DC Voltaj Dağıtıcı Devre

Hayir hayir ayri adaptor degil. Gene hepsi tek noktadan ama pil yada aku benzeri bir kaynakla beslensin.

Hayir hayir ayri adaptor degil. Gene hepsi tek noktadan ama pil yada aku benzeri bir kaynakla beslensin.
Anladım. 9V pili adaptöre çeviren o dalgadan yok ama yapabilirim boşta adaptör ucum ve pil yuvam var, hatta bu sabah sipariş verdim yuvalardan.

Yine şu videoda 5 çıkışlı bir trafo ile çözmüşler işi, trafo çıkışları 12V, 9V'ye indirmişler gözükene göre ve sorun çözülmüş. Lakin bakıyorum da 2den fazla ayrı sarımlı trafo göremedim internette hiç açık veya kapalı tipte.

Ozel transformator sardirilabilir. Yada biraz buyuk kutunun icine her bir cihaz icin ayri minik trafolar yerlestirip her birine regulator baglayabilirsin.
Hatta tek transformator kullanip dogrultup filtre edip her bir cikis icin ayri regulatorler de deneyebilirsin.

Ama pil testini oncesine yapmalisin. Eger pil testinde de sorun varsa dedigim cozumlerde de sorun olusur.

Ozel transformator sardirilabilir. Yada biraz buyuk kutunun icine her bir cihaz icin ayri minik trafolar yerlestirip her birine regulator baglayabilirsin.
Hatta tek transformator kullanip dogrultup filtre edip her bir cikis icin ayri regulatorler de deneyebilirsin.

Ama pil testini oncesine yapmalisin. Eger pil testinde de sorun varsa dedigim cozumlerde de sorun olusur.

Hazır olanlardan ilerlersek mesela, hangi trafolardan almam gerekir ? veya onları da mı özel sarım yaptırmam lazım?

Dediğinizi Çarşamba deneyebileceğim gibi gözüküyor ancak.

Pille denemeden trafo isine girisme derim. Pilde de sorun olursa trafoda da sorun olur.

12V aku cikisina 9v regulator uydurup 5 dakika calistirsan yeterli.

Mevcut guc kaynaginin cikisina mesela 12v ampul baglayarak surekli akim cekmeyi deneyebilirsin.

Hatta utunun fis uclarina tel dola guc kaynagini utu ile yukle.

Pille denemeden trafo isine girisme derim. Pilde de sorun olursa trafoda da sorun olur.

12V aku cikisina 9v regulator uydurup 5 dakika calistirsan yeterli.

Mevcut guc kaynaginin cikisina mesela 12v ampul baglayarak surekli akim cekmeyi deneyebilirsin.

Hatta utunun fis uclarina tel dola guc kaynagini utu ile yukle.
Pil ile deneyip bilgi vereceğim diğerleri birsz maceralı geldi :)

Ayri adaptor ile besleyince sorun olmuyorsa oyle yapin. Sadece iletim kablolarini bir paket icinde goturursunuz. Normal elektrik kablosu 2 hat iken siz her adaptor icin ik hatti olan kac damar gerekiyorsa artik kablo kullanirsiniz. Bu da bir cozum. Elinizde CAT5 kablo varsa bir deneyin isterseniz bunu. Calisirsa daha esnek bir kablo ile uygularsiniz. Kablolari hortum icinde uzatmakta ise yarar.

Son düzenleme:
Şöyle bir ürün aldım, 450 lira. İddaası, bu tarz daisy chain beslemelerde oluşan gürültüyü çözmesi idi. Ve cidden de pedal bazında iş gördü. Dün aseton ile giriştim ve içini açtım ne varmış diye, belki ters mühendislik yaparım umuduyla, ama sanırım bu beni biraz aşan birşey. Ama gördüğüm 9v önce ac ye ordan trafodan geçip dc ye dönüp kuplörden ve bir sürü şeyden geçip tekrar ,izoleli bir 9v olarak çıkıyor.

Buna 450 lira verdim. Bu işi gören daha ucuz bir alternatif bulabilir miyim hazır, veya kendim yapmaya kalksam daha uyguna gelir mi, çünlü birden fazla lazım olacak gibi duruyor.

Ekler

• IMG_20240125_213727.jpg
    IMG_20240125_213727.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20240125_213720.jpg
    IMG_20240125_213720.jpg
    985.3 KB · Görüntüleme: 26
  • IMG_20240125_213705.jpg
    IMG_20240125_213705.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20240125_213658.jpg
    IMG_20240125_213658.jpg
    1,010.2 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20240125_213647.jpg
    IMG_20240125_213647.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 26
Son düzenleme:
Enerji kaynagi ne kadar kaliteli olursa olsun kablo anten gibi sinyal kapacagi icin uzerinde gurultu olusmasi kacinilmaz. her kablo bitiminde sok halkasi ve yuksek kapasiteli kondansator takmayi denediniz mi? LC filtre yani.

