekmiyor mu?

Hadi diyelim x marka x model anakartın bios sorununu tesbit ettik. Bu biosa yükleme yapmak için gereken bin dosyasını nerden bulacağız böyle bir genel kaynak varmı kolay erişilebilien?

Aynı anakarttan elimizde olsa sök tak programlayıcıya oku kaydet bozuk olana yükle filan yapılabiliyor diye biliyorum.

Bunu kullanmak için önceden elimize o anakarta o versiyona ait eproma yüklenecek hex yada bin dosyasının olması gerekmiyor mu?

Hadi diyelim x marka x model anakartın bios sorununu tesbit ettik. Bu biosa yükleme yapmak için gereken bin dosyasını nerden bulacağız böyle bir genel kaynak varmı kolay erişilebilien?

Aynı anakarttan elimizde olsa sök tak programlayıcıya oku kaydet bozuk olana yükle filan yapılabiliyor diye biliyorum.
Sorun olursa yabancı sitelerde de var abi. Paylaşım yapıyorlar.

Taydın hocam dediğiniz gibi smd söküp buna lehimleyip tekrar çıkarıp karta lehimlemek zor oldu. Kısa süre içerisinde smd yi dipe çeviren soket almayı düşünüyorum.

Bu mesajdan bios entegresini söküp programlayip taktigini anliyorum hocam dogrumudur? Sonuc olumlu mu?
Yaptim abi dogru ama sonuc olumsuz.. Biosla alakali degil anakartta voltajlar var. Ekran kartinda cikmasi geren bir voltaj var. Bir mosfet grubu var. Bu mosfet grubunu anahtarlayan voltaj ekran kartindan cikiyor. Voltaji baska yerden verdim yine olmadi. Sadece voltaj degil ekran karti arizali maalesef.

Bizim bilgi işlemci abi de benden böyle bir cihaz talebinde bulundu. Mağazadaki modemlerin, ip kameraların ve daha çeşitli cihazların eepromlarını kopyalamak veya dosyasını bulursa yüklemek istiyor. Bu cihaz bunların hepsini yapabilir mi? Bir kere alayım her işimi görsün mantığında. Fiyat olarak biraz daha yukarı çıkabilir. 150-200tl ye kadar mesela.

Gökhan ustam biraz daha iyi detaylı bir şey istiyorsa sofı sp8 programlayıcı alabilir.
24/25/93 / BR90 çiplerinin yüksek hızlı programlamasını destekliyormuş.
Benim kullandıgım CH431 24 ve 25 çipleri serilerini destekliyor. Laptop anakartı ve tv anakartı için bana yetiyor.
Sofı sp8 kullanmadım biraz daha iyi bir şey istiyorsa onu alabilir.

Asus masaustu anakart. Sistem kurdum dur dedim biosuda update ediyim. Kendi programi kendi bios dosyasi. Yukleme sonu hata verdi. Aha dedim simdi bunukapatinca bir daha acilmayacak... Bu. 341 benim bios a uygunmus. Bios dosyasini bu 342 ile yazdim. Anakart duzeldi.

Gökhan ustam biraz daha iyi detaylı bir şey istiyorsa sofı sp8 programlayıcı alabilir.
Benim kullandıgım CH431 24 ve 25 çipleri serilerini destekliyor. Laptop anakartı ve tv anakartı için bana yetiyor.
Bu biraz pahalı oldu hocam. 400tl ye yakın. Bir teklif edeyim bakalım ne diyecek :)

Asus masaustu anakart. Sistem kurdum dur dedim biosuda update ediyim. Kendi programi kendi bios dosyasi. Yukleme sonu hata verdi. Aha dedim simdi bunukapatinca bir daha acilmayacak... Bu. 341 benim bios a uygunmus. Bios dosyasini bu 342 ile yazdim. Anakart duzeldi.
341 ne ola ki? Anlamadım.

Bu cihaz çipten çipe kopyalama yapıyor mu? Öyle bir bilgiye rastlayamadım.

Bu cihaz çipten çipe kopyalama yapıyor mu? Öyle bir bilgiye rastlayamadım.
Çipten çipe neden yapsın. Bir çipten alır bilgisayara kopyalar bilgisayardan da başka çipe kopyalarsın. Mandallı kablolu bir bir adet de aparat alırsın.
Aşağıdaki CH431 takımının içinde var ayrı satılıyor. Entegreyi sökmeden kart üzerinde kopyalayıp yazabilirsin.

Çipten çipe neden yapsın.
O da bir seçenek sonuçta :)

Bir çipten alır bilgisayara kopyalar bilgisayardan da başka çipe kopyalarsın. Mandallı kablolu bir bir adet de aparat alırsın.
Aşağıdaki CH431 takımının içinde var ayrı satılıyor. Entegreyi sökmeden kart üzerinde kopyalayıp yazabilirsin.
Mandallı aparat daha mantıklı ama. Sökmeden kopyalamak çok büyük avantaj sağlar. Ben bizim bilgi işlemciye Sofi SP8'i önerdim. Alacak gibi görünüyor. Birde mandal ayarladık mı tamamdır.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,653
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back