DC Voltaj Dağıtıcı Devre

Baranismen

Üye
Merhabalar.

Elimde bir tane 9.5V / 4.5A Verifone adaptör var, gitar pedallarımı beslemek için kullanıyorum, lakin bazı pedallar DSP bazlı olduğu için daisy-chain güç kablolaması yapınca (yani kablo çoklayıcılar ile) yüksek frekanslı bir whining sesi oluşuyor. Bunu engellemek için isolated power brick denen adaptörler mevcut, birden fazla çıkışlı güç üniteleri düşünün, örneğin bunun gibi.

1- Böyle bir şeyi DIY olarak yapmak mümkün olur mu, veya nasıl yapılabilir, yüzü astarını geçer mi?
2- Bu tarz izole adaptörlerin çalışma prensibi nedir, her bir kanal için ayrı bobin mi var, yoksa izolasyon nasıl sağlanıyor?
3- Elimdeki adaptörü kullanarak bu prensipte çalışan bir dağıtıcı yapabilir miyim, atıyorum 10 kanal, her bir kanala gerekli kapasitör ve dirençleri koysam olur mu acaba?

Son düzenleme:
Hem besleme gndsi hem de sinyal gndsi bir birine bagli olunca gurultu sorunlarin olacaktir. Ortak besleme yerine her bir cihazin bagimsiz lineer regulatorlu beslemesi daha sorunsuz olur.

Daisy Chain yerine belki yildiz besleme cozum olabilir.

Hem besleme gndsi hem de sinyal gndsi bir birine bagli olunca gurultu sorunlarin olacaktir. Ortak besleme yerine her bir cihazin bagimsiz lineer regulatorlu beslemesi daha sorunsuz olur.

Daisy Chain yerine belki yildiz besleme cozum olabilir.
Bunu dekuple etme şansımız yok mu peki? Bir çok gitarist ya bu tarz izole güç kaynağı kullanıyor ama iyi olanları pahalı maalesef ve giriş sayısı sınırlı. En azından dijital bazlı olanlar için bir tür filtre yapsam? Şöyle bir ürün yapmışlar bireysel bazda çözmek için, pedal ile adaptör fişi arasına koyuluyor, ama içinde nasıl bir devre var bilmiyorum tabi.

Beslemeyi filitreleseniz dahi sinyal gnd ile DC gnd ortaktir. Dolayisi ile sinyal hattinin gnd kablosu filitrelenmis pis sinyalleri ses sistemine tasir.

Kesin olmaz demiyorum ama bas agritacagi kesin.

Dedigim gibi guc kaynagini dolastirmak yerine tek tek her bir cihaza tek noktadan bir dagitin. Belki sorun hafifler.

Enerji kaynagi ne kadar kaliteli olursa olsun kablo anten gibi sinyal kapacagi icin uzerinde gurultu olusmasi kacinilmaz. her kablo bitiminde sok halkasi ve yuksek kapasiteli kondansator takmayi denediniz mi? LC filtre yani.

Enerji kaynagi ne kadar kaliteli olursa olsun kablo anten gibi sinyal kapacagi icin uzerinde gurultu olusmasi kacinilmaz. her kablo bitiminde sok halkasi ve yuksek kapasiteli kondansator takmayi denediniz mi? LC filtre yani.

Elimdeki kablo şu şekilde

https://m.media-amazon.com/images/I/71xbd3QOnOL._AC_UF350,350_QL80_.jpg

Dişi ucu adaptöre bağlıyorum, erkekleri de pedallara dağıtıyorum, aslında tek bir yerden beslenmiş oluyor.

LC filtre denemedim, sadece bu kablonun dişi ucuna ferrit halka taktım ama pek işe yaramadı. Zaten sormak istediğim de oydu, harici ufak bir kutu ve devre yapıp güç kanalı başına ayrı fişler ve filtrasyon yerleştirip bunu adaptörle beslesem işe yarar mı?

Çıkan ses de bunun aynısı.

Elimdeki kablo şu şekilde

https://m.media-amazon.com/images/I/71xbd3QOnOL._AC_UF350,350_QL80_.jpg

Dişi ucu adaptöre bağlıyorum, erkekleri de pedallara dağıtıyorum, aslında tek bir yerden beslenmiş oluyor.

