Çok fonksiyonlu şarjlı el feneri tamiri

Acaba cihazin aküsünün boşalmasına bu usb konnektörü mü sebep oluyordu?
Ve son tahlilde aküyü sağlam tutmak için sık sık sarj mı etmeliyiz?

Acaba cihazin aküsünün boşalmasına bu usb konnektörü mü sebep oluyordu?
Ve son tahlilde aküyü sağlam tutmak için sık sık sarj mı etmeliyiz?

Yok bu sadece USB portlarından birisine voltaj gitmemesine sebep oluyor. Arızada bunun bir kabahati yok.

Bunun gibi kurşunlu akülerden en iyi verimi almak için, kullanılmadığı zaman şarjda tutmak lazım. Tam olarak boşalmasına da izin vermemek gerekir.

Bacağı düzeltip yerine lehimledim. Şimdi iki USB portta da 5V var.

Bacağı düzeltip yerine lehimledim. Şimdi iki USB portta da 5V var.

Abi ,

Bu usb portlarina gelen voltaj ne kadar stabil? Akudeki gerilim ne ile regule edilmis. 2000 tl lik bir telefonu bağlarken insanin ici ciz etmesin sonra? Yada telefon ciz etmesin..

İçindeki bir boost converter ile 4V olan akü voltajını 5.1V'a çıkarıyor. Regülasyonu çok iyi değildir, ama şarj amaçlı olunca bence bir sorun çıkmaz. Arıza durumunda da olabilecek en olumsuz senaryo, giriş voltajının aynen çıkışa çıkması, o da 5V altıdır. Yani buna en pahalı telefon bile bağlansa bir risk yok bence.

Eğer daha yüksek voltajı 5V'a indiren buck converter olsaydı o zaman incelemek lazımdı. Arıza modları nasıl? Kontrol entegresi içindeki anahlarlama MOSFET'i kısa devreye düşerse çıkışa aynen yüksek voltajı veriyorsa telefon kesin gider.

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,786
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back