DC servo Motor Sürücü hk.

M_B

Üye
Merhabalar hayırlı günler.
Elime bir tane Turnike yi acıp kapayan Servo motor gecti.
Bu motoru hazır surucu almadan kendim nasıl surebilirim.
Başlangıç için fikir ve yorumlarınızı öğrenmek isterim.
en basit sürücü ile başlayarak mantıgını kavramak devam etmek istiyorum.

Teşekkürler.

Motor resimleri.

ServoMotor.PNG
ServoMotor.PNG
ServoMotor_pin.PNG
ServoMotor_pin.PNG

Merhabalar,
Bu motora ait olan mavi sürücü modulden ve motorun seması gecti.
Motor soketlerine baktıgımda Hall Sensor ve Encoder dan donen uclarda U+ U- A+ A- yazıyor - uclar ise ortak degil. Surucu üzerindeki soket te de kontrol ettiğimde ucların ortak baglanmadıgını gordum. Acaba diyorum sensor ve encoder ucları surucu icerisinde opto ile izole mi ?
MotorPinout.JPG

Surucu devresi ise

MotorSurucu.JPG

Burda kafama takılanlar Encoder ve Hall sensordeki eksiler.
Bu ucları ortak yapıp ( En azından Hall sensor uclarını ) bir başka Brushless surucu devre ile çalıştırabilirmiyim.
Teşekkürler.

enkoder fazlarına ait (+) normal sinyali, (-) ise aynı sinyalin tersini ifade eder. hall sensör için de benzer durum geçerli. (+) normal sargi sinyalini, (-) ise aynı sargıya ait sinyalin tersini ifade eder. tam neyi sorduğunuzu anlamadım ama (-)'leri gerilim kaynağının negatif kutubu gibi düşünmeyin.

Son düzenleme:
Eklediğin Sürücü uygunmu bilmiyorum ama soruna gelirsek - sinyalleri bağlamadan sadece + sinyaller ile (gnd lerde bağlanacak) encoder sinyali almak mümkün. Ancak gürültülü ortamlarda ve yüksek devirse saçma sapan durumlar oluşabiliyor. Aşağıya bir entegre ekliyorum. Bu tarz durumlarda sürücü tarafında araya eklenerek kullanılır.

1689619092982.png

Tekrardan merhabalar konunun devamı niteliğinde olduğu için bir başka soru sormak istiyorum.
Öncelikle çalışır durumda tam takım turnike var. Turnike içinde ust kısımda bahsetmiş olduğum mavi cihaz ( Servo motor Driver ) , motor ve sürücüyü kontrol eden bir tane de Delta marka PLC var. PLC ile Servo sürücü RS-485 ile haberleşmekte. Cihaz üzerinde iki tane de ac kapa şeklinde anahtar var. PLC ile Servo sürücü arasına RS-485 to USB donuşturucu ile girip Modbus Poll ve Modbus Slave uygulamasi ile gelen giden verileri dinlemek istedim ama maalesef Modbus Poll da hep TimeError hatası verdi. Tum hız ayarlarını party durumlarını denedim.

Burdaki amacım PLC yi devreden cıkarıp kendim modbus ile veri gonderip acıp kapatmak.
Elimde sürücüye ait Modbus RTU Protocol(For Gate Application) isimli pdf dokumanı da mevcut.

Birinci aşamayı gecersem ikinci aşama olarak ekteki dokumana göre kontrolu kendim sağlamak istiyorum.
Birinci aşamayı gecebilmem için nasıl bir yol izlemeliyim. Yönlendirme ve bilgilerinize ihtiyacım var. Teşekkürler.

Not:
Elimdeki RS-485 to USB cevirici kontrol edildi saglam. A ve B baglantıları ters denendi sonuc hep timeError.

Sinyalleri dinlemenşz hiç bir şeyi ifade etmez. Elinizde ki belgede gönderilen sinyaller açıklanıyor. Sizin sürücünün belgesini çok iyi anlayıp kendi modbus masterınızı kurmanız gerekiyor

elinizdeki 485 çeviricide 120 ohm olmadığına emin olun.
Modbus poll yerine serial port terminal programlarıyla hattı dinleyip tekrar edin veri katarlarını tespit edin. Daha sonra verileri ayrıştırıp istediğiniz aygıttan gönderin.

modbus poll programı, standart modbus protokolüne göre çalışır. Veriler standarta uygun gelmezse hata verir.
Plc ile sürücü modbus protokolü üzerinden haberleşmiyor olabilirler. Bu yüzden hattı, protokol varsayımı yapmadan, dinleyip protokolü tespit etmek gerekli. Bunun içinde Terminal V1.9, Realterm vb kullanılabilir.

Sürücü ile PLC yi dinlemekten vaz geçip kendim PC den modbus poll ile veri gondermeyi denedim ve sonuç başarılı oldu.
pdf dokumanı iyice inleyip gerekli paremetreleri deneyeçeğim.
İletişim hızı 115200.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back