Çocuğun çalışma masasına radyo yapımı

Sercan

--
Benim çocuk bu sene ilkokula başladı. Oyun ve ders çalışma alanlarını ayırdık. Bunun için farklı masalar kurduk. Şimdi çalışma ortamını zenginleştirmek ve sevdirmek için ona özel bir radyo yapacağım. Belki de oyun masasında kullanır, çocuğun dikkat durumunu kestiremediğim için şimdilik nerede durması gerektiğinden emin değilim.

Aslında işin özünde arkadaşına çalışma masası ile birlikte bir radyo almışlar ve evde 2 tane masa tipi radyo olmasına rağmen bizimki de istedi. Bende güzel bir fırsat diye düşünüp proje geliştirmeyi öğrenmesi bakımından onunla birlikte yapacağımız bir proje salık verdim, bu fikre bayıldı! :cheeky5:

Radyoyu kendim yapmak istememdeki sebeplerinden biri de sadece kaydettiğim istasyonlar arasında geçiş yapmasını istememden kaynaklanıyor. Örneğin haber kanalı açıp cinayet haberleri dinlesin istemiyorum. Bunun yerine nispeten aklıselim 1-2 kanalı dinlesin.

Hepsinden önce projeden beklentilerini yazarak başladık. İlk iki maddeyi ben yazsamda fikirlerin tamamı ona ait. Çocuk daha okula başlamadığı halde benim vasat yazımla yarışabilecek kadar düzgün yazıyor. :oops:

Takip ederseniz projenin ilerleme durumunu buradan paylaşacağım. Şimdilik bu kadar...

IMG_20210902_181214.jpg

Abi senin oğlan beni geçti o zaman. Alalı 1-2 hafta oldu bunları ama ben bir türlü iş başı yapamadım bu ikisiyle ve tabi senin ekleyeceğin pil, şarj vb leriyle gayet rahat yaparsın(Tamamen yazılım tabanlı oluyor ama isteğin de bu doğrultuda muhtemelen). Bazı 70-80 TL lik modüller de var ses kısmı üstünde kurulu ama pek gerek yok yani. Sadece bu modülde frekans üzerinden otomatik kanal ismi okuma(RDS) yoktu sanırım. O da library hazırlayanlar eklememiş diye hatırlıyorum.
1630603137146.png

1630603156083.png

GreatScott kanalında da güzel şeyler var incelemeni tavsiye ederim. Şimdi ben de gaza geldim.

Saat de ekleyecekseniz CR2032 para pillerle çalışan RTC modülü lazım bir de.

TEA5767 ile 2018 yılında bir tane radyo yapmıştım. Dolayısı ile tecrübem var. Elimde olan malzemeleri kullanacağım. Zaten malzeme listesini yavaş yavaş oluşturuyorum, hemen her şey var fazlası ile var sadece tercih yapacağım.

Daha önce yaptığımı Facebook'da paylaşmıştım, şimdi videoyu indiremedim. İndirebilirisem paylaşırım.

IMG_20210902_214108.jpg

Videoyu indirmeyi başardım.

@Atak bu arada bu dijital tunerlerin hiç birine para vermedim. Söktüğüm cihazlardan biriken malzemeler. Eski CD çalarlı walkmandan ya da radyolardan filan çıkıyor.

Bit parazı ya da hurdalık kovalıyorsan bunları bedava ya da 3-5 TL'ye alıyorsun. Elimdekilere göre hareket ettiğim için sonuçlar hazır olanlarla aynı çıksa da süreç daha öğretici oluyor. Çünkü ben bu entegre neymiş filan diye daha detaylı araştırıyorum ve o merakla öğrendiklerin kalıcı oluyor. Diğer türlü modülü al, hazır sınıfı arduinoya aktar bitti gitti...

IMG_20210902_220217.jpg

Çok güzel düşünmüşsünüz. Hayırlı olsun. Listenin üçüncü maddesi alıntıladığım kısımdaki önceliğinizi çürütmüş(ki çok doğru düşünüyorsunuz). Çocuklar bizden bir adım önde gidiyorlar sanki. :)
Radyoyu kendim yapmak istememdeki sebeplerinden biri de sadece kaydettiğim istasyonlar arasında geçiş yapmasını istememden kaynaklanıyor. Örneğin haber kanalı açıp cinayet haberleri dinlesin istemiyorum. Bunun yerine nispeten aklıselim 1-2 kanalı dinlesin

Bütün radyo kanallarını bilmediği için sevdiği kanallar bildikleri arasından olacak, o nedenle şimdilik sorun görünmüyor... ;)

Bugün biraz ilerleme kaydetmek adına yazılıma bakayım dedim. Eski dosyaları karıştırdım. Neyse ki 3 sene önceki çalışmada güzel not tutmuşum. Hatta TEA5767'nin şeklini bile çizmişim. Şimdi bu TEA5767'nin bütün çalışan çıkışlarını biliyorum. Eski kodu kullanmayacağım için kodu burada paylaşmayacağım.

