Bosch Şarjlı El Süpürgesi Pil Değişimi

Atak

Aktif Üye
1720352906752.jpeg

Ürün bu motoru sağlam gibi şu an yanımda birçok aletim yok ama pervaneyi çevirince elektrik üretiyor.
İçinde şarj ederken kullanılmak üzere seri bir diyot var sadece, muhtemelen girişe adaptörden gelen 5V elektriği 4.4V seviyelerine düşürmek için eklenmiş.
1720353046762.jpeg

Aşağıda göründüğü gibi zamanında içinde 3 tane türünü bilmediğim eski tip pil seri olarak kullanılmış.
Kapasitelerinin de günümüzdeki lipolardan çok daha düşük olduğuna eminim.
3 tane dik olarak çıkan pil yuvasına ben 1 tane yatay 18650 koymayı düşünüyorum.
Ürün yaklaşık 20 yıllık ama malzeme kalitesi falan oldukça yeterli zamanında pili bozulup köşede kalmış.
1720353424544.jpeg

Üzerindeki pillerin voltajları nedir bilemiyorum ama 3 x 1.2 V gibi olabilir mi?
Kısacası sizce 18650 buna volt olarak bence uyar ama size de bir fikir sorayım dedim en kötü motor azıcık hızlı döner.

Evet abi aynen oyle 1.2V sadece standart degil di o pil boyutlari diye hatirliyorum. 4/5SC pil e benziyordu ama boyutu biraz kisaydi sanki. Motor da 3.2v bir seydi, tek lipo cok iyi is gorecektir. Ancak motor da once bir deneyin, genelde bunlarin motorlari hep sorunlu cikmisti.

Buna benzer ( Arzum marka el süpürgesi ) bende de vardı.
Ni-cd pillerini li- on ile değiştirdim.
İç alanı dar olduğu için sap kısmına TP4056 lı 2 * 18650 paralel bağlantılı, montajı yaptım .
El süpürgesi yüksek güçte çalıştığından, kısa sürede pilleri bitiriyor.
10-15 dk kullanımdan sonra tekrar şarja takın. Her zaman dolu pil ile çalıştırmış olursunuz

Son düzenleme:
Benzerinden bizde de vardı, toz toplama kısmı şeffaf.

Paralel bağlı 2 adet Lion pille çalıştırıyorum. Çok sık şarj edilecekse LiFePo4 daha iyi olabilir fakat kutuya sığar mı bilmiyorum.

Benzerinden bizde de vardı, toz toplama kısmı şeffaf.

Paralel bağlı 2 adet Lion pille çalıştırıyorum. Çok sık şarj edilecekse LiFePo4 daha iyi olabilir fakat kutuya sığar mı bilmiyorum.
Bizim evde ben küçükken kullanılan bir tane vardı, dediğiniz gibi toz kısmı şeffaftı o hakkı rahmetine ben küçükken kavuştu çöpe gitti.
Aslında rahat sığdırırım içine 2 tane 18650 pil ama,
2 tane olunca paralel bağlayacağım bu sefer BMS bildiğim kadarıyla doğru çalışmayacak.
Paralel bağlama amaçlı 2S BMS de ben hiç görmedim açıkçası.
2500-3000 mAh bir li-ion içindeki eski pillerin ilk günkü performansının 2-3 katını rahat verir diye düşündüm.

Laptop bataryaların dan çıkan 2 li paralel pilleri hiç ayırmıyor ikili pil gereken yerlerde ( eş pil) kullanıyorum
Kutu içine sığmadığı durumlarda ayırıp kablo ile yine paralel bağlantı sağlıyorum.
TP4056 bms yeterli,
telefon şarj cihazıyla eksilen enerji 2-3 saatte pillere tam şarj dolum yapıyor

Laptop bataryaların dan çıkan 2 li paralel pilleri hiç ayırmıyor ikili pil gereken yerlerde ( eş pil) kullanıyorum
Kutu içine sığmadığı durumlarda ayırıp kablo ile yine paralel bağlantı sağlıyorum.
TP4056 bms yeterli,
telefon şarj cihazıyla eksilen enerji 2-3 saatte pillere tam şarj dolum yapıyor

Bende bu şekilde kullanıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
6,656
Üyeler
2,731
Son üye
mercan

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on TA3UIS's profile.

Senin gibi amatör telsizciler burada dedikodu yapıyorlar. :)
hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back