LC filtre denemedim, sadece bu kablonun dişi ucuna ferrit halka taktım ama pek işe yaramadı. Zaten sormak istediğim de oydu, harici ufak bir kutu ve devre yapıp güç kanalı başına ayrı fişler ve filtrasyon yerleştirip bunu adaptörle beslesem işe yarar mı?

Çıkan ses de bunun aynısı.
Pedallar genelde 9V'ta 20 mA falan cekiyor. Guc kaynaginin 9.5V olmasi uzun kablolardaki voltaj dusumu. Siz guc kaynagini 12V yapip pedala girdigi kisma sok bobini, 330uF kondansator ve 7809 baglayin. Bu gurultuyu epey azaltir.

Ya da uc tane 18650 pili seri baglayip onun cikisindan yine 7809 ile 9V elde edersiniz. Piller pedali haftalarca calisir tutabilir ama yine de dikkat etmeniz gerekir.

Farkli voltajda calisan pedaliniz yoktur sanirim, tumunu ayni kaynaktan besliyorsunuz soylediginize gore. Olurda farkli voltaj isteyen olursa 7809'u istedigi voltaja gore degistirirsiniz.

Pedallar genelde 9V'ta 20 mA falan cekiyor. Guc kaynaginin 9.5V olmasi uzun kablolardaki voltaj dusumu. Siz guc kaynagini 12V yapip pedala girdigi kisma sok bobini, 330uF kondansator ve 7809 baglayin. Bu gurultuyu epey azaltir.

Ya da uc tane 18650 pili seri baglayip onun cikisindan yine 7809 ile 9V elde edersiniz. Piller pedali haftalarca calisir tutabilir ama yine de dikkat etmeniz gerekir.

Farkli voltajda calisan pedaliniz yoktur sanirim, tumunu ayni kaynaktan besliyorsunuz soylediginize gore. Olurda farkli voltaj isteyen olursa 7809'u istedigi voltaja gore degistirirsiniz.

Elimde yaklaşık 10 kadar pedal var, ve evet hepi 9V. analog devre olanlar dediğiniz gibi olsun maksimum 50mA, ama 3-4 tane de dsp bazlı dijital olanlar var, bunlardan biri 300mA istiyor, üç tanesi de 150mA. Yani aslında toplamda bana lazım olan amperaj 1A civarı.

Şok bobini nedir bu arada ilk kez duydum :)

Notebook adaptorlerini elinize aldiginizda pc'ye baglanan tarafinin siskin bir kismi oldugunu gormussunuzdur. İcinde bir nuve var, guc tasiyan kablo bir kac tur uzerine sariliyor. Buna sok bobini deniyor. Adaptorden notebooka gelene kadar kablonun etraftan kapacagi sinyalleri filtrelemek icin.

Forumda nasil yapilacagi var.

Aslinda 7809 yerine LM317 daha iyi bir regulator olur, o daha dusuk gurultulu cikis veriyor ama o ayarli bir regulator. Cikisi uygun sekilde ayarladiginizdan ve bunun degistirilemeyeceginden emin olmalisiniz. 7809 ve LM317 sogutucu ile 1A verebiliyor ama bu kadar zorlamamak gerek tabii.

Pedal icinde yer varsa (genelde vardir ) guc girisine paralel kondansator baglayin mutlaka. Degerni deneme yanilma ile gormek lazim. Kondansator ne kadar yakin olursa o kadar iyi sonuc veriyor bu tur durumlarda.

Son düzenleme:
Notebook adaptorlerini elinize aldiginizda pc'ye baglanan tarafinin siskin bir kismi oldugunu gormussunuzdur. İcinde bir nuve var, guc tasiyan kablo bir kac tur uzerine sariliyor. Buna sok bobini deniyor. Adaptorden notebooka gelene kadar kablonun etraftan kapacagi sinyalleri filtrelemek icin.

Aslinda 7809 yerine LM317 daha iyi bir regulator olur, o daha dusuk gurultulu cikis veriyor ama o ayarli bir regulator. Cikisi uygun sekilde ayarladiginizdan ve bunun degistirilemeyeceginden emin olmalisiniz. 7809 ve LM317 sogutucu ile 1A verebiliyor ama bu kadar zorlamamak gerek tabii.

