buzdolabı tasarımı daha iyi olabilir mi

yesilu

Aktif Üye
17 yıllık dolabım her kurban bayramında öldü ölecek derken atlatıyor ama pek güven vermiyor. 3 gündür buz çözme dışında hiç durmadı. ekovat 75 derece. bu aletlern tasarımı mı kötü, sanki kompresör gücünün sınırlarında çalışıyor, bu kadar ısınmaması için soğutuculu bir dış yüzey ve fan konulabilirdi. sanki akışkan çevriminin çoğu motoru soğutmaya yetiyor ancak. bir wattmetre bağladım, pf 0.49 gösteriyor. acaba kapasitörü bozulmuş olabilir mi

Buzdolaplarındaki kapasitör ilk kalkış kapasitörü. Power factor düzeltmek için değil.

Söylediğiniz sorun gaz eksikliği nedeniyle yada dolabı aşırı doldurduysanız bundan dolayı olabilir.

Benimde bazı tespitlerin var. Bende 16 yıllık bir buzdolabı kullanıyorum. Bendeki dolap no frost model değil deepfreeze model. Buz eritme yapmıyor.

Bende şöyle bir sorun var. Cihaz kış mevsimlerinde düzgün çalışıyor. Yazın soğutuyor ancak dolabı fazla doldurursak soğutmada zorlanıyor kompresör durmuyor. Yada gün içinde kapısı fazla açılırsa iç ortam sıcaklığı 12 - 14 °C lere çıkıyor aşağı inmiyor.

Bütün bu sorunlar kışın yaşanmıyor.

Bunun bir kaç nedeni dolap dizayn edilirken izolasyonu iyi sevilmiyor olabilir. Dolap boyutuna göre küçük kompresör seçilmiş olabilir. Zamanla gaz eksikliği meydana geliyor olabilir. Kompresör verim kaybı yaşıyor olabilir.

Son düzenleme:
17 yıllık dolapta bir kaçak olsa daha erken eksiltirdi diye düşünüyorum. kışın normal çalışıp duruyor, yazın sanki durmadan çalışıyor. ben 17 yıllık ekovatın kompresyonunun düştüğü fikrindeyim. bu bir kısır döngü, aşındıkça soğutmak için daha çok çalışıyor, çalıştıkça aşınma artıyor sonunda motor yanıyor. dolaptan memnunum ama her an su koyverecek gibime geliyor, aniden bozulmasını beklemektense değiştrmeye karar verdim gibi...

17 yıllık dolapta bir kaçak olsa daha erken eksiltirdi diye düşünüyorum. kışın normal çalışıp duruyor, yazın sanki durmadan çalışıyor. ben 17 yıllık ekovatın kompresyonunun düştüğü fikrindeyim. bu bir kısır döngü, aşındıkça soğutmak için daha çok çalışıyor, çalıştıkça aşınma artıyor sonunda motor yanıyor. dolaptan memnunum ama her an su koyverecek gibime geliyor, aniden bozulmasını beklemektense değiştrmeye karar verdim gibi...
Kompresörün ısınması normal hatta düşük bile.
Çünkü gazı sıvılaştırmak için aşırı sıkıştırma yapması gerekiyor.
Burada gazların kritik sıcaklık ve basınç değerleri yazıyor.
Kritik sıcaklığın altında ise sorun olmaz.

Gaz değişim önemli fark yapar. Mutlaka deneyin. Gaz nereye kaçmış? Böyle birşey mümkün değil diye düşünmeyin

buzdolaplarının dondurma kapasitesi ortalama 5kg/24 saat civarında. 3kg olan da var 8kg olan da. kurbanda 20-30 kg et yüklediyseniz 3 gün durmaması normal. şimdi gidip yeni buzdolabı alıp aynı eti yükleseniz o da 2-3 gün durmadan çalışır. cihazlar da genelde bu 3 günü bozulmadan atlatabilecek yapıda üretiliyor zaten.
daha iyi olabilir miydi? tabi ki olabilirdi ama tüketim toplumu işte. kompresörü, boruları, yalıtımı vs. markadan markaya minimum ve optimium arasında mümkün olduğunca az maliyetle üretilmeye çalışılıyor. yani hemen hemen her şey ucu ucuna yetiyor. yapılamadığından değil, yapmıyorlar.

