cdtt virüsü

Ne kadar kapasiteli alacaksın?

• Beğen
Reactions: nt
Alma. benden haber bekle.

• Beğen
Güzel bir haberim var. Ama ablam için. Diğer mağdur arkadaşlar adına hala üzgünüm.
Ben ablama bir kaç ay önce SSD disk almıştım. Eski diskindeki bütün yedeklerini yeni SSD diskine kopyalamıştım.
Sonra o dosyaları malumunuz virüs yüzünden kaybettik. Bende günlerdir yoğun iş temposundan kafamı toparlayıp bir türlü odaklanamadım.
Her işi yarım yamalak yapıyorum bu aralar. Neyseki aklım başıma geldi.
Eski HDD'deki verileri silmediğimi hatırladım. Genelde temkinli olduğum için "kenarda dursun belki bir gün içinden bir şey lazım olur" diye saklamıştım.
Bu gün o diski buldum. Geçmişe dönük bütün resimler, müzikler, oyun save'leri içinde sapasağlam duruyor. :)
Bu virüs macerasında sadece bir kaç aylık kayıp ile paçayı yırttık. Zaten sürekli aktivitesi olan birileri değiliz. O yüzden kaybımız yok desek yeridir belkide.
Umarım diğer mağdur arkadaşlar bir çözüm yolu bulurlar.

Güzel bir haberim var. Ama ablam için. Diğer mağdur arkadaşlar adına hala üzgünüm.
Ben ablama bir kaç ay önce SSD disk almıştım. Eski diskindeki bütün yedeklerini yeni SSD diskine kopyalamıştım.
Sonra o dosyaları malumunuz virüs yüzünden kaybettik. Bende günlerdir yoğun iş temposundan kafamı toparlayıp bir türlü odaklanamadım.
Her işi yarım yamalak yapıyorum bu aralar. Neyseki aklım başıma geldi.
Eski HDD'deki verileri silmediğimi hatırladım. Genelde temkinli olduğum için "kenarda dursun belki bir gün içinden bir şey lazım olur" diye saklamıştım.
Bu gün o diski buldum. Geçmişe dönük bütün resimler, müzikler, oyun save'leri içinde sapasağlam duruyor. :)
Bu virüs macerasında sadece bir kaç aylık kayıp ile paçayı yırttık. Zaten sürekli aktivitesi olan birileri değiliz. O yüzden kaybımız yok desek yeridir belkide.
Umarım diğer mağdur arkadaşlar bir çözüm yolu bulurlar.
Adınıza çok sevindim Gökhan bey; SSD diskten veri kurtarıla biliniyor mu bilmiyorum Fiziki HDD'lerde sanıyorum gölge dosya deniyordu izlerden kurtarma başarılı oluyordu. Yedeklerinize ulaştığınıza göre SSD'yi büyük ihtimal biçimlendirirsiniz diye düşünüyorum diğer mağdurlara yardım için belki biçimlendirme sonrası SSD den yedeklerinizin ''cdtt'' uzantısı almadan önceki gölge kayıtları var mı? bakma şansınız olabilir mi?

Son düzenleme:
Adınıza çok sevindim Gökhan bey; SSD diskten veri kurtarıla biliniyor mu bilmiyorum Fiziki HDD'lerde sanıyorum gölge dosya deniyordu bu izlerden kurtarma başarılı oluyordu. Yedeklerinize ulaştığınıza göre SSD ye büyük ihtimal biçimlendirirsiniz diye düşünüyorum diğer mağdurlara yardım için belki biçimlendirme sonrası SSD den yedeklerinizin ''cdtt'' uzantısı almadan önceki gölge kayıtları var mı? bakma şansını olabilir mi?
Teşekkür ederim.
Bir kaç gün vaktim var. Ablam sıkıştırmazsa "PC mi artık getir" diye, her tülü veri kurtarma yolunu deneyeceğim. Önce format atmadan, sonra formattan sonra. Bir kaç farklı dosya kurtarma programı ile elimden geleni yapacağım. Tek sorun zamanım kısıtlı. Bu tarama işleri de biraz uzun sürüyor.
Dün CCleaner'in recuva kurtarma programını denedim. Bir sürü resim dosyası buldu ama biri bile sağlam değil. Tıklıyorum bozuk diyor.
Birde komut satırından çalışan program denedim. Bu emisoft'un önerdiği. Onda hiç bir şey bulamadı. Tamamen sıfır döndürdü. Dediğim gibi denemeye devam edeceğim. Bir gelişme olursa mutlaka buraya yazarım.

