Boş araba aküsü şarjı

taydin

Timur Aydın
Staff member
Dün farları açık unutmuşum, arabanın aküsü tamamen boşalmış. Akü 12V 55Ah. 14.4 V ve 5.5 A ile şarj etmeye başladım bakalım. Sonrasında yükleme testi yapacağım. Ayrıca hemen yanında H2S ölçeri de çalıştırıyorum, ev şartlarında tamamen boş bir akü şarj edilirse herhangi bir gaz çıkışı oluyor mu göreceğiz

1723820828087.jpeg

1723820837366.jpeg

Akım 300 mA seviyesine kadar indi, voltaj da 14.4 V. 30 A çektim, voltaj 13 V lara düştü. Tam deşarj olunca ömründen kaybetti ama bereket ölmemiş.

Şarj olurken de hiçbir gaz çıkışı olmadı. Daha önce benim UPS'deki Varta araba aküleri için de ölçüm yapmıştım, bu Mutlu akü için de ölçüm yapmış oldum. Herhalde bu tip tamamen kapalı akülerde gaz sızıntısı diye bir problem yok.

Çok önceleri (2000 den önce) sanayide akücüler sulu tip aküleri şarja bağlarlar, kapaklarını açıp fokur fokur kaynatırlardı :) Gaz çıkışı denince aklıma onlar geliyor.

Bakımsız kuru tip akülerde sanırım basınç valfi var. Yeterli iç basınç oluşmazsa dışarısı ile bağlantı kesiliyor. Aynı zamanda sıvı kaybıda minimum seviyeye iniyor.

Akü kaç yıllıktı? Yeni akü ise tam deşarjdan biraz zarar görmüş denebilir.

Evet aşırı basınç oluşumunda gaz çıkışı olabilir. Böyle bir durum nasıl ortaya çıkar?

Akü iki yıllık yanlış hatırlamıyorsam. Arabayı nadir kullanıyorum o yüzden fazla dayanmıyor bana akü, bir iki yılda değiştirmem gerekiyor.

Dün farları açık unutmuşum, arabanın aküsü tamamen boşalmış. Akü 12V 55Ah. 14.4 V ve 5.5 A ile şarj etmeye başladım bakalım. Sonrasında yükleme testi yapacağım. Ayrıca hemen yanında H2S ölçeri de çalıştırıyorum, ev şartlarında tamamen boş bir akü şarj edilirse herhangi bir gaz çıkışı oluyor mu göreceğiz

35518 eklentisine bak

35519 eklentisine bak
Yakın zamanda aynısı başıma geldi. Sökmeye üşendiğim için takviyeyle çalıştırıp arabanın alternatörü ile şarj ettim. Akü 4 yıllık, dikkatimi çekti bu tamamen deşarj olayından sonra örneğin yoldan geçerken 10 dakika markete uğruyorum (farlar açık) döndüğümde sanki marş eskiye kıyasla daha zayıf basıyor. Özellikle Akü eskiyse tam deşarj olduktan sonra dikkatli davranmak gerekir diye düşünüyorum.

Hocam bir de biliyorsunuz akülerin kutuplarının herhangi bir şekilde kısa devre olması durumunda geçen akım oldukça büyük oluyor. Bu nedenle akü maşalarına giden kabloya uygun amperajda eriyen telli bir sigorta bağlamanızı tavsiye ederim.

Bunu daha önce hiç görmedim. Sanayide sorayım bakalım.
Ben bu şekilde kullanıyorum (aküyü şarj ederken) ne olur ne olmaz diye. Kullandığım sigorta yuvası "taş sigorta yuvası" diye geçiyor. İçinde de uygun akımda taş sigorta kullanıyorum (eski O302 otobüslerin sigorta tablolarında falan bu sigortalardan vardı hatırlarsınız belki). Ne olur ne olmaz güç kaynağının içinden kablo çıkar kısa devre vs bir şey olur diye. Başka kullanana pek rastlamadım. Fazla evhamlı olabilirim.

Akü şarjı için akım sınırlamalı güç kaynağı kullandığım için akü şarjında sigortaya ihtiyacım olmaz. Ben araba normal kullanılıyorken olan sigorta anladım. Tabi böyle bir sigortanın geç atması lazım, yoksa marş basarken ilk kalkış akımında atar.

Akü şarjı için akım sınırlamalı güç kaynağı kullandığım için akü şarjında sigortaya ihtiyacım olmaz. Ben araba normal kullanılıyorken olan sigorta anladım. Tabi böyle bir sigortanın geç atması lazım, yoksa marş basarken ilk kalkış akımında atar.
Bende akım sınırlamalı kullanıyorum ama ne olur ne olmaz jaklarda fişlerde kısa devre olur diye bu şekilde ilave bir önlem aldım.

Bazı araçlarda akü kutup başında büyük yükler için ana sigorta tablosu var. Marş içinde sigorta var, tabii marş akımına dayanıklı. Büyük olanları megaval küçük olanları midival diye geçiyor Hocam.

Forum istatistikleri

Konular
6,530
Üyeler
2,684
Son üye
kofteci

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back