Bir mesaja görsel eklemek

taydin

Timur Aydın
Staff member
Örneğin internette gördüğünüz bir görseli yazdığınız mesaja ekleyeceksiniz. Normalde bunun yapılışı için standart ve genel olarak bütün forum yazılımlarında desteklenen metotlar var:

1) Görseli bir jpg, png gibi bir resim saklama formatında harddiske kaydedersiniz, sonra da mesajın altındaki "dosya ekle" butonunu kullanarak bu dosyayı mesaja ekleyebilirsiniz. Böyle yapınca, o görselin dosyası forumun sunucusuna kaydedilecektir ve forum ayakta olduğu sürece o görsel de var olacaktır.

2) Görselin URL'sini alıp editördeki "resim ekle" butonu ile bu görselin URL'sini mesaja ekleyebilirsiniz. Bu durumda bu görsel, ilgili sunucudan alınıp görüntülenecektir. Eğer o sunucu artık yok ise, bu durumda bu görsel de artık görüntülenemeyecek.

Bu iki metot işe yarıyor, ama kullanımı çok da kolay değil. Görseli kaydet sonra harddisk'teki dizine yönel, veya görselin URL'sini bul vs ... Ama eğer tarayıcı olarak Firefox kullanıyorsanız, mesaja görsel eklemenin çok daha kolay ve etkin bir yolu var :)

Mesela aşağıdaki internet sayfasını düşünelim. Buradaki RMS hesabı ile ilgili görseli alıp mesajımıza eklemek istiyoruz:

1569086139146.png

Bunun için öncelikle sağ tıklıyoruz ve oradaki menüde çıkan "Ekran görüntüsü al" seçeneğini seçiyoruz (benim tarayıcı ingilizce, burada "Take a screenshot" diyor)

1569086355497.png

Bu menü seçeneğini seçtikten sonra, ekranda gezinerek ya belli nesnelerin otomatik olarak seçilmesini sağlayabiliyoruz, yada belli bir dikdörtgen bölgeyi çizip orasının seçilmesini sağlayabiliyoruz

1569086617754.png

Seçimimizi yaptıktan sonra, bu seçimi ya dosyaya kaydedebiliyoruz, veya "Kopyala" yapabiliyoruz. Biz koplaya seçeneğini seçiyoruz, çünkü asıl kolaylık burada

1569086727378.png

Evet, bunu yaptıktan sonra da mesajımızın istediğimiz her yerinde standart "Yapıştır" tuş kombinasyonunu kullanarak (Ctrl-V) görseli mesaja ekliyoruz:

1569086942006.png

Burada bunu anlatmanın bu kadar sürdüğüne bakmayın, bir kere deneyin, çok kolay olduğunu görecek ve bir daha hiç dosya kaydetmek ve "dosya ekle" ile uğraşmayacaksınız :)

Bu şekilde eklenen görsel, doğrudan forumun çalıştığı sunucuya kaydedilecektir ve forum ayakta olduğu sürece de var olmaya devam edecektir.

En son versiyon firefox'u farklı bir dizine kurup oradan çalıştırabilirsin belki. Debian'ın paket yöneticisinin kurduğu firefox eski idi, o yüzden ben kendi home dizinimde en son versiyon firefox'u kurdum. Komut satırından şu şekilde çalıştırıyorum:

Kod:
$ ~/firefox/firefox

Böylece senin java oyunları için eski firefox'u, ama onun dışında aktiviteler için son firefox'u kullanmış olursun :)

Kopyala/Yapıştır ile bir mesaja görsel ekleme özelliği, XenForo forum yazılımının en iyi özelliklerinden birisidir, o yüzden bilmeyenlere tekrar hatırlatmak için bu mesajı tekrar öne çıkarıyorum.

Kopyala/Yapıştır ile bir mesaja görsel ekleme özelliği, XenForo forum yazılımının en iyi özelliklerinden birisidir, o yüzden bilmeyenlere tekrar hatırlatmak için bu mesajı tekrar öne çıkarıyorum.
Değişikmiş gerçekten. Aynı kopyala/yapıştır olayı masaüstündeki bir resim için de geçerli mi acaba? Yada windowsun veya linuxun kendi screenshoot aracını kullanarak da yapabiliyor muyuz?
Yoksa sadece firefox özelliği mi?

Resmi clipboard'a yerleştirmek yeterli. Bunu yapan her metot çalışır.

Evet, bunu yaptıktan sonra da mesajımızın istediğimiz her yerinde standart "Yapıştır" tuş kombinasyonunu kullanarak (Ctrl-V) görseli mesaja ekliyoruz:

950 eklentisine bak

Burada bunu anlatmanın bu kadar sürdüğüne bakmayın, bir kere deneyin, çok kolay olduğunu görecek ve bir daha hiç dosya kaydetmek ve "dosya ekle" ile uğraşmayacaksınız :)

Bu şekilde eklenen görsel, doğrudan forumun çalıştığı sunucuya kaydedilecektir ve forum ayakta olduğu sürece de var olmaya devam edecektir.
Chrome da nasıl olmaz deyip ufak bir araştırma yaptım. Evet orjinalde yok ama Eklenti kütüphanesinden bir kaç uygulama içerisinden en beğendiğimi seçip yükleyerek aynı senin adımlarındaki gibi kolayca resim alabildim.

Ayrıca masaüstündeki bir resmi de sürükle bırak yöntemiyle cevap bölümüne taşıyınca resmi ekleyebildiğini test edip gördüm.

screenshot chrome.png

Güzel bir eklenti. Linux'ta denedim "capture region of screen" seçeneği çıkmadı nedense ...

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,656
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back