C++:
/*

PINOUT TEA5767
+-12-11-10--9--8--7-+
|  +------+     ++  |
|  | TEA  |     ||  |
|  | 5767 |     ||  |
|  +------+     ++  |
+--1--2--3--4--5--6-+

1 ----> GND
2 ----> BusMode (LOW For I2C)
3 ----> Data (SDA arduino nano A4 pin)
4 ----> Clock (SCL arduino nano A5 pin)
5 ----> W/R (Empty)
6 ----> BusEnable (HIGH)
7 ----> GND
8 ----> Audio out (right channel)
9 ----> Audio out (right channel)
10 ---> GND
11 ---> VCCA (Min 2.5 Volt - Typ 3.3 Volt - Max 5 Volt)
12 ---> Antenna

PINOUT LCD
* LCD RS pin to digital pin 12
* LCD Enable pin to digital pin 11
* LCD D4 pin to digital pin 5
* LCD D5 pin to digital pin 4
* LCD D6 pin to digital pin 3
* LCD D7 pin to digital pin 2
* LCD R/W pin to ground
* ends to +5V and ground
* UP SEARCH (A0)
* DOWN SEARCH (A1)
* FAVORITE (A2)
* ALL RESISTOR ARE 10K AND PUSH BUTTON IN PULL DOWN MODE

*/

Eski düzene göre bağlantıları yaptım fakat o da ne ses çıkmıyor! Osiloskopta bakıyorum TEA5767'nin çıkışnda ses sinyali var fakat hoparlöre bir türlü ulaşmıyor. Anfiye sinyal jenaratörü ile sinüs verdiğimde ses gayet iyi.

Sağ tarafta görüdüğünüz hoparlörleri bağladım ve ses geldi. Daha sonra anfi devresini değiştirdim ses gene var. İyi de sinüs uyguladığımda hoparlöre gayet düzgün gelen ses, TEA5767'nin çıkışına bağladığımda neden çalışmıyor?

Bu sorunla cebelleştim ama bir sonuca varamadım. Bende artık bende başka bir anfi devresi kullanacağım. Hurdalıklardan bu tarz şeyler toparladığım için elimde güzel seçenekler var.

Eğer osiloskop ekranında görünün şey çalışmayan ses sinyali ise, sorun orada bir DC bileşenin olması olabilir. TEA çıkışı ile amfi girişi arasına 1 μF gibi bir elektrolitik kondansatör seri bağlayabilirsin.

Ekranda görünen TEA'nın çıkışındaki sinyal. Aynı sinyali anfinin birine bağladığımda çalışıyor, diğerinde ise çalışmıyor. Çalışmayan da Creative ses sisteminden söktüğüm anfi devresi, sinyal jenaratörüne tepki veriyor.

Bu arada kondansatörü de denedim sonuç değişmedi. Hiç hışırtı bile çıkmıyor...

Fark eder mi emin değilim ama o kadanl DC coupling modunda, AC de normal ses sinyali görünüyor.

Zaten osiloskobu AC moduna alırsan, osiloskop da araya bir kondansatör koyuyor ve DC bileşen atılıyor. Eğer geçerli bir sebebi yoksa, bir osiloskop her zaman DC modda kullanılmalı, yoksa yanıltır.

Kondansatörü bağladıktan sonra amfinin girişine DC bileşen olmayan ses sinyalinin geldiğini gördün mü (osiloskop DC modda iken ölç!)

Evet DC modunda kondansatör eklediğimde aşağıdaki ekranı görüyorum.

1630867620194.png

Birde bu bağladığım bildiğimiz bilgisayar hoparlörü. Adaptörü yok diye bu devrede kullanmak istedim. Sinyal jenaratörü ile TEA arasında nasıl bir fark var ki ses çıkmıyor. Şimdi bir de bende mp3 oynatıcı var. Onu bağladığım zaman da herhangi bir ses alamadım.

Niye böyle yaptığını anlamadım. Demek bu logitech sistemin ses çıkartan aletlere bir alerjisi var. Bu tamir projesi olacak bir işe benziyor.

IMG_20210905_220213.jpg

IMG_20210905_215340.jpg

Radyo için bugün biraz ilerleyeyim istedim. Yeni bir anfi devresi ile denemeler yaptım.

Bu devreyi bir zamanlar kardeşimin kullandığı 2+1 ses sisteminden sökmüştüm. Çalıştığını biliyordum. Devrenin stereo ses girişi var. Stereo ses TDA2822M anfi entegresi ile yükseltiliyor. Bas sesler için girişten filtrelenen ses sinyali TDA2030A entegresine gönderiliyor. Ben sadece stereo kullanacağım için TDA2030 ile işim yok.

Devrenin besleme trafosu 6 V / 0.2A ve 2x 11 V / 04A voltajı çıkışı veriyor. 6 V olanı TDA2822 için gerekli, diğeri ise TDA2030.

Öncelikle sistemi kurdum ve kanallardan biri çalışmadı! Elimde TDA2822 olduğu için değiştirdim, gene çalışmadı. Meğer girişteki stereo 50K potansın kanallardan biri kopmuş, hiç temas yoktu. Yani sisteme sinyalin biri hiç gitmiyormuş.

Bu sorunu tespit edip geçici olarak çözünce bu sefer de sesi açtığım zaman trafonun gücü anfi ve arduino düzeneğini çalıştırmaya yetmedi. Adamlar tam anfiye kadar trafo kullanmışlar, fazladan (arduino nano ve LCD için) 0.060 A daha akım veremedi! LCD ışığını kapatırsam gerkeli akım 0.02A'ya düşüyor ve daha iyi çalışıyor. :D

Bende arduinonun 5 V çıkışına iki tane bypass kondansatörü koydum ve durumu biraz daha iyileştirdim.

Kart üzerinde biraz temizlik yapıp, lehimleri tazeledim.

IMG_20210929_195636.jpg
IMG_20210929_195658.jpg
IMG_20210929_195705.jpg
IMG_20210929_195713.jpg
IMG_20210929_235308.jpg
IMG_20210929_235332.jpg
IMG_20210929_235342.jpg

Bunlar da bypass kondansatöründen önceki ve sonraki osiloskop görüntüleri. Soldaki osiloskop arduino giriş (anfinin trafosundan gelen DC) gerilimini gösteriyor.

IMG_20210929_234421.jpg
IMG_20210929_234814.jpg
IMG_20210929_234735.jpg
IMG_20210929_234858.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,895
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back