Bir garip Led ampul arizasi

Haze

Aktif Üye
elimde 3 adet osram led ampul var ve bunlarin 3 u de ayni arizaya sahip, adamlar soyle bir tasarim yapmis: 17Voltluk 23 adet led i seri baglayip dogrudan 220v sebeke voltajini dc ye cevirip RM9003 isimli kontrolcu ile muhtemelen pwm ile konrol etmisler, seri ledin anod ucuna +300v giriyor ve katod ucu koltrolcu ile kontrol ediliyor, sense direncine filan girmiyorum, kontrolcu gnd bazli anahtarlama yapiyor.
neyse ben ledleri degistirip 3 lambayida tamir ettim, kafama takilan soru ise 3 ampulde de hep ayni 23 nolu ledin arizalanmasi, 1 nolu led +300v bagli, bunun
mantigini anlayamadim, isidan bozulor desem, tum ledler ayni uzaklikta, 23 nolu led ile kontrolcu arasinda epey mesafe var, yorumunuz var mi?

Ledler seri bağlı. Teorik olarak hepsinde aynı gerilim düşümü olacak ve rastgele bir tanesi arızalanacak. Fakat belli ki 23 nolu led yani toprağa en yakın olan nispeten daha fazla şiddete maruz kalıyor. Belki PCB tasarımı nedeniyle böyledir. Dolayısıyla ilk bozulan hep aynı konumdaki oluyor.

Bir ihtimal anahtarlama esnasında diğer tüm ledlerin yükünü sondaki üstleniyor.
İlk anda diğerlerinden önce ilk iletime geçen bu oluyor.

S639fbc7e5f844b77a4d7132d666f796eE.jpg_640x640q90.jpg

aslinda ampul ureticilerine hep kizarim, su kontrol isini duzgun yapmiyorlar, smps deki gibi soft start yapilsa daha uzun sure dayanir diye dusunuyorum, @Encoder nasil bir pcb hatasi olabilir, osiloskop ile ledler uzerine dusen voltaja bakmayi dusunuyorum ama smd malzemeye baglanti biraz problem, sahsen arizanin denge akimina ulasacagi kisa surede olustugunu dusunuyorum, heralde kontrolcu devreye girip led akimini sinirlayama calistigi surede anasini aglatiyor ama durum boyle olsa bile neden hep ayni led sorusunu yine cevaplamiyor, bence durum ilginc, acaba soyle sacma bir durum olabilir mi, kisa bir sureliginede olsa kontrolcuye en yakin noktada akim en yuksek seviyede geciyor olabilir mi.

ledler paralel olsa tamam pcb hatasi vardir deyip kabul edelim ama ledler seri diyorum, tumu ayni aluminyum yuzeyde, oyle isi farki filan olusacak bir durumda sozkonusu degil, varsa bildiginiz bir pcb hatasi izah edin o zaman.

oyle isi farki filan olusacak bir durumda sozkonusu degil

Bunu ancak termal kamera ile baktıktan sonra kesin olarak söyleyebilirsin. Komponent yerleşimine bakmak yeterli olmaz.

• Beğen
Reactions: nt
led ampuller giderek dandikleşiyor, osram led ampul marka hakkını bir yerli şirkete devretmiş, adına yaraşır bir kalite beklemeyin. ben yerli bir markanın 10lu paketini aldım, 3-4 ay sonra ard arda bozuldular, üzerlerinde yazan ömrün onda birine bile ulaşmadılar. sonra osram aldım, yerlilerle aynı sürücü entegre ve devre. tek fark yerli markada kapasitör yok, yeri boş. osram da boş bırakmamış. osramları takalı 2 ay oldu bekliyorum bakalım kapasitör ömür uzatıyor mu.

acaba soyle sacma bir durum olabilir mi, kisa bir sureliginede olsa kontrolcuye en yakin noktada akim en yuksek seviyede geciyor olabilir mi.
Yukarıdaki mesajlarda paylaşılan şemaya göre entegreye yakın olan led 23. Led olmalı. Tahminime göre 23. Led gnd ye bağlı. Akım yönü - den + ya olduğuna göre, seninde düşündüğün gibi yüksek akımda önce 23. Led mefta olacaktır. 23. Led bu süreçte direnç gibi davranıyor şeklinde düşünebiliriz. Böylelikle diğer ledler bozulmuyor... Bence tahminin doğru.

ben bimdeki apulleri kullanıyorum. içlerini açıp incelemedim ama benim gözlemlerime göre philips ve osram'dan daha uzun ömürlü.

piyasa rekabet kurulları izin vermiyor olabilir dayanıklı tüketim malzemelerine sonuçta bozulmazsa birdaha almayız
o zaman led ampulun uzun omurlu olmasina neden her firsatta atifta bulunuyorlarki, normal sartlarda bu ledlerin hepsinin en az 25.000 saat calisma omru olmasi gerekir ama gel gorki en babasi 2 seneden fazla gitmiyor, ordada en fazla 4000 saat filan hizmet vermistir , onceleri florasan lambalar coplugumuz vardi simdide led lamba coplugumuz oldu, zamaninda kendi yaptigim konrolcuye sahip led lamba 12 senedir calisiyor nasil oluyorsa, her is sahtekarlik, her alanda acgozluluk mevcut malesef.