Teşekkür ederim.
Bir kaç gün vaktim var. Ablam sıkıştırmazsa "PC mi artık getir" diye, her tülü veri kurtarma yolunu deneyeceğim. Önce format atmadan, sonra formattan sonra. Bir kaç farklı dosya kurtarma programı ile elimden geleni yapacağım. Tek sorun zamanım kısıtlı. Bu tarama işleri de biraz uzun sürüyor.
Dün CCleaner'in recuva kurtarma programını denedim. Bir sürü resim dosyası buldu ama biri bile sağlam değil. Tıklıyorum bozuk diyor.
Birde komut satırından çalışan program denedim. Bu emisoft'un önerdiği. Onda hiç bir şey bulamadı. Tamamen sıfır döndürdü. Dediğim gibi denemeye devam edeceğim. Bir gelişme olursa mutlaka buraya yazarım.
'' Emsisoft '' maalesef sanıyorum son güncellemeyi 2019 yılında yapmış. Emsisoft kaynağına '' Cdtt '' uzantılı ve uzantı almamış orijinal dosya yükledim '' Cdtt '' için yeni varyant uyarısı yaptı. Recovery my files, Easyrecovery programları ile birkaç kez fiziki hdd ve hafıza kartlarından veri kurtarmıştım. Olumlu olumsuz sonuçlarınızı paylaşırsanız çok müteşekkir olurum.

Ekler

• 100168_3.png
    100168_3.png
    21.4 KB · Görüntüleme: 20
  • tumblr_inline_pkaizeyaN01qjyggw_1280.jpg
    tumblr_inline_pkaizeyaN01qjyggw_1280.jpg
    84.9 KB · Görüntüleme: 19
Burada windows kullanicilarina tesekkurlerimi sunmak istiyorum. Sizler olmazsaniz ve hepiniz linux kullanmaya baslasa sanirim bizler linux a ucret odemeye, linux ta virus gormeye baslayacagiz :D iyiki varsiniz :dans1:

ne kadar kotu bir insan oldum ben yaw :kotek1:

Burada windows kullanicilarina tesekkurlerimi sunmak istiyorum. Sizler olmazsaniz ve hepiniz linux kullanmaya baslasa sanirim bizler linux a ucret odemeye, linux ta virus gormeye baslayacagiz :D iyiki varsiniz :dans1:

ne kadar kotu bir insan oldum ben yaw :kotek1:
Asıl teşekkürü Oyun şirketleri, Katı modelleme çizim programı yazılım firmaları vb. çok küçük bir payda Microsoft kullanıcılarına olmalı sonuçta ezberlerimizi değişmekte güçlük çekiyor arayüzde basitlik arıyoruz yoksa kim ne yapsın Microsoft'u?

Clonezilla ya da bir bakmanizi tavsiye ederim. Su an icin degil ama onlem acisindan uygun olabilir. Windows icinde calistirmisligim var ancak her image icin baya uzun suruyor diye hatirliyorum. Linux icin 30 dakika ise, windows icin 3 saat gibi sanirim.

Asıl teşekkürü Oyun şirketleri, Katı modelleme çizim programı yazılım firmaları vb. çok küçük bir payda Microsoft kullanıcılarına olmalı sonuçta ezberlerimizi değişmekte güçlük çekiyor arayüzde basitlik arıyoruz yoksa kim ne yapsın Microsoft'u?
Bende de bir kac laptop ta windows yuklu ancak kullanmiyorum. Lazim oldugunda cikartiyorum sonra tekrar kaldir ortaliktan. Haklisiniz belki de buyuk sirketler toplumu bir sekilde yonlendiriyorlar. Eskiden programlari bir sefer satin alip kullaniyordun. SImdi yillik kiralama ucretleri soz konusu. linux e alisinca baska sey gozun gormuyor.