Sanırım kastınız bu, bundan taktım zaten bir tane, ama boyutuna göre etkisi de artıyor mu onu bilmiyorum açıkçası elimde 2-3 tane vardı almıştım zamanında.

Bir de 7809 veya LM317'nin ne gibi bir etkisi olacak peki, girişim zaten 9.5V, ekstra regülasyon için mi?

Sanırım kastınız bu, bundan taktım zaten bir tane, ama boyutuna göre etkisi de artıyor mu onu bilmiyorum açıkçası elimde 2-3 tane vardı almıştım zamanında.

Bir de 7809 veya LM317'nin ne gibi bir etkisi olacak peki, girişim zaten 9.5V, ekstra regülasyon için mi?
Sizin sorununuz kablonun topladigi sinyali DC'den uzaklastirmak. Bu durumda filtrelemeyi pedala en yakin yerde yapmaniz gerek. Iki yontem deneyebilirsiniz. Bunlari da birlestirebilirsiniz.

Ilki dedigim gibi bir sok bobini ve kondansator ile LC devre yapmak. Bu buyuk oranda gurultuyu bastiriyor. Ayni adaptor ile devam edebilirsiniz.

Ikinci yontem dusuk gurultu veren bir guc kaynagi yapip bunu hemen pedalin yanina yerlestirmek. Bu da en kolay cozum olarak 7809 ya da LM317 ile guc kaynagi yapmak. Ama bunlarin duzgun calisabilmesi icin giristeki voltajin cikista istenenden en az 3V daha yuksek olmasi gerekli.

Kisaca soyle : Guc kaynagi olarak 12V'luk adaptor kullanirsiniz. Pedalalra voltajin girecegi kablo bitimine de bir filtre kutusu yaparsiniz. Icine ilk sok bobini, sonra paralel kondansator, devaminda da pedal icin gereken voltaji verecek regulatoru koyarsiniz. Bunun cikisina d isterseniz bobin ve kondansator ekleyebilirsiniz. Bu devre hattaki guruluyu buyuk oranda baskilar. Pedalin icnde de yine voltaj girisine bir kondansator daha eklersiniz ki yine bir filtre daha suzsun gurultuyu.

Su an kullandiginiz adaptor ile pedallar arasindaki kablonun uzunlugu nedir? Adaptoru hemen pedala bagladiginizda gurultu olusmuyorsa adaptorun cikisi ile ugrasmak yerine adaptorun girisine uzatma kablosu takarak adaptoru pedala yaklastirmakta cozum olabilir.

Sizin sorununuz kablonun topladigi sinyali DC'den uzaklastirmak. Bu durumda filtrelemeyi pedala en yakin yerde yapmaniz gerek. Iki yontem deneyebilirsiniz. Bunlari da birlestirebilirsiniz.

Ilki dedigim gibi bir sok bobini ve kondansator ile LC devre yapmak. Bu buyuk oranda gurultuyu bastiriyor. Ayni adaptor ile devam edebilirsiniz.

Ikinci yontem dusuk gurultu veren bir guc kaynagi yapip bunu hemen pedalin yanina yerlestirmek. Bu da en kolay cozum olarak 7809 ya da LM317 ile guc kaynagi yapmak. Ama bunlarin duzgun calisabilmesi icin giristeki voltajin cikista istenenden en az 3V daha yuksek olmasi gerekli.

Kisaca soyle : Guc kaynagi olarak 12V'luk adaptor kullanirsiniz. Pedalalra voltajin girecegi kablo bitimine de bir filtre kutusu yaparsiniz. Icine ilk sok bobini, sonra paralel kondansator, devaminda da pedal icin gereken voltaji verecek regulatoru koyarsiniz. Bunun cikisina d isterseniz bobin ve kondansator ekleyebilirsiniz. Bu devre hattaki guruluyu buyuk oranda baskilar. Pedalin icnde de yine voltaj girisine bir kondansator daha eklersiniz ki yine bir filtre daha suzsun gurultuyu.

Su an kullandiginiz adaptor ile pedallar arasindaki kablonun uzunlugu nedir? Adaptoru hemen pedala bagladiginizda gurultu olusmuyorsa adaptorun cikisi ile ugrasmak yerine adaptorun girisine uzatma kablosu takarak adaptoru pedala yaklastirmakta cozum olabilir.

