BMW F20-F21-F30 3 BUTONLU ANAHTAR

Ahmet

S38>S85
Komşumuzun arabasının anahtarı bozulmuş araba anahtarı yokken çalışmıyor.
Ama bu ihtimalleri düşünen üretici binbir takla atarak arabayı çalıştırmanızı mümkün kılmış.

Anahtarın üstünde ayrıca bir rfıd bobin var anahtarın arka kısmında yer alıyor arka kısmını direksiyonun alt tarafına dayayınca
start stop tuşuna 50-60 kez tekrar ederek basıyorsunuz hiç güzel çalışmıyor bu kısım onu anladım epey tekrarla basınca bazen anahtar yok diyor bazen çalıştırıp anahtar yok diyip geri kapatıyor böyle uğraş uğraş olmadı en son servisi aradık servisin tarif ettiğine göre direksiyonun altına anahtar dayalı şekilde çalıştırın 10 saniye anahtar orada sabit kalsın sonra hemen torpidoya koyun diyor anahtarı bunu yaptığımızda evet motor çalışıyor bu sefer araba D konumuna geçmiyor vitesi D konumuna alsan dahi kadranda D olmuyor ve gaza bastığında boşta gibi sadece devir çeviriyor araba.

Mecburen bmw servisi geldi servislerinde işi artık kolay olmuş minicik bir laptopu birde laptopun yarı boyutunda çeviricisi var herhalde usb/can bus dönüştürücü bağlayıp baktıktan 1 dakika sonra adam arabaya taktığı fişi çekti laptopunu kapattı benim bu araca yapacak birşeyim yok içinde kimliksiz yazılım müdahalesi var araç garanti dışı dedi gitti. Komşumuz sanayide tork ve beygir arttırmak için yazılım yükletmiş arabaya.

Araba kaldı olduğu yerde şimdi anahtar elimde anahtardan kopan 2 parça var ve nasıl koptuklarını koptuysalar nerde olduklarını bilmiyorum.
Görselleri ekledim.
WhatsApp Image 2022-05-26 at 22.34.12.jpeg
WhatsApp Image 2022-05-26 at 22.34.13 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-05-26 at 22.34.13.jpeg

Bu 2 parça kopmuş gitmiş ama ne anahtar kabından çıktı bunlar nede kart üstünde isim yazılmış(örn C6 U2 vs.)

WhatsApp Image 2022-05-26 at 22.34.12.jpeg

İşaretli yerdeki kondansatörleri ölçtüm
Kartın dışına yakın olan:074.20nF
Kartın içine yakın olan:1.32nF
Ölçüyorum eğer bu hatta bağlı başka paralel kapasite varsa bizi yanıltıyordur.
Bu değerler bir kristal için seçilmiş değerler değil bence.

Bu yazan yerdeki devre senin karttaki olay mahali olmalı. Öyle ise Kondansatöre benziyor.
Polish_20220526_233607060.jpg

Kondansatör büyük ihtimalle dekuplaj. 1 μF gibi birşey takabilirsin. Ama kristal osilatörün frekansı ne olması lazım o belli değil. Yanlış frekanslı koyarsan programın çalışıp çalışmayacağı belli değil.

Valla bu yeni arabalardaki yazılım olayını görünce elimdeki 2002 model Honda Civic'in ne kadar iyi bir araba olduğunu bir kez daha anlıyorum. Yazılım yok, bug yok, kontağı çeviriyorsun, araba çalışıyor. Bakıma ihtiyacı var, belki de 30 bin TL masraf çıkacak, ama yeni arabadaki yazılım bugları ile uğraşmaktan çok daha iyi bence.

Kondansatör büyük ihtimalle dekuplaj. 1 μF gibi birşey takabilirsin. Ama kristal osilatörün frekansı ne olması lazım o belli değil. Yanlış frekanslı koyarsan programın çalışıp çalışmayacağı belli değil.
Resim de 16mhz gözüküyor onu denemek mantıklı değil mi abi ?

Dün gece elektrikler gittiği için foruma çok kısıtlı süre bakabildim o yüzden cevap yazamadım gece konuya.

Araç 2012 model 130bin km yapmış ve ZF markalı şanzımanı var ve şanzıman yağı hiç değişmemiş fabrikadan çıkarken doldurulan yağ hala şanzımanda dönüyor komşumuzda şanzıman yağı değiştirilmez hurafesine kapılmış.

Bence aracın D konumuna geçmemesi bizim anahtarın bozulması ile alakalı değil artık şanzıman yağı özelliğini kaybetmiş şanzıman konum değiştiremiyor olabilir.

Kristali denemeler yaparak bulacağım
(32 MHz, 16 MHz, 8 MHz, 4 MHz, 2 MHz, 1 MHz) bunları alıp sırayla denemeler yapıcam bakalım tamir edebilecek miyim aldığım kristali oraya takabiirim kalem havyam ile fakat olmazssa sökmek zor olucak..

O kopan kondansatörün yerine @taydin abinin dediğini yapacağım 1uF alıp takabilirim

Bence de bir 16 ile dene önce
32den 1e kadar rezonatör siparişi verdim.
eğer smd söküp takmak için kullandığım ütüm bozulmuş olmasa bu kadar tereddüt etmezdim şimdi kalem havya ile takmaya takarım ama sökerken büyük ihtimal bozarım ben o yüzden çıkardığım çöp olacak yoksa kullanırdım ileride

32den 1e kadar rezonatör siparişi verdim.
eğer smd söküp takmak için kullandığım ütüm bozulmuş olmasa bu kadar tereddüt etmezdim şimdi kalem havya ile takmaya takarım ama sökerken büyük ihtimal bozarım ben o yüzden çıkardığım çöp olacak yoksa kullanırdım ileride
Bir ütü ayarla malzeme pahalı çöp olmasın

Bir ütü ayarla malzeme pahalı çöp olmasın
Normal kurulu düzen ütüler lehim eritecek sıcaklığa çıkmıyor.
ben termostatı iptal ediyorum direkt anahtar bağlıyorum lehim eritecek sıcaklığa geldiğinde elektriği kesiyorum o ısıyla 4-5 dakka kullanıyorum fakat hurda ütü geçmiyor elime.

Normal kurulu düzen ütüler lehim eritecek sıcaklığa çıkmıyor.
ben termostatı iptal ediyorum direkt anahtar bağlıyorum lehim eritecek sıcaklığa geldiğinde elektriği kesiyorum o ısıyla 4-5 dakka kullanıyorum fakat hurda ütü geçmiyor elime.
Birkaç hurdacı gezsen bulursun yaa

Forum istatistikleri

Konular
5,836
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back