Boost converterleri seri bağlamak ama nasıl?

fide

Meraklı ve "nasıl" sorusunu seven biri
Geçen gün tanıştığım bir abi bir fikir sordu. DC 30-180V arasında çıkışı ayarlanabilen bir güç kaynağı yapılabilir mi diye sordu? Bir arkadaş7m ile fikri tartışırken arkadaşın iki tane boost converteri seri bağlayıp bu çıkışı elde etmek geldi. Boost converterler ayrı smpslerden beslenince çok sıkıntı olmaz gibi geldi bana daha önce deneyen oldu mu?
Çıkış voltajı 30-180V aralığında olması isteniyor. Çıkış akımı ise maksimum 2.5A olacak.

images

Bu boost converterden iki tane kullanıp birini sabit 80V diğerini 12-90V arasında mcu ayarlanabilir yapmak aklımda var. 80V sabit voltajlı olan boost converter röle ile devreye alınıp çıkarılarak çıkış voltajı 170-180V kadar çıkartılsa olur mu?

Yada 24-48V arası bir giriş ile 180V kadar çıkış (2.5A maksimum akım 1dk en uzun süre) alabileceğim bir devre önerebilir misiniz?

Son düzenleme:
Bu tamamen converterin izole olup olmadığına bağlı. Senin verdiğin resimdeki devre izoleli değil gibi duruyor. İzole olmayan iki tane boost converteri aynı kaynaktan beslersen, sonra da boost converter çıkışlarını seri bağlarsan, bunları besleyen ana kaynağı kısa devre etmiş olursun.

Ama iki tane boost converter tamamen izole olan iki ayrı kaynaktan besleniyor ise, o zaman sorunsuz seri bağlayabilirsin. Veya izoleli boost converter kullanırsan, o zaman her şekilde seri bağlayabilirsin, hiçbir problem olmaz.

İki ayrı boost converter iki ayrı smps tarafından beslenecek. Birbiri ile bağlantılı olmayacak.

İki ayrı boost converter iki ayrı smps tarafından beslenecek. Birbiri ile bağlantılı olmayacak.

Eğer SMPS'ler izoleli ise sorunsuz seri bağlarsın. Şebekeden beslenen SMPS'lerin neredeyse tamamı izolelidir, içerisinde transformatör vardır. Ama bunun istisnaları olabilir. Adam "nasılsa kimse bu cihazın içini açamayacak" diye düşünür ve transformatörsüz bir AC/DC converter yapmış olabilir.

Elimde meanwell DC 24V 100W verebilen smps olacaktı.
1200watt olduğunu iddia eden boost converterden iki adet alıp deneme yapayım.

Peki @taydin abi şunu sorayım.
İlk posttaki ürünün çıkış mosfet, çıkış kapasiteleri ve çıkış diyordu oynasak 250V dayanır malzeme ile değiştirsek bu üründen 160-180V alabilir miyim?

İlk posttaki ürünün çıkış mosfet, çıkış kapasiteleri ve çıkış diyordu oynasak 250V dayanır malzeme ile değiştirsek bu üründen 160-180V alabilir miyim?

SMPS hesabının ayrıntılarını bilmiyorum malesef. Eğer izoleli boost olsaydı, sadece trafo dönüşüm oranını değiştirmek ve kapasitör voltajlarını ayarlamak yeterli olurdu. Ama senin resimdeki DC/DC converter, voltaj değişimleri sürücünün duty cycle oranları, bobinin endüktans değerleri ve başka faktörlerle belirlenecek. Devre şemasını bulabilirsen simulasyonunu yapabilirsin.

Ben 3 tane 12V LED trafosunu seri baglayip 36V elde etmistim. Bunun cikisina da XL4016 bagladim. Ayarli guc kaynagi olarak kullaniliyor. Sebekeden dusuk voltaj ureten SMPS'lerin nerede ise tamami izoleli. 48V / 3A cikisli 4 tanesini seri baglayip 200VDC elde etmek mumkun. Ama bu olumcul bir voltaj. AC carpmasindan cok daha tehlikeli.

Voltaj ayari icin ise bir tanesinin cikisina buck convertor baglanmasi yeterli. Hepsinde ayara ihtiyac yok. Digerleri ona seri baglanir. Istenen voltaja gore seri bagli olanlar bir komutator ile devreye alinir ya da cikarilir.

Son düzenleme:
SMPS hesabının ayrıntılarını bilmiyorum malesef. Eğer izoleli boost olsaydı, sadece trafo dönüşüm oranını değiştirmek ve kapasitör voltajlarını ayarlamak yeterli olurdu. Ama senin resimdeki DC/DC converter, voltaj değişimleri sürücünün duty cycle oranları, bobinin endüktans değerleri ve başka faktörlerle belirlenecek. Devre şemasını bulabilirsen simulasyonunu yapabilirsin.
Devre TL494 çipi üzerine kurulu. Yanında Constant Current özelliği eklemek için LM358 var. Şeması çok karışık değil. Muhtemelen standart TL494 şemasıdır. Ürün elimde olmadığı için bişey diyemiyorum.

Cihaz güzelmiş. Ucuza da gelicek. Teşekkür ederim

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,884
Üyeler
2,492
Son üye
alikara3

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back