Çekmeceleri daha verimli kullanmak

taydin

Timur Aydın
Staff member
Çok sayıda SMD komponentim var ve bunları şu anda rastgele bir yerlerde duruyor. Bunları elimdeki çekmecelere koysam, çekmecenin sadece %5 gibi bir alanını kullanmış olacağım diğer alan ölü olacak. Bu soruna çözüm olması için çekmecelere yerleştirilecek bir tepsi çizdim Fusion 360 da.

1592601968792.png

Tepsinin toplam yüksekliği 5 mm, taban kalınlığı 1 mm, yani SMD komponentler için 4 mm kullanılabilir yer var. Bu yere de SMD entegreler, dirençler kondansatörler vs birçok komponent rahatlıkla sığar.

3d yazıcıda bastım

IMG_20200620_001703.jpg

IMG_20200620_001723.jpg

Taşıyıcı çekmecenin yüksekliği 34 mm gibi, yani 6 tane tepsi içine sığacak. Ortadaki yarığa da 1mm lik bir parça yapacağım, alttan geçirilecek ve üstte de bir kulağı olacak. Çekmeceyi çekip bu kulaktan tutulacak ve tüm tepsiler dökülmeden çıkarılacak.

Senin çekmeceler 405 serisi galiba. Bende bunun 305 olanına, DIP için bir çalışma yapmıştım. Bu sayede entegre ayaklarını bozmadan verimli saklamış oldum. Bunların üzerine benimki gibi ara bölümler de yapabilirsin. Aynı çekmecede hem SMD hem de DIP saklamış olursun.

Proje bazindaki smd tht kompnentleri pcb+stencil ile bir kutuda tutuyorum. Onun disinda genel kullanim icin smd seritlerini cekmece boyu kesiyorum. Benim cekmeceker buyuk boylardan. 15-20cm seritler oluyor. Hizli okuma icin seritlerin arkasina malzemenin kodunu yaziyorum. Transistorler bir cekmece entegreler bir cekmece gibi ayirim yapiyorum. Direnclerde ise 1 k ya kadar bir cekmece, 1-100k baska cekmece, 100k uzeri baska cekmece kullaniyorum.

Elle smd dizerken en uyuz oldugum sey direncin ters donmesi. Bazen inat edenler cikiyor :katil1: bir iki defa pes edip ters lehimledim bazi direncleri...

Forum istatistikleri

Konular
6,145
Üyeler
2,555
Son üye
tmek

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back