Çıkış vermeyen güç kaynağı

Talebe

Aktif Üye
Arkadaşlar merhaba
Kullanmış olduğum güç kaynağının mosfetini güncellemek isterken istenmeyen sorunlarla karşılaştım N11 üzerinden aldığım ırf3205 mosfeti cihaz üzerindeki mosfetlerle değiştirdim sonra olanlar oldu cihazın voltaj çıkışı dalgalı hale geldi sonrası çorap söküğü B628 converter kısa devre oldu ondan sonrası karanlık. Taktığım mosfetler çakma çıktı anlaşılan .Arızalı belirlediğim ve şüphelendiklerini değiştirdim fakat çıkıştan voltaj alamıyorum

Son düzenleme:
Bir smps guc kaynağında örnek vereyim üzerinde 10 amperlik mosfet kullanılmış diyelim. Biz bunu 50 amper yada 100 amper ile degistirdigimizde guc kaynağının çıkış değerleri ile ilgili hicbirseyi değiştirmiş olmuyoruz.

Bu smps guc kaynagi pwm darbe genişlik modulasyonu ile çalıştığı için mosfet yine kontrolcu ne istiyorsa onu yapacaktır. Mosfet aynı frekansta aynı duty oranında çıkış verecektir.

Tabi bahsi konu guc kaynagi smps bir kaynak ise. O yüzden hangi guc kaynağından bahsedildiği bilirsek ona göre yorum yaparız. Bu değiştirilen mosfet nerede nereye bağlı bunu bilmeliyiz.

Ekrandaki gibi güç çıkışı sadece 50ma yakın akım var gib.Yeni taktığım mosfetin Rds değeri daha iyi id Birde maksimum akı. Olarak yüksekti değiştirdim sağlam cihaz bu hale geldi .
IMG_0027.jpeg
IMG_0518.png
IMG_0518.png

Simdi biraz daha netleşti.

Bence ilk önce cihazin değişim yaptığınız mosfetin resmini ekleyin bu mosfetin lehim yaptığınız bacaklarının alttan üstten resimlerini ekleyin bakalim.

Belki sökerken yollara zarar vermiş olabilirsiniz. Yollar sağlam ise eski mosfeti takip deneyin.

Dediginiz gibi Mosfetler pattis ise bagli oldugu devreden asiri akim cekip kontrol unitesini bozmus olablirler. Oncelikle devreyi orijinal hale getirmeye bakin. Yada bu mosfetlerin kaliteli olanlari Direnc.net'te var zaten, fiyatlari da N11'den dusuk. Oradan alip deneyebilirsiniz.

Bence ilk önce cihazin değişim yaptığınız mosfetin resmini ekleyin bu mosfetin lehim yaptığınız bacaklarının alttan üstten resimlerini ekleyin bakalim.

Belki sökerken yollara zarar vermiş olabilirsiniz. Yollar sağlam ise eski mosfeti takip deneyin.
Eski mosfet takılı şuan yeni taktığım multimetre ile sağlam görünüyor ama elimdeki empedans test cihazı ile ölçüm yaptığımda diyot eğrisinde yamulma var sızıntı var mosfette. Eskisinde hiçbir anormallik yok. Cihazın üzerinde tl594 var sağlam kısa devre yok üzerinde onun yerinde tl 494 taktım değişen bir durum yok sadece canımı sıkan bir durum var. Üzerinde T4 yazan bir smd diyot yanın da parelel duran 10ohmlık direnç tenmidir nedir devre üzerinde kısa devre görünüyor devre dışında sağlam anlamadım .
IMG_0519.jpeg
IMG_0532.png
IMG_0025.jpeg

Ekler

• Skysilicon-SKD502T.pdf
    601.9 KB · Görüntüleme: 289
Son düzenleme:
Dediginiz gibi Mosfetler pattis ise bagli oldugu devreden asiri akim cekip kontrol unitesini bozmus olablirler. Oncelikle devreyi orijinal hale getirmeye bakin. Yada bu mosfetlerin kaliteli olanlari Direnc.net'te var zaten, fiyatlari da N11'den dusuk. Oradan alip deneyebilirsiniz.

Cihazın üzerinde STM32F103CBT6 Mcu var . Kendi mosfeti sağlamdı . Dii. net benim için şüpheli adetli aldığım Viper12A enteğreleri fare çıktı. Ücret iadesi aldım YouTube üzerinde mosfetlrle ilgi sorun yaşayanlarda vardı Özdisan tercihim artık.

Son düzenleme:
Cihazın üzerinde STM32F103CBT6 Mcu var . Kendi mosfeti sağlamdı . Dii. net benim için şüpheli adetli aldığım Viper12A enteğreleri fare çıktı. Ücret iadesi aldım YouTube üzerinde mosfetlrle ilgi sorun yaşayanlarda vardı Özdisan tercihim artık.
OO, kotu olmus. Direnc.net i saglam biliyordum. Demek ki oraya da fazla bel baglamamak lazim. Uzucu. :eek::oops:

@Talebe Eğer yardım ihtiyacınız varsa sorulara yanıt vermelisiniz. Birileri yardım etmek istiyor ama siz başka telden konuşuyorsunuz...

angi güç kaynağı?

Bir smps guc kaynağında örnek vereyim üzerinde 10 amperlik mosfet kullanılmış diyelim. Biz bunu 50 amper yada 100 amper ile degistirdigimizde guc kaynağının çıkış değerleri ile ilgili hicbirseyi değiştirmiş olmuyoruz.

Bu smps guc kaynagi pwm darbe genişlik modulasyonu ile çalıştığı için mosfet yine kontrolcu ne istiyorsa onu yapacaktır. Mosfet aynı frekansta aynı duty oranında çıkış verecektir.

Tabi bahsi konu guc kaynagi smps bir kaynak ise. O yüzden hangi guc kaynağından bahsedildiği bilirsek ona göre yorum yaparız. Bu değiştirilen mosfet nerede nereye bağlı bunu bilmeliyiz.

Yerine taktığınız mosfet ırf3205. Orjinali ne idi?

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back