Cihaz temizliği

Abi nasıl oluyor da ultrasonik ile elektronik kart temizlerken elektronik komponetler zarar görmüyor. Su yüzündem bakır yollarda korozyona sebebiyet vermiyor mu. Ayrıca bulaşık makinası şaka olsa gerek.
Ultrasonik temizleyici ile temizlerken alkol kullanılıyor. Bulaşık makinesi ise sadece cihazın plastik parçaları için elektronikler hariç :)

Bıçı bıçı sonrası,tertemiz olmuşlar.Nerede abi bu bit pazarı.Güzel ürünler var anlaşılan.
Bit pazarından değil, hurdacıdan aldım bunları. Bit pazarı pazar günü tuzla tarafında cuma günü de (kadıköy) salı pazarının olduğu yerde kuruluyor.

Abi nasıl oluyor da ultrasonik ile elektronik kart temizlerken elektronik komponetler zarar görmüyor. Su yüzündem bakır yollarda korozyona sebebiyet vermiyor mu. Ayrıca bulaşık makinası şaka olsa gerek.

Tam fiziksel açıklamasını bilmiyorum ama işe yaradığını bizzat kendim teyit ettim

Bulaşık makinasında elektronik kart da yıkadım, üstelik çok yoğun, üzerinde devasa BGA entegreler olan bir kart. Bulaşık deterjanı kireci tamamen nötralize ettiği için hiçbir iz kalmıyor, çok etkili bir temizlik oluyor. Şaka değil yani :)

Bit pazarından değil, hurdacıdan aldım bunları. Bit pazarı pazar günü tuzla tarafında cuma günü de (kadıköy) salı pazarının olduğu yerde kuruluyor.
Bizim burdaki hurdacılarda hep teneke var.Nerede öle fluke marka ölçü aletleri.Yıllık izinimde İstanbul a gitme niyetim var zaman bulursam bit pazarına'da gitmeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:
Tam fiziksel açıklamasını bilmiyorum ama işe yaradığını bizzat kendim teyit ettim

Bulaşık makinasında elektronik kart da yıkadım, üstelik çok yoğun, üzerinde devasa BGA entegreler olan bir kart. Bulaşık deterjanı kireci tamamen nötralize ettiği için hiçbir iz kalmıyor, çok etkili bir temizlik oluyor. Şaka değil yani :)
Entaresan gerçekten bulaşık makinasında elektronik kart yıkamak. Yıkama işleminden sonra alkol veya tiner ile kartı tekrar temizlemek gerekiyor mu?
Aynı işlemi çeşme altında yapsak sıkıntı olur mu.
Kart temizlemek için, bulaşık makinasını kullanırsam evde iç savaş çıkabilir maazallah.

Entaresan gerçekten bulaşık makinasında elektronik kart yıkamak. Yıkama işleminden sonra alkol veya tiner ile kartı tekrar temizlemek gerekiyor mu?
Aynı işlemi çeşme altında yapsak sıkıntı olur mu.
Kart temizlemek için, bulaşık makinasını kullanırsam evde iç savaş çıkabilir maazallah.

Yıkadıktan sonra tüm nem gitsin diye 100 °C de fırında beklettim :D

Tamir ettiğim amfinin kartlarını yıkamıştım yukarıda. Öncesi ve sonrası resimleri:

scaled_20180403_201710.jpg

scaled_20180405_204003.jpg

Bizim burdaki hurdacılarda hep teneke var.Nerede öle fluke marka ölçü aletleri.Yıllık izinimde İstanbul a gitme niyetim var zaman bulursam bit pazarına'da gitmeyi düşünüyorum.
İlla ki vardır. Sabırla gitmek araştırmak gerekiyor.

Yıkadıktan sonra tüm nem gitsin diye 100 °C de fırında beklettim :D
Nemden arındırmak için biberon temizleyici de kullanılabilir mi acaba? Onların da biberonu buhar ile temizlendikten sonra bakteri oluşumunu engellemek için nemi kurutma özelliği var.

Nemden arındırmak için biberon temizleyici de kullanılabilir mi acaba? Onların da biberonu buhar ile temizlendikten sonra bakteri oluşumunu engellemek için nemi kurutma özelliği var.