Bu arada bunu denedim, tam anlamıyla kesti denemez, hatta ekstra 2 tane de 5817 koydum biri artı hatta seri, diğeri gnd'den artı hatta şeklinde.

Attığın ürün benim sana önerdiğim teknik ile yapılmış. Kaç W bu? Kaç tane lazım? Ne kadar emek vermeyi düşünüyorsun?

Attığın ürün benim sana önerdiğim teknik ile yapılmış. Kaç W bu? Kaç tane lazım? Ne kadar emek vermeyi düşünüyorsun?

9V giriş ve çıkışa sahip, çıkış için max 800mA öneriliyor, ki zaten max. çeken pedalım 250mA. Ama birden fazla pedala verince olmuyor nedense, bireysel olması lazım.

Şu an kesin 1 tane daha lazım ama dijtal bazlı 3-4 pedal daha var, muhtemel onlar için de gerekecektir.

Parçalar tedarik edilebilir ve görece ucuz olursa gerekirse şemadan pcb'sini yapar tek tek uğraşır yaparım dert değil çok, önemli olan uğraşının sonucu iş görmesi 1, maliyeti 2, opsiyonel olarak da boyutunun yine bu tarz küçük olması 3 :)

Bu aleti yapması çok zor değil, kesinlikle yapılır. Mesela daha kolay olsun diye belki giriş voltajını biraz arttırman gerekebilir. Ama o kadar küçük trafo sarmak çok zor. Osiloskop olmadan bu aleti daha önceden yapmamış birisi yapamaz, yapmış olan bile sıkıntı çıkınca zorlanır.

O şema büyük ihtimalle çin işidir, tedariği zor olur. Maliyette 2-3 tane üretimde daha ucuza yapabilif misin bilmiyorum pcb de basmak gerekecek küçük olsun diye, ayrıca 3d den kutu falan çıkacak. Bence bu işe gireceksen bunda bir pazar görmelisin, 10 tanesini tanesi 8-9 usd ye üretip 13-14e satarım(normalde bir şirket bunu yaparsa zarar yazar) diyorsan gir. 2 tane için girip 30usd ye alabileceğin malı 50-100e üretmek de var.

Bu aleti yapması çok zor değil, kesinlikle yapılır. Mesela daha kolay olsun diye belki giriş voltajını biraz arttırman gerekebilir. Ama o kadar küçük trafo sarmak çok zor. Osiloskop olmadan bu aleti daha önceden yapmamış birisi yapamaz, yapmış olan bile sıkıntı çıkınca zorlanır.

O şema büyük ihtimalle çin işidir, tedariği zor olur. Maliyette 2-3 tane üretimde daha ucuza yapabilif misin bilmiyorum pcb de basmak gerekecek küçük olsun diye, ayrıca 3d den kutu falan çıkacak. Bence bu işe gireceksen bunda bir pazar görmelisin, 10 tanesini tanesi 8-9 usd ye üretip 13-14e satarım(normalde bir şirket bunu yaparsa zarar yazar) diyorsan gir. 2 tane için girip 30usd ye alabileceğin malı 50-100e üretmek de var.

Valla işin pedal kısmında ona başlayacağım yakında ama power kısmı için erken, şu an kendi söküğümü dikmem lazım önce :) pazar var olmasına var ama, bu tarz gürültü sorunu yaşayan yüzlerce gitarist var, onlara ilaç olacağı kesin, ama önce temelini çözmek lazım devrenin.

Devrenin sorunu neden çözdüğünü anlamak için problemi net anlamak gerekli. Emin olmamak ile birlikte sen birden fazla pedala aynı kaynaktan voltaj verince, o pedala hem beslemeden hem sinyal kablosundan ground taşıyorsun, bu da sıkıntı çıkarıyor. Yanlış tahmin de olabilir. Uğraşırsan yapılır bu devre zor bir şey değil, hatta bunun aynı anda 2-3 çıkışlısını yapmak şu an senin için daha uygun olabilir çünkü fotoğraftaki devre gerçekten ufacık gözüküyor

