Çin kestanesi

mikron24

Aktif Üye
Bu haberleri kestaneci esnaf mı sipariş etti aslı var mıdır? Tamam o kestane gerçektir. tezgahta satılıyor kısmı uydurma gibi geldi.

Screenshot_20231228_214515.jpg

Screenshot_20231228_214216.jpg

Son düzenleme:
Gecen gun Haluk Tatar adli youtube kanalinda vardi boyle bir baslik, bakmamistim merak edip. Buymus demek ki.

Mesela pazarda birisi bunu satabilir mi? Sanmıyorum. Linçe uğrar. Sokakta pişirerek de satılmaz. Dayak yer.

Asparagas haberler zinciri. Pahalı kestaneye kılıf. ?

Aynısı diyorlar. Fakat o zaten yenmez ki tezgaha da konmaz. Haberler uydurma gibi. Vatandaşla alay ediliyor.

evet, ama goruntusu normal kestaneden gonullu, bilmeyen birine iki kestaneden de tezgaha koy onu secer. zaten yeni birsey degil ama habercilik iste.

Birkaç yıl önce oldu bu. Haber yapacak bir şey kalmadı herhalde.

Zaten bir alan bir daha almaz. Aşırı iri ama patates kadar tadı yok.

Çin'in kastamonu ilimiz ile derdi ne acaba önce sarımsak şimdi kestane :D

Yazık valla. Bir ara "her Çinliye bir fındık satsak köşeyi döneriz" muhabbetleri vardı, ama bugün adamlar her Türk'e bir kestane satıyor :mad:

Çin sahte yumurta bile yapmış.

Bildiğim kadarıyla Türkiye'deki kestaneler çok lezzetliymiş. Yurtdışı bunu satın alıp bebek mamasında kullanıyormuş.

Ama biz ne yapıyoruz, varlık içinde yokluk çekiyoruz.

Türkiye'de herşey para, insana değer yok.

Bir arkadaşım zeytin yağı üretimi yapıyor.
Türkiye de bunu satmak istedi, insanların tavrı çok kötüydü. Zeytin yağından anlayan anlamayan herkes eleştirdi, ilk sene batıyordu neredeyse. Ama yılmadı inat etti..

Sonra bir hollandalı ile tanışmıs traktör fuarinda. Sohbet sohbeti açmış, konu zeytin yağına gelmiş. İspanya karşılaştırması yapmışlar, arkadas yeni mahsul numune göndermiş, kalitesi oradakiler kadarmış, hem de daha uyguna.

Şimdi bu arkadaş ürettiği yağı, Türkiye de satacağının en az 2 3 katına yurtdışına gönderiyor.

Siz olsaydınız napardınız, halkınız iyi zeytinyağı yesin diye batmayı göze alır mıydınız yoksa arkadaşımın yaptığını mı yapardınız?

• Beğen
Reactions: nt
Yazık valla. Bir ara "her Çinliye bir fındık satsak köşeyi döneriz" muhabbetleri vardı, ama bugün adamlar her Türk'e bir kestane satıyor :mad:
Fındık değil de çay aklıma gelmişti. Çin çayı belgeselde görerek merak edip almıştım. Berbat iğrenç bir şey. Çay değil çöp. Bunlara mis gibi Rize çayı göndersek diye aklıma gelmişti. Bir ara peynir de düşünmüştüm. Fakat kültür farkı nedeniyle beğenmeyebilirler. Yine de deneme yapmadan karar verilmez. Çinli, "pis kokulu" olduğu gerekçesiyle peynir yemiyormuş. Kendi yediğini içtiğini görmüyor da laf yapıyor. Utanmaz millet. :)

• Beğen
Hakkaten var mı bizim Türk çayı gibisi? Yeşil çayı çok methettiler, içtim, hiç tad yok, bildiğin sıcak su :mad:

Bak şimdi V60 kahve yapacaktım, onun yerine Çaykur Altınbaş Klasik çay demliyorum ...

Arkadaşlar kestaneden ziyade çin malı sarımsak piyasayı tamamen ele geçirmiş durumda. Nerdeyse bütün marketlerde satılıyor.
Çin ile ilgili pek çok kötü video izledim. Allah bilir bu sarımsaklar ve diğer ithal edilen çin malı yiyecekler hangi koşullarda üretiliyor.
Böyle giderse ilerde kanser çok aşırı artacak.

O değilde, ben bu başlığı "Çin ke****si" diye okuyup da geldim. Kendi kendime dedim ki; "yav böyle bir başlığa nasıl izin verirler, hayret bişey!"
Fesatlık bendeymiş. Umarım yalnız değilimdir. Yalnızsam eğer kendimi kötü hissedeceğim.

