Burulmus telin kapasitansi

Mikro Step

Kıdemli Üye
1722348080287.png

Elimde pF mertebesinde olcum yapacak olcu aleti yok. Aramizda cihazi olup ta istedigim olcumu yapabilecek var mi?

Emaye iki tel parcasini burarak 5 tur 5mm gibi bir duzenek yaptigimizda ne kadarlik bir kapasite olusuyor?

Tel capi atiyorum 0.3 mm.

Bazı verici devrelerinde trimmer niyetine kullanılıyordu. Maksimum 4pf olur. Telin kaplamasına ve burma sayısına göre değişir. Biri ölçüp bildirse de sizinki başka olabilir. Ayarlanabilir olarak düşününüz

Bobincikli kapasitör

A gimmick capacitor is a capacitor made by twisting two pieces of insulated wire together.

Son düzenleme:
Atölyeden emaye tel getirince ölçerim. Ben de şunu merak ettim şimdi, aynı boy iki tel paralel olursa kapasite ne olur, twisted olursa ne kadar olur? Aynı olması lazım.

Ben kablolardan birini düz tutup diğerini üzerine bobin gibi sarıyorum. Ölçü aletim yok bir değer veremem.
üzerinde kaydığı için ayarlanabilir oluyor.

Bende trimer yerine kullanacagim da kabaca anlattigim yapi kac pf olacak onu merak ediyorum.

eldeki imkanlarla
MY64 cihazın 2 nF. kademesinde, 1pF. ve katları halinde ölçüm yapabiliyorum.
0.4 mm. çaplı emaye telle 5 tur 5 mm. uzunlukda sarımda. cihaz 0 pF. gösterdi (1 pF. göstermediğine göre demekki gerçek ölçüm değeri 0,5 pF. altında olmalı.)
1.13 mm çaplı telle 3 tur 15 mm. uzunlukda sarımda. cihaz 2 pF. gösterdi (1,5 pF. üstünü 2 ye tamamlamış veya 2,5 pF. altınıda 2 ye tamamlamış olabilir)

eldeki teller ve MY64 ile istediğiniz ölçümleri sarıp yapabilirim. söylemeniz yeterli olur. bilginize.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Tesekkurler. Hazir bu deneyi yapmisken bir iki deney daha yapabilirmisin?

Ayni boyda 6 adet tel keselim. Tel boyu 3 cm mesela.

1) Iki telin 2.5 cm kismini yanyana yapistirip artan kisimlarini da yanlara acip kazisak
2) Iki telin 2.5 cm kismini olabildigince duzgun sekilde bursak, artan kisimlarini da yanlara acip kazisak
3) Iki telin birisinin etrafina diger teli duzgun sekilde yanyana sarsak, artan kisimlarini da yanlara acip kazisak

Olculen kapasiteler nasil olur?

1722412163747.png

Tesekkurler. Hazir bu deneyi yapmisken bir iki deney daha yapabilirmisin?

Ayni boyda 6 adet tel keselim. Tel boyu 3 cm mesela.

1) Iki telin 2.5 cm kismini yanyana yapistirip artan kisimlarini da yanlara acip kazisak
2) Iki telin 2.5 cm kismini olabildigince duzgun sekilde bursak, artan kisimlarini da yanlara acip kazisak
3) Iki telin birisinin etrafina diger teli duzgun sekilde yanyana sarsak, artan kisimlarini da yanlara acip kazisak

Olculen kapasiteler nasil olur?

35226 eklentisine bak
iki yüzü bakır kaplı pertinaksda kullanılıyor.
Tek taraflı olursa bakır kaplı yüzeyler karşılıklı olacak şekilde araya ince yalıtkan konulursa daha yüksek kapasiteler elde edilebilir.

2 numara ilginc. Zaman zaman tuner devrelerinde gorurdum. Bana 10 pf civari trimer kapasitor lazim. Bu teknikle malesef olmayacak cok yer kaplayacak. Trimer de kullanamayacagim o da yer kaplayacak.

@HexfeT

Fotoda zemindeki kareler kac cm?

2 numara ilginc. Zaman zaman tuner devrelerinde gorurdum. Bana 10 pf civari trimer kapasitor lazim. Bu teknikle malesef olmayacak cok yer kaplayacak. Trimer de kullanamayacagim o da yer kaplayacak.

@HexfeT

elinde 6.8pf veya benzeri varsa üzerine bu teli paralel ekleyerek daha ufak alanda 6.8-10pf bir trimmer yapabilirsin.

Veya PCB'de iki paralel trace oluşturulup, kalibrasyon amaçlı kese kese geriye gidilebilir.

@HexfeT

Bir led veya diyoda ters voltaj vererek ve voltajı kontrol ederek istediğiniz değerde kapasite elde edebilirsiniz 10pF elde edilebilir bir değer, 1000pF deseydiniz çok zor hatta mümkün değildi. Normal diyodu varikap ya da diğer ismiyle varactor olarak kullanmış oluyorsunuz eğer yeterince küçük kılıf seçerseniz diyot ve dirençleri az yer kaplayabilir. Tabi uygulafığınız ters voltajı da başka bir kapasite ile engelleyip kullanacağınız yere göre uyumlamanız lazım.

@taydin

Benim uygulamamda bunu yapamam fakat bu teknikle olusturulacak kapasitorun degeri cok kucuk olmaz mi? Paralel yuzey yok gibi bir sey cunku.

2 tane seri bağlayarak da kullanabilirsiniz.
1722432209120.png

Ekler

• 1722431966266.png
    1722431966266.png
    51 KB · Görüntüleme: 16
paralel pcb yollarında ince ayar ve tekrarlanabilirlik tutturmak imkansıza yakın. çünkü biz fark etmiyoruz ama pcb üreticileri gerberler üstünde fabrikasyon ihtiyaçlarına göre oynuyor bazı yolları inceltiyor vs. ayrıca gene fabrikasyon farklılıklardan dolayı pozlama-eritme aşamalarında +- %5 kadar tolerans var. yani yol daha ince veya kalın olabilir. iki paralel yol arasında iki tane %5lik fark totalde %10 eder. bir de pcb materyalinin dielektrik katsatısı nedeniyle yaşanacak farklar ve uzun vadede fr4 malzemenin nem absorbsiyonu nedeni ile Er değişimi var.

tabi bu işlerden cep yakarak kaçınmak mümkün. impedance controlled ve epoksi olmayan teflon bazlı pcb yapılırsa bu toleranslar %1lerin altına inebilir. LNB pbcleri falan bu malzemelerden yapılıyor.

zamanında çinde rf pcbler ürettirirken sürekli pcb fabrikaları ile kavga ederdik. kardeşim benim yolumu inceltme-kalınlaştırma değiştirme. evet fiziksel olarak aynı noktaya bağlantı sağlıyorsun ama benim istediğim bu değil. sonra öğrendik rf pcb yapan ayrı fabrikalar var onlar işi biliyor ve her düzeltmede onay alıyor, tabi daha pahalı. en son iphone pcblerinin üretildiği (KB -king brother) firmasında yaptırmıştık orası çok temiz iş yapmıştı.

Forum istatistikleri

Konular
6,521
Üyeler
2,681
Son üye
Oğuzhan06

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back