Devrenin sorunu neden çözdüğünü anlamak için problemi net anlamak gerekli. Emin olmamak ile birlikte sen birden fazla pedala aynı kaynaktan voltaj verince, o pedala hem beslemeden hem sinyal kablosundan ground taşıyorsun, bu da sıkıntı çıkarıyor. Yanlış tahmin de olabilir. Uğraşırsan yapılır bu devre zor bir şey değil, hatta bunun aynı anda 2-3 çıkışlısını yapmak şu an senin için daha uygun olabilir çünkü fotoğraftaki devre gerçekten ufacık gözüküyor

Olay temelde o evet, ama sinyal kablosundan kastımız gitar sinyali ise, o takılı olmadığı durumda da mevcut bu, yani örneğin 3 pedal ses hattımda, ötme yapan 4. pedalı sadece dc ile besleyip ses hattına dahil etmesem bile mevcut bu olay. Şu videonun başında görebilirsiniz frekansları ve sesi de duyabilirsiniz.

benim teorim dijital bazlı pedalların işlemcilerinin ürettiği yüksek frekansın ground kanalına karışması. Hatta bunun sebebi içindeki osilatör/kristaller bile olabilir, çünkü bir tanesinde 24khz kristal görmüştüm ve pc ekranında gördüğüm ama haliyle duyamadığım 24khz de bir pik vardı. Hatta duyulan bu vınıltılar bu frekansın alt harmonikleri dahi olabilir.

48.8kHz ike örnekliyorsanız 24 nyquist e çok yakın belki o da yanıltmıştır. Alt frekanslardakiler daha ilginç. Bu pedalları normalde pilli çalışmaya göre mi tasarlıyorlar acaba? Tasarımcının böyle bir sıkıtnıyı gözlemlemiş olması gerekli çünkü

48.8kHz ike örnekliyorsanız 24 nyquist e çok yakın belki o da yanıltmıştır. Alt frekanslardakiler daha ilginç. Bu pedalları normalde pilli çalışmaya göre mi tasarlıyorlar acaba? Tasarımcının böyle bir sıkıtnıyı gözlemlemiş olması gerekli çünkü
Ses kartım 96Khz'de. 2 kartı gerçi :) Ama bu ses stüdyoda da (ve farklı adaptörler ile de) mevcut.

Bu yeni nesil digital bazlı pedallar yer tasarrufu sağlamak için pilsiz yapılıyor, bir de gereksinim duydukları akım nispeten eski tip analog pedallara göre daha fazla, belki de o yüzdendir, ama 4x9cm lik bir kutucuktan bahsediyoruz, sigara paketinden de küçük pedal yapıyor adamlar artık.

İşin ilginci, bu devrede kullanılan DF6109 entegresi, LCD aydınlatma entegresi olarak geçiyor, ama fonksiyonları arasında DC/AC çevrimi de var, ve sadece Çinde üretimi var, Texas falan hiç birinde yok böyle bir şey, alldatasheet'de bile bilgi yok.

Bir de neden bilmiyorum ama ufak tip led sürücü devrelerine çok benzettim yapısal olarak.

Ufak tip led sürücü ile bunlar aynı mantık, sadece led sürücünün kontrolü biraz daha farklıdır. Led sürmek için cv/cc(sabit voltaj/sabit akım) şekilde feedback kurmalısınız, ama bunlarda sadece voltaj feedback i yeterli kalan kısmı birebir aynı yapabilirsiniz. Size lazım olan pwm controller ya da daha hızlı sonuç almak için flyback controller. Kısacası topoloji aynı feedback de ufak değişiklik lazım led sürmek için. Yalnız bunun çıkışına normalde gerekmemesine rağmen sanki bir LC atmış(flyback ise, olmama ihtimali de var daha dikkatli inceleyeceğim sonrasında) , tahminimce ya anahtarlamayı ya harmonikleri iyi kötü bastırayım diye koymuş. Herhangi bir entegre ile bu işler yapılır ama bazen biraz takla gerekir. Uc3844 e falan bakabilirsiniz eğer besleme girişini 18V yaparım derseniz.

İşin ilginci, bu devrede kullanılan DF6109 entegresi, LCD aydınlatma entegresi olarak geçiyor, ama fonksiyonları arasında DC/AC çevrimi de var, ve sadece Çinde üretimi var, Texas falan hiç birinde yok böyle bir şey, alldatasheet'de bile bilgi yok.

Bir de neden bilmiyorum ama ufak tip led sürücü devrelerine çok benzettim yapısal olarak.
Cinliler akilli adamlar. Yaptiklari bir parcayi sonra milyon farkli sistemde kullanabiliyorlar. Bu da maliyetlerini inanilmaz sekilde dusuruyor.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,839
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back