Son düzenleme:
Merhabalar, @nt nin istemiş olduğu 20 gb resimler hazır bulaşım sırasında windows loglarını ve Wireshark verilerini almak için yöntem düşünüyorum yardım rica olunur.

- C ve D sürücüsü var diyelim C yi deepfreez ile korumaya alıp Wireshark kursam ve verileri D sürücünü kaydetsem bulaşım sonrası Wireshark dosya uzantısı değişecek kullanamayacağım.

- C ve D yi koruma altına alıp sanal sistemde Wireshark çalıştırsam verilerini kaydetsem bulaşım sonrası yeniden başlatsam koruma olduğu için deepfreez dosyayı kaydetmemiş olacak.

- Hiç koruma yapmadan Wireshark çalışırken bulaşım sağlasam harici sürücüye kayıt etsem sistem de halen virüs olduğu için dosya uzantısı değişecek.

Aynı durumlar windows logları içinde geçerli log kayıtları da dosya olarak kaydedildiğinde uzantısı değişecek.

Son çare aklıma bulut "onedrive" a kaydetmek geldi bu durumda da şöyle bir soru oluştu bende bulut a kaydet dediğimde windows önce kendi belleğine alıp sonrasın da mı bulut a kayıt eder? Yoksa bulutu bir sürücü olarak görüp ön belleğe almadan direkt bulut a kayıt eder mi?

• Beğen
@Yıkılmaz bulutuda kitlemesin, windows bana çok uzak sadece mac ve linux kullandım. windows hakkında en ufak bir fikrim bile yok

@Yıkılmaz bulutuda kitlemesin, windows bana çok uzak sadece mac ve linux kullandım. windows hakkında en ufak bir fikrim bile yok
Bulut davranışını öğrene bilirsem belki diye konuya yazdım. Bulut hizmeti eğer sistemde sürücü gibi davranıyorsa microsoft orjinal halini korur uzantı almasına müsade etmez diye düşündüm. Os önce kendi ön belleğine alıp sonrasında buluta kopyasını yedekliyorsa os belliğine kayıt ederken bulaşım sonrasında uzantıyı almış olacak. Öncesinde istemiş olduğunuz uzantı almış ve almamış dosyaları gmail den göndermek istedim gmail sunucusu müsade etmedi rar halinde olmasına rağmen ama hotmail sunucusu göndermeme müsade etti. Soru buradan doğdu aklımda.

Olmamasi, olmasindan iyidir :katil1:

Bu windows la ne alip veremedigim varsa artik :dans1:
Konuya destek vermek istiyorsan bir soruda senden fikir alayım. Linux mint os olarak kurulu diyelim sanal makinede Windows 10 veya 8.1 olsun 100 gb hdd verdik sanal os içine resim vb yedek atıp virüs kaynağından tekrar bulaşım sağladık linux üzerinden sanal makinenin loglarını alabilirmiyiz? Sanal Os tan linux kurulu olduğu sürücüye windows loglarını alabilir miyiz? Sanal Os logları uzantı almadan linux sürücülerine kayıt olur mu?

Bulut davranışını öğrene bilirsem belki diye konuya yazdım. Bulut hizmeti eğer sistemde sürücü gibi davranıyorsa microsoft orjinal halini korur uzantı almasına müsade etmez diye düşündüm. Os önce kendi ön belleğine alıp sonrasında buluta kopyasını yedekliyorsa os belliğine kayıt ederken bulaşım sonrasında uzantıyı almış olacak. Öncesinde istemiş olduğunuz uzantı almış ve almamış dosyaları gmail den göndermek istedim gmail sunucusu müsade etmedi rar halinde olmasına rağmen ama hotmail sunucusu göndermeme müsade etti. Soru buradan doğdu aklımda.
Düşündüğüm şey, şifreli bir USB oluşturup oraya kayıt almak. Ancak, bunun bu kadar basit olamayacağını düşünüyorum.

VeraCrypt, BitLocker gibi programlar kullanılarak USB şifrelenebilir ve ardından Wireshark log kayıtları bu şifreli alanda saklanabilir.