Hmm biberon temizleyici hiç görmedim. Ama dikkat etmek lazım, kart temizliği için hem bulaşık makinasını, hem fırını kullandıktan sonra bir de çocuğun biberon temizleyicisine el atarsan hanımla kesin külahları değişirsin :D

Hmm biberon temizleyici hiç görmedim. Ama dikkat etmek lazım, kart temizliği için hem bulaşık makinasını, hem fırını kullandıktan sonra bir de çocuğun biberon temizleyicisine el atarsan hanımla kesin külahları değişirsin :D
Çocuklar büyüdüğü için ihtiyaç azalıyor. Ayrıca iş görüyorsa, bit pazarında 15-20 TL ye almayanı dövüyorlar bu işler için bir tane de kendime alırım. :) http://www.weewell.com/urun-detay/147/wsb160-weewell-buharli-sterilizator-kurutucu-mama-isitici
Cihaz buharla sterilize ettikten sonra kurutmak için içeri sıcak hava veriyor. Fön makinesi gibi.

Yuvarlak olması biraz sıkıntı. Şöyle dikdörtgen yapılı birşey olsa güzel iş görür. Aslında bizim evde çamaşır kurutucu da var, ama bunları kullanmak mümkün olmuyor, çünkü hem mekanik olarak sabitlemek lazım (tambur dönüyor), hem de çok statik elektrik oluşuyor.

Fırında da sadece ısı ile kurutuyorum, fanı açmıyorum (statik elektrik oluşmaması için).

Tamir ettiğim amfinin kartlarını yıkamıştım yukarıda. Öncesi ve sonrası resimleri:

scaled_20180403_201710.jpg

scaled_20180405_204003.jpg
Bulaşık makinasında kartı temizlerken, komponetlerin içersine su gitmiyor mu. Fırınlama esnasında kondansatörleri'de kurutabilir sanki.Birde pc ekran kartlarında soğuk lehim olduğun da fırınlama işlemi yapılıyor diye biliyorum.

Yıkanması uygun olmayan çok az komponent var. Mesela transformatörü yıkayınca primer sargılara giren su izolasyon sorunu yaratabilir. Gene yeterince uzun süre kurutulursa eski haline gelir ama işte o kadar beklemek istemezsin.

Ekran kartlarını fırınlayıp BAZAN çalıştıranlar var. Ama bu profesyonel bir tamir yöntemi olmaktan çok uzak, türk usulü kapkaççılıktır diye düşünüyorum. Eğer bir ekran kartı fırınlayınca birden çalışmaya başlıyorsa, bir süre sonra tekrar çalışmayı bırakacaktır. Öyle bir kartta BGA lehim sorunu vardır. BGA çipi söküp "reballing" yapmak lazım, profesyonel tamir bunu gerektirir.

Yıkanması uygun olmayan çok az komponent var. Mesela transformatörü yıkayınca primer sargılara giren su izolasyon sorunu yaratabilir. Gene yeterince uzun süre kurutulursa eski haline gelir ama işte o kadar beklemek istemezsin.

Ekran kartlarını fırınlayıp BAZAN çalıştıranlar var. Ama bu profesyonel bir tamir yöntemi olmaktan çok uzak, türk usulü kapkaççılıktır diye düşünüyorum. Eğer bir ekran kartı fırınlayınca birden çalışmaya başlıyorsa, bir süre sonra tekrar çalışmayı bırakacaktır. Öyle bir kartta BGA lehim sorunu vardır. BGA çipi söküp "reballing" yapmak lazım, profesyonel tamir bunu gerektirir.
İlk fırsatta bir elektronik kart yıkamayı deneyeceğim

O tuş takımına ben de hastayım. 40 yıllık cihaz ama hala yağ gibi yumuşak mekanizması :)

Cihazın full şeması zaten var elimde

Resimde 68K dirence bağlı olan 1K direncin değerini 2.2K yaparsan ampli kazancın düşecektir.
Düşürülen kazanç doğrultusunda hem gürültü faktörü hem de distorsiyon düşecek, ampli daha iyi değerlere sahip olacaktır.
38db civarı olan kazanç zaten 1Vpp giriş seviyesi için oldukça fazladır.

Aslında artık elimde 100w 8ohm dirençler var amfi in komple ölçümünü yapabilirim. Daha önce yüksüz ölçmüştüm sonuçlar fena değildi

Evet ölçüm sonuçları çok iyi değildi ama gene de bu cihazın alt segment ve 40 yaşında olduğunu düşününce de, beklediğimden iyiydi :)

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,660
Üyeler
2,438
Son üye
İbrahimSönmez

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back