İç piyasanın talebini karşılamayıp, dışarı gönderiyorsa çok ayıp ediyor. Batarsak hep beraber batarız, çıkarsak hep beraber çıkarız. Ticaretle uğraşanların çoğu artık paraya doymuş insanlar ya da benim çevremdekiler öyle bilmiyorum.

illaki vardır kötü esnaf, kötü taksici, kötü yazılımcı, kötü doktor ama bu ülkeyi gerçekten seven bir insan buranın ekmeğini yiyen suyunu içen adam kalkıpda 3-5 kuruş için bunu yapıyorsa zaten birşey söylemeye gerek yoktur.
bence hiç de ayıp etmiyor masrafını yapıyor emeğını veriyor kaliteli malını üretiyor sonra tüketici piyasa malı ne olduğu belirsiz ürünlerin fiyatıyla kıyaslayıp eleştiriyor almıyor bu adam ne yapsın dandik mallarla mı rekabete girsin yoksa kalitesini mi bozssun

bu adam ihracat yaparak ülkeye döviz sokarak zaten görevini yapıyor daha çok yatırım yapsın daha çok satsın hem doviz getirsin hem de yatırımlarla malıyetini düşürsün ne güzel işte iç piyasayla ugraşıp batmasından iyidir

tabi parasını veren iç piyasa musterisine de yapsın satışını ama o kalitedeki malın parasını biz karşılayamıyorsak bu o adamın sorunu değil ki
"paraya doymuş insanlar" ı da ben pek göremedim benim gördüklerim genelde çeklerine yetişmeye çalışan insanlar

Esnaf hep ağlar. En büyük özelliği budur küçük, büyük farketmez milyon dolarlık iş bağlasa o çeke takla attırmadan yapamazlar.
esnaftan ziyade üreticilerden bahsediyorum dışarıya ağlamanın ötesinde yakinen gördüğüm için biliyorum hammadde çekleri ile satış çeklerini denk getiremediklerinde yasadıkları sıkıntıları neyse konumuz bu değildi
bu ülkenin iş gücü ile yapılıp dışarı satılan herşeye karşıyım abicim kusura bakmayın.
mevzu katma değer yaratıp marka yaratıp yurtdısına satabilmek yoksa nasıl döviz girecek ülkeye

• Beğen
ohooo üretici esnaf değimi?

örnek bizim burda çiflikler var çipura tırlara doldurup doldurup çeşme limandan italyaya gidiyor bu döviz sana geliyormu ?
kimin gönderdiği önemli italyan gelip alıup gönderiyorsa size katılıyorum haklısınız ama biz bu malın oradaki değeri üzerinde gönderiyorsak bu döviz ülkeye geliyorsa bozdurulup tl ye çeviriliyorsa evet görmesek te hepimize geliyor

• Beğen
ama tabi marka yaratmak katma değer uretmek onemli dediğim gibi mesela zeytinyagı marka değeri olan katma değer yaratılabilecek bir alan katma değersiz ihracata ben de karşıyım elbette

• Beğen
Hurriyet, haberinde at kestanesi zararlidir yenmemelidir falan yazmis.

Cocukken cok kere tadina baktim. Kucuk bir isirik ardindan hemen atip defalarca tukurmek zorunda kaliyorduk.
Acaba at kestanesini yiyen insan varmidir?
Yada bunun bir pisirme teklnigi mi var da benim haberim yok?

bi tık uzun yazmışım :)
hayır abi ben çocuktum bu adamlar dışarı satıyodu.
Satsınlar kimsenin ekmeğinde gözüm yokda da onu bizim çocuklarımız yesin....
satamasın dışarı ama insanlar olarak aç gözlüyüz
o esanfı bilemem elbette ama aç gozlu esnaf da çok
yerli üretim olsun gerekirse çinden biraz daha pahalı olsun isteğimizi sömürüp bize çinden daha dandik mal satan da çin malı yarı mamullerde sıkıntı cıkmazken yerlı malı olsun diye alınan yarı mamullerde doğru duzgun test yapılmamış oluduğundan sureklı sıkıntı cıkararak üretimi karıştırdıgını da gördüm bitmiş ürün taaa ilk aşamaya kadar geri sökülüyordu o yarı mamul yüzünden firma hatalı urununu geri alıyor ama üretimi kariştirdiktan sonra bir de o hata testten kaçsa bu sefer son urunu ureten markanın ıtıbarı zarar görecek

