Chip Quik ile TQFP 144 MCU değişimi

NorthridgeFix yukarıda yazdıklarımı şimdi yayınladığı 10 dk. video da ,başarılı bir şekilde çip değişimini anlatıyor.

@taydin

Son düzenleme:
Bugün çalıştığım kart üzerindeki Renesas işlemcisi gene gitti. Neyseki Renesas'ten gelen numuneler vardı elimde üç tane. Gene chip quik ile söktüm ama bu sefer farklı bir metot uyguladım. Söktükten sonra havya ucu ile quik artıklarının çoğunu kenara çektim. Sonra büyük bir lehim topu hazırlayıp padlerin üzerinde gezdirdim. Bu lehim topunu da birkaç kere tazeledim.

Bir de şu ayrıntı önemli: Havya ucunu temizlemek için kullandığım tel yumağı var, ona chip quik bulaştırmış oldum. O yüzden o tel yumağını ayırıp ayrı bir kaba koydum. Normal tel yumağına chip quik bulaştırmamak lazım. Yani normal lehim işleri için bir yumak, chip quik için ayrı bir yumak bulundurmak gerekir diye düşünüyorum.

Video çekseydiniz daha anlaşılır olurdu.

Valla iş gecikecek paniği ile video falan hiç aklıma gelmedi ...

Ha bir de yeni çipi lehimlerken ilk defa havyaya kaşık uç taktım. Lehimlemeyi çok daha hızlı yapmaya izin veriyor. Ama gene birkaç bacak kısa devre oldu tabi. Youtube videolarındaki gibi tertemiz, sıfır lehim köprüsü ile geçişi yapamadım. Sen kullanıyor musun bu kaşık uçlardan?

Balta uç veya sıcak hava tabancası;

Aslında şöyle, hızlı işlem yapabilmek için;
Sıcak hava tabancası ile MCU yu lehimlerim, bacaklar arası kısa devreler varsa balta uç ve flux yardımı ile kısa devreyi alır.
İğne ucu ile tutmayan bacakları tespit eder, görünürde olmayan kısa devre kontrollerini yaparım,
Son olarak
selülozik tiner ile pinler ve araları temizlenir, kompresörle hava tutar, kurutur işlemi tamamlarım.

Valla iş gecikecek paniği ile video falan hiç aklıma gelmedi ...

Ha bir de yeni çipi lehimlerken ilk defa havyaya kaşık uç taktım. Lehimlemeyi çok daha hızlı yapmaya izin veriyor. Ama gene birkaç bacak kısa devre oldu tabi. Youtube videolarındaki gibi tertemiz, sıfır lehim köprüsü ile geçişi yapamadım. Sen kullanıyor musun bu kaşık uçlardan?
Video önemlidir, ortam müsait ise öğrenci veya öğrenmek isteyenler için yol olur, faydalı olur.

Bu temizlik işi sıkıntılı gerçekten. Bizmut alıp lehimle karıştırıp kendim chipquik yapasım vardı ama ayrı havya isteyecek, temizlerken özen gerekecek falan başlamadan pes ettim.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,204
Üyeler
2,582
Son üye
ottomanwolf

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back