Aslında uzun ömürlü LED ampül projesi yapılabilir. Ticari amaçlı olmaz ama kendi kullanımın için. Mevcut bir tane LED ampül alacaksın, içini açıp devre şemasını çıkaracaksın. Sonra da aynı PCB yi aluminyum olarak yaptıracaksın, boyut olarak içerisini tam dolduracak kadar büyük. LED lambalarda arızanın en büyük sebebi aşırı ısınma. Bu aluminyum PCB, boyutu da maksimize edilirse, soğutma sorununu çözebilir.

@taydin ben kendi surucumu zaten yapabilirim konu o degilki, herkes kendi surucusunu tasarlayacak degil, koca koca firmalarin argesi ne is yapiyor, aslinda biliyorlar olmasi gerekeni ama daha fazla urun satmak icin yapmiyorlar, yoksa atla deve degil surucu yapmak, ilk cikan led ampuller daha kaliteliydi, sanirim o zamanlar daha akillari baslarinda degildi, yapmalari gereken sadece daha uzun soft start suresi ve daha iyi sogutma.

2015 yılında yapmışım. 19 seri 2 paralel 38 LED var. Toplam akım 30mA civarında. 2 devre şebekeden toplam 18mA akım çekiyor. Günlerce non-stop açık kaldı ama hala çalışıyor.
16927072076639208166440773877241.jpg

Diğer taraftan @Haze'nin karşılaştığı durumun 2 sebebi var. Birincisi kaliteli LED yerine piyasa malı yada düşük kalite LED kullanılarak tasarruf edilmeye çalışılması, ikincisi ise ısınma.
LED lambalar genellikle ısıyı dışarı atma imkanı olmayan bir yapıda üretiliyor. LED lamba içindeki ledlerin ne havalandırma ile teması var ne de dış ortam ile bağlantısı olan bir sürücüye sahip. Hal böyle olunca sıcaktan pişip istifayı veriyor.

Son düzenleme:
16927108675607912407895573033601.jpg

Bunları da sıcak çarptı.

Aslında uzun ömürlü LED ampül projesi yapılabilir. Ticari amaçlı olmaz ama kendi kullanımın için. Mevcut bir tane LED ampül alacaksın, içini açıp devre şemasını çıkaracaksın. Sonra da aynı PCB yi aluminyum olarak yaptıracaksın, boyut olarak içerisini tam dolduracak kadar büyük. LED lambalarda arızanın en büyük sebebi aşırı ısınma. Bu aluminyum PCB, boyutu da maksimize edilirse, soğutma sorununu çözebilir.
Akimi dusurmekte bir cozum. 20W LED ampul alip 15W calistirirsak omru 10 katina cikar bence. @Encoder 'in paylastigi devredeki R1'in 10 Ohm olmasi lazim. Onu 15 Ohm yapigimizda akim 40mA'den 25mA'e dusuyor. Sifirdan tasarim yapmaktansa bunu yapmak daha kolay. Ampul fiyatlari da asagi yukari ayni zaten.

led ampuller giderek dandikleşiyor, osram led ampul marka hakkını bir yerli şirkete devretmiş, adına yaraşır bir kalite beklemeyin. ben yerli bir markanın 10lu paketini aldım, 3-4 ay sonra ard arda bozuldular, üzerlerinde yazan ömrün onda birine bile ulaşmadılar. sonra osram aldım, yerlilerle aynı sürücü entegre ve devre. tek fark yerli markada kapasitör yok, yeri boş. osram da boş bırakmamış. osramları takalı 2 ay oldu bekliyorum bakalım kapasitör ömür uzatıyor mu.
Kapasitor LED'lerin kesinrisiz yanmasini sagliyor. Bu sayede saniyede 50 defa sonerek gozu yormasinin onune geciliyor. Akkor lambalar gibi surekli yaniyor. Tabii kondansator degeri yeterince yuksek ise. Omrunu etkileyecegini sanmam.

elimde 3 adet osram led ampul var ve bunlarin 3 u de ayni arizaya sahip, adamlar soyle bir tasarim yapmis: 17Voltluk 23 adet led i seri baglayip dogrudan 220v sebeke voltajini dc ye cevirip RM9003 isimli kontrolcu ile muhtemelen pwm ile konrol etmisler, seri ledin anod ucuna +300v giriyor ve katod ucu koltrolcu ile kontrol ediliyor, sense direncine filan girmiyorum, kontrolcu gnd bazli anahtarlama yapiyor.
neyse ben ledleri degistirip 3 lambayida tamir ettim, kafama takilan soru ise 3 ampulde de hep ayni 23 nolu ledin arizalanmasi, 1 nolu led +300v bagli, bunun
mantigini anlayamadim, isidan bozulor desem, tum ledler ayni uzaklikta, 23 nolu led ile kontrolcu arasinda epey mesafe var, yorumunuz var mi?
LED'ler 17V olamaz. 17 x 23 = 391V yapar. 4 seri bagli COB LED olabilir, 12,6 V yani. Bu durumda 12,6 x 23 = 290V olur. 20V voltaj dusmeleri ya da akim ayarlanmasi icin birakilmistir.

Bunu ancak termal kamera ile baktıktan sonra kesin olarak söyleyebilirsin. Komponent yerleşimine bakmak yeterli olmaz.
Su termal kamera ise yarar mi sizce, fiyati cok uygun.

Son düzenleme:

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back