ithal mala yerli uretim diyen de çok gördüm hatta daha geçen bir ürün gordüm çok da bilinen bir firmanın oyuzden detay vermek ıstemıyorum çin malı bir ürünün uzerine kablo takıp made in türkiye diye etiket basmışlar etiketin arkasında orjinal marka gorunuyor o da bılınen bir çin markası
hayır kimseye gelmiyo abi adam kim bilir ne yapıyo belki gidiyo amerika'da eziyo parayı :D
eğer böyleyse durum vahim tabi :katil1:
evet kdv si devletimize yarıyor o ayrı ama harcamalarıda düşüyor sonuçta bunu taşıyan şirket var peki bu şirket italyaya balığı götürmese açmı kalır hayır yurtiçinde çalışırlar
yani bu adamlar bunu yurt içine yapsa belki daha ucuza balık yeriz kestane yeriz.
ihracatta kdv olmuyor ama gumruk vergisi oluyordu sanırım neyse oradan gelecek vergiden ziyade ülke içerisine girecek döviz önemli her şeyi ülke içerisinde üretemeyeceğimize göre bize döviz lazım ki ihtiyaçlarımızı alabilelim bu dövizi ya satış yaparak ülke içerisine sokabiliriz yada tl verip döviz alarak eğer tl verip döviz alırsak uluslararası piysalardaki tl miktarı artar doviz miktarı azalır yani arz miktarı artan tlnin değeri düşerken arzı azalan dövizin değeri artar döviz kuru değişimiyle ortak bir noktada buluşulur ama satış yaparak ülke içerisine soktuğumuz dövizi bozdurduğumuz zaman piyasada döviz artar piyasadan tlyi çekmiş oluruz bu sefer döviz kuru ters yönde dengelenir (tabi bu tlyi harcamak da piyasadaki tl miktarını arttırır ama neyse oraya girmeyelim )

gönül ister ki alım gücümüz yüksek olsun biz de bu kaliteli ürettiğimiz ürünleri tüketebilelim ama malesef kaliteli malı satmak ülkemizde zor bir şey piyasa malı diye bir şey var biraz esnafın aç gözlüğünden biraz da son tuketicinin ucuzluk talebinden kalitesiz mallar piyasayı domine ediyor kaliteli malların fiyatı yüksek oldugu için talep az oluyor
şimdi bu adamlar yurt içine satsa bile kaliteli mal uretiyorlarsa piyasa malı fiyatı onların maliyetini bile kurtaramaz ancak once tuketicinin kalitesiz malı tuketmeyi birakması pahalı kaliteli malı tuketmesi dandik malları n piyasadan silinmesi kaliteli mal ureticilerinin artıp kaliteli mallar arasında rekabete girmesiyle kaliteyi ucuza alabiliriz ki şu durumda bu bana pek te mümkün gelmiyor oyuzden kaliteyi ülkemizde satamayan üreticinin ihrac etmesine kızmıyorum hatta marka değeri yaratıp daha da pahalıya ıhrac etseler daha da iyi

tabi bu yazdıklarım gıda endüstrisi özelinde değil hatta gıdadan hiç anlamam :katil2:

keşke biz de bu gereken dövizi yüksek katma değerli ürünlerle markalarla ülkeye sokabilsek mesela yazılım hizmetleri ihraç ederek yüksek teknoloji ihraç ederek marka ihraç ederek refaha ulaşsak da kaliteli mal tüketmeyi karşılayabilsek hayallerimiz bu yönde ama bunları yapabilmek için de refah gerek daha geçen bir konuda benzer seyler konuşuldu arge firmalarında bile yeterli ekipman olmadığı vs hakkında

geçen bir konuya atmıştım milyon dolarlık bir osiloskop bu üründeki katma değeri düşünebiliyor musunuz okadar uç örneklere gitmeyelim mesela 40 bin dolarlık bir test ekipmanının içerisinde kaç dolarlık hamadde vardır ama işte o hammaddeyi 40 bin dolara dönüştürebilmek kolay bir iş değil yıllar süren arge know-how altyapı yüzbinlerce dolarlık ekipman ve en önemlisi bunu yapacak yetişmiş insan gerekiyor

bence ancak bu şekilde kendi ürettiğimiz kaliteli mala ulaşabiliriz yoksa üreticinin bunu piysasa malı fiyatına piyasaya sürmesini bekleyemeyiz mümkün de değil zaten dediğim gibi maliyeti bile kurtatmıyor kurtarmayı geçtim yanına bile yaklaşamıyor (sektöre göre değişir tabi balıktan bahsetmıyorum şuan) değerinde satmaya kalksa alıcısı az kendini döndüremiyor ya dandik mal uretecek ya ıhracat yapacak baska yol görünmüyor bana

bu arada medeni tartışma için teşekkür ederim :)
rica ederim ben teşekkür ederim :)

• Beğen

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back