Wireshark, temel olarak basittir; 'Start' diyerek işlemi başlatıp, bitiminde 'Save' diyerek kaydı istediğiniz yere kaydedebilirsiniz. Ancak, Wireshark'ın IP izleme gibi ileri seviye özellikleri bulunmakta. Bu tür detaylı izleme işlemlerini gerçekleştirmekle ilgili bilgilere hakim değilim.

log kayıtlarını farklı yerde nasıl saklanır bunu da bilmiyorum

Konuya destek vermek istiyorsan bir soruda senden fikir alayım. Linux mint os olarak kurulu diyelim sanal makinede Windows 10 veya 8.1 olsun 100 gb hdd verdik sanal os içine resim vb yedek atıp virüs kaynağından tekrar bulaşım sağladık linux üzerinden sanal makinenin loglarını alabilirmiyiz? Sanal Os tan linux kurulu olduğu sürücüye windows loglarını alabilir miyiz? Sanal Os logları uzantı almadan linux sürücülerine kayıt olur mu?
Windows a ters ben, sanal olarak dahi onu asla kurup kullanmam :katil1: sana yardim etmek isterim elbette ama gercekten bilgim disinda bir konu. Burada sadece windows yaziyor diye yardim etmedigimi dusunmeyin. WIndows u sevmem ama kullanicilarina notr um .

Olay linux uzerindeki bir Os sanal ve bu windows ise mutlaka senden once birininde bir ihtiyaci dogmustur ve % 97 ihtimalle aradigini bulabilirsin. Ha uzanti ile gelir bir script yazarsin uzantisiz kaydeder vs. Bulamazsan bile illa bir yolu vardir . Linux mu? sinir veya dayatma yok ki, hic olmadi.

Bir kactane laptop ta degisik versiyonlarda windows var. Bazi programlar linux ta calismadigindan (uretici dayatmasi) bulundurmak zorundayim. sadece hobi icabi acar bakarim. Hatta suan laptop un birini nereye koydum bulamiyorum.

Bu konuyla ilgili son sozum sudur ve konuyu kapatiyorum bir daha acmam bu konuyu, afedersiniz.

Evin tum guvenlik onlemlerini bir hirsiza teslim eden birinin, bahce kapisinin kilidini tamir etmeye calismasi kadar sacma bir sey var midir?

programin kullanicilariyla ilgili sikintim yok. Mesajlarimi gorup uzulenler var ise bir karadeniz amcasinin dedigi gibi, uyanin artik usagum daaa uyanin.

Son düzenleme:
Windows a ters ben, sanal olarak dahi onu asla kurup kullanmam :katil1: sana yardim etmek isterim elbette ama gercekten bilgim disinda bir konu. Burada sadece windows yaziyor diye yardim etmedigimi dusunmeyin. WIndows u sevmem ama kullanicilarina notr um .

Olay linux uzerindeki bir Os sanal ve bu windows ise mutlaka senden once birininde bir ihtiyaci dogmustur ve % 97 ihtimalle aradigini bulabilirsin. Ha uzanti ile gelir bir script yazarsin uzantisiz kaydeder vs. Bulamazsan bile illa bir yolu vardir . Linux mu? sinir veya dayatma yok ki, hic olmadi.

Bir kactane laptop ta degisik versiyonlarda windows var. Bazi programlar linux ta calismadigindan (uretici dayatmasi) bulundurmak zorundayim. sadece hobi icabi acar bakarim. Hatta suan laptop un birini nereye koydum bulamiyorum.
Bende öyle düşünmüştüm Cryptolocker virüsünün linux a bulaşmadığı konusunda bilgin varsa paylaşır mısın? Sonuçta eğer Cryptolocker bulaşım sağlanmıyorsa sanal windows tan linux sürücüne dosya kaydetsem uzantı almamış olur.

Bende öyle düşünmüştüm Cryptolocker virüsünün linux a bulaşmadığı konusunda bilgin varsa paylaşır mısın? Sonuçta eğer Cryptolocker bulaşım sağlanmıyorsa sanal windows tan linux sürücüne dosya kaydetsem uzantı almamış olur.
Bulasabilir

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi üye yok.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back