Adaptörün kablo uzunluğu 2 metre falan maksimum.

Filtre devresini deneyeyim, uf seçimini neye göre yapmalıyım peki?

Gitardan alınan sinyal balanslı XLR kablo mu yoksa düz RCA kablo mu. XLR kablo ise gürültü kapma olasılığını baya azaltmış oluyorsun.

Sanırım sorunun kaynağı SMPS / LPS farkı, elimdeki adaptör kapalı kutu (laptop adaptörü tarzında) Verifone marka bir adaptör, sanırım pos cihazı veya o tarz bir şeyin adaptörü. Daha iyi olur düşüncesi ile aldım açıkçası ama sanırım ses sistemlerinde lineer adaptör kullanmak daha doğruymuş.

Bir güç kaynağının (hele ki böyle kapalı tarzda) lineer mi SMPS'mi olduğunu anlamanın yolu var mıdır ?

Lineer olanlarda eski tip sac trafo olur. Ayni gucteki SMPS'lerden cok daha buyuk ve agir olurlar. Ornegin 12V / 1A SMPS adaptor 150 gr bile degilken lineer adaptor 500 Gr'i rahatlikla asabilir. Masanin altinda direksiyonun adaptoru var eski tip lineer, 12V/3A. 1 Kg vardir belki. Ornek olarak pedal icin satildigi soylenen bir adaptorun linkini atayim. Boyutlarina ve gucune bakinca smps oldugu anlasiilyor zaten. Yorumlara bakinca da dip gurultusu var denmis.

Lineer olanlarda eski tip sac trafo olur. Ayni gucteki SMPS'lerden cok daha buyuk ve agir olurlar. Ornegin 12V / 1A SMPS adaptor 150 gr bile degilken lineer adaptor 500 Gr'i rahatlikla asabilir. Masanin altinda direksiyonun adaptoru var eski tip lineer, 12V/3A. 1 Kg vardir belki. Ornek olarak pedal icin satildigi soylenen bir adaptorun linkini atayim. Boyutlarina ve gucune bakinca smps oldugu anlasiilyor zaten. Yorumlara bakinca da dip gurultusu var denmis.

Valla ağırlığı önemli değil açıkçası, işimi görsün yeterli :)

Elimdeki adaptör şu, bu SMPS diye düşünüyorum değil mi?

Bir de bu tipte 2.5A var, ama onun çıkışı 9.2v ile 8.5v arasında dalgalanma yapıyor ve çıt çıt ses geliyor içinden, açıp bakmam lazım nedir sorunu diye, bit pazarından aldım sonuçta :)

Bir de adaptörlerde minimum kullanım diye bir durum varmış, yabancı forumlarda denk geldim, örneğin adaptör 2A, ama toplam kullanım sallıyorum 150mA, kullanım çok az olduğu için gürültü oluşuyormuş, bunu da dummy load yaparak (boş uçlardan birine 220ohm kısa devresi ile) sahte yükleme yaparak çözüyorlarmış.

Valla ağırlığı önemli değil açıkçası, işimi görsün yeterli :)

Elimdeki adaptör şu, bu SMPS diye düşünüyorum değil mi?

Bir de bu tipte 2.5A var, ama onun çıkışı 9.2v ile 8.5v arasında dalgalanma yapıyor ve çıt çıt ses geliyor içinden, açıp bakmam lazım nedir sorunu diye, bit pazarından aldım sonuçta :)

Bir de adaptörlerde minimum kullanım diye bir durum varmış, yabancı forumlarda denk geldim, örneğin adaptör 2A, ama toplam kullanım sallıyorum 150mA, kullanım çok az olduğu için gürültü oluşuyormuş, bunu da dummy load yaparak (boş uçlardan birine 220ohm kısa devresi ile) sahte yükleme yaparak çözüyorlarmış.
Evet, attiginiz adaptor SMPS. Icinden ses gelen adaptorde kondansatorler eskimistir belki, bit pazarindan aldiysaniz kontrol etmekte fayda var.

Regulesiz adaptorlerde yuk yokken voltaj cok yuksek olabilir pedallar icin. 9V adaptorde 11V'a kadar cikabilir. Bunu dusurmek icin takiyorlar yuk direncini.

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back