Son düzenleme:
düzgün bir usta bulursam motor kompresyonunu ölçtürüp gaz değişimi yaptırırım. üstte bir arkadaşın verdiği linki okurken freon 12 gazıyla ilgili "Atmosferik basınçta kaynama noktası (-298° C) ve donma noktası da (-15778° C)’dir. " diye bir şey okudum. sayılar yanlıştır diye düşünüp vikipedia ya baktım aynı sayılar. benim bildiğim evrende 0 kelvin (-273 celcius) altına inilemiyor. neyi kaçırıyorum ?
biraz daha araştırınca 29.8 dereceymiş, virgülü unutmuşlar. mühendislerimiz de maşallah kes yapıştır yapmış vikipediden....

Son düzenleme:
R12 için

Kaynama sıcaklığı -29°C
Donma sıcaklığı -157°C dir.

Screenshot_20240619-154011_Drive.jpg

Söylediğiniz değerler bildiğim hiçbir birime uymuyor.

Screenshot_20240619-154219_Unit Converter.jpg

Gaz değişim önemli fark yapar. Mutlaka deneyin. Gaz nereye kaçmış? Böyle birşey mümkün değil diye düşünmeyin
Hermatik bir sistemde gaz nasıl eksiliyor biliyorsanız bi açıklarmısınız.
Gaz eksik söylemi genellikle tamircinin müşteriyi kandırma yöntemidir.
İnsanlar açık sistem olan taşıtlardaki gaz basma işlemini hermatik sistemlerde de olması gerektiğini sanıyor.
Soğutma sisteminde herhangi bir çatlak kırılma vs olmadıgı taktirde gaz eksilmez niteliğide değişmez.
Ancak sistemdeki yağ özelliğini kaybedebilir,komprasör aşınmadan dolayı işlevini tam yapamayabilir

Evet mantıken gazın eksilmemesi gerek. Fakat mikroskobik bir kaçak varsa, günde 0.000000001 litre kadar eksiliyorsa, 10 sene sonra performans kaybı olmaz mı?

Çatlağın oluştuğu yer de önemli. Kompresörün emme tarafında yani düşük basınçlı tarafta çatlak varsa buzdolabı düzenli çalışıyorsa buradan gaz kaçağı yok denecek kadar az olabilir. Bu buzdolabı kullanılmamaya başlayıp bir kenara koyulursa, düşük basınçlı tarafta da basınç yükselmeye başlar ve bu küçük çatlak, yükselen basıncın da etkisiyle biraz daha büyür ve gaz kaçağı olmaya başlar... mı acaba?

çözüm; bayramdan 3-4 gün önce buzluğa 2-3 tane 1,5 litre şişe atın ve donsun etlerle birlikte 1-2 gün dursun kendinize soğtuma kapasitesi eklemiş olacaksınız evap büyütmüş oluyorsunuz.

Hermatik bir sistemde gaz nasıl eksiliyor biliyorsanız bi açıklarmısınız.
Gaz eksik söylemi genellikle tamircinin müşteriyi kandırma yöntemidir.
İnsanlar açık sistem olan taşıtlardaki gaz basma işlemini hermatik sistemlerde de olması gerektiğini sanıyor.
Soğutma sisteminde herhangi bir çatlak kırılma vs olmadıgı taktirde gaz eksilmez niteliğide değişmez.
Ancak sistemdeki yağ özelliğini kaybedebilir,komprasör aşınmadan dolayı işlevini tam yapamayabilir
eski arabamın klimasında gaz eksiliyordu ve kaçağı da bulamadılar. her yaz başı eksilen gazı yeniletip devam ediyordum en az 3-4 ay kadar gayet iyi soğutuyordu. sonraki yaz denediğimde ise hiç soğutmuyordu. kaçağı bulmanın maliyeti gaz bastırmanın 15-20 katı olunca hiç uğraşmamıştım.
herhalde contalardan birleşim noktalarından bir yerden çok çok ufak da olsa kaçırıyordu. içerideki basınç çok yüksek olduğu için birleşim yeri ne kadar sıkı olursa olsun tamamen kapalı değil mekanik sıkıştırmalar var. ama sanırım ev buzdolaplaronda bu sistem tamamen lehimlenerek mühürleniyor.

Taşıt klima komprasörü gücünü motor devrinden alır.
Bağlantı noktalarında hiç sızıntı olmasa bile komprasörü çeviren milde bulunan keçeden bir miktar gaz kaçar.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,625
Üyeler
2,720
Son üye
Muhenned

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back