Deneyap Elektronik Geliştirme Seti

Sercan

--
Satışa çıktığını duyunca Deneyap Elektronik Geliştirme Seti'nden bir tane sipariş ettim. Bu maratondaki gögüs numaram 22! :cool:

Bu sete 240 MHz işlemci ile birikte kamera da dahil.

Varsa, sipariş ulaştıktan sonra bütün sorularınızı yanıtlamaya çalışırım.

Sitesinde belirtilen özellikleri aşağıdaki gibi:

Deneyap Kart
  • 240 MHz Çift Çekirdek Tensilica LX6 Mikroişlemci
  • 520 KB SRAM
  • 128 KB ROM
  • 8 MB PSRAM
  • 4 MB SPI Flash
  • 2.4 GHz Wi-Fi – 802.11b/g/n
  • Bluetooth EDR ve BLE
  • Dahili PCB Anten
  • LSM6DSM ile 3-Eksen Dönüölçer ve 3-Eksen İvmeölçer
  • MP34DT05 MEMS Mikrofon
  • RGB LED (Pinler: RX, TX, SDA)
  • Genel Amaçlı Buton (Pin: GPKEY)
  • Li-Po Batarya Şarjı
  • Li-Po Batarya Konnektörü
  • USB Mikro-B
  • I2C Haberleşme Konnektörü
  • 24 x Dijital Giriş/Çıkış Pini
  • 16 x Analog Giriş Pini (12-bit ADC)
  • Tüm Dijital Giriş/Çıkış Pinleri; UART, SPI, I2C Haberleşme Arayüzlerini ve Harici Kesmeyi Destekler
  • Tüm Dijital Çıkış Pinleri PWM’i Destekler
  • 3.3V Çalışma Gerilimi
  • 3.3V ve 5V Çıkış Gerilimi
  • 3.3 – 5.5V Giriş Gerilimi
  • 63.50mm x 25.4mm x 15.70mm

Deneyap Kamera
  • Algılayıcı: Omnivision OV2640
  • Çözünürlük: 2 Megapiksel
  • Lens Tipi: Sabit Odaklı
  • Fokuslama Aralığı: 60cm – Sonsuz
  • Görüş Alanı (FoV): 66 derece
  • Kızılötesi Filtre: Var
  • Maksimum Görüntü Aktarım Hızı: 1600 × 1200 @15fps, SVGA @30fps, CIF @60fps
  • Boyutlar: 25.4mm x 25.40mm x 9.40mm
  • Bağlantı: 24-pin Düz Esnek Kablo (FFC)
  • Görüntü Sinyali İşleme Fonksiyonları: Otomatik Pozlama Kontrolü (AEC), Otomatik Beyaz Dengeleme (AWB), Otomatik Kazanç Kontrolü (AGC), Otomatik Bant Filtreleme (ABF), Otomatik Siyah Seviye Kalibrasyonu (ABLC)
  • Resim Kalite Kontrol Özellikleri: Keskinlik, Gürültü Azaltma, Beyaz Piksel Önleme, Lens Düzeltme, 50/60Hz Parlaklık Algılama, Parazit Önleme, Kusur Azaltma, Gama, Renk Doygunluğu, Değişken Kare Hızı Kontrolü Özel Efektler

Şimdi dökümanları incelemek istedim ama siteye erişilmiyor.

Bu arad bir de tavsiyede bulanacaktım. Siteye 3D modelleri de koysalar iyi olur.

Bence günümüzde bir çok ürünün 3D modeli olmalı ki biz de kendi çizimlerimizi yaparken tekrar tekrar ya da fason üretilmiş modellerle uğraşmayalım.

Sonuçta bu bir geliştirme kartı ve illa ki bir 3D model içinde kullanılacak!

İnsanın aklına geliyor, sitede hata oldu diye bizim sipariş arada kaynamaz umarım! ;)

Sebebini anlamadım ama siparişim iptal edilmiş. Sitenin yavaşlığından bir şeyler olacağı belliydi ya neyse yeni işlerde olur böyle aksaklıklar. Siparişi yenileyeyim artık. Bir de aslında eposta göndermişler ama gelen mesajlar spam olarak etiketlenmiş bu yüzden fark etmedim.

3D model için tavsiyede bulunmuştum eklemişler. Hatta şema filan da eklenmiş. Dökümanlar güzel.

Yeniden sipariş ettim. Bakalım umarım bu sefer sorun çıkmaz.

Bu arada sipariş numarasından şunu fark ettim iki günde 26 sipariş verilmiş. Sanıyorum millet 40 TL olan mini kartı bekliyor. :D

Sitesinde kargoya verildiğine dair bilgi yoktu ama kart biraz önce ulaştı. Açıkçası bu kadar aksilik ile karşılaşınca iptal edeyim dedim ama haliyle gerek kalmadı.

Henüz test etme imkanım olmadı ama fotoğrafladım. Önce alkol ile güzelce temizledim, çünkü metal korumada parmak izi filan vardı. Sanıyorum kartlar ayrı ayrı gelip burada kutusuna konuldu. Fabrikadan bu şekilde paketli gelse parmak izi olmazdı.

Nedense dikkatimi çeken ilk şey pinlerin bir çoğunda sigorta kullanılmış olması oldu ve çok hoşuma gitti. Bende bir kaç tane bozduğum Arduino var, pinlerin bazıları çalışmıyor! :D

IMG_20210423_121504.jpg
IMG_20210423_121552.jpg
IMG_20210423_121606.jpg
IMG_20210423_121618.jpg
IMG_20210423_121630.jpg
IMG_20210423_121730.jpg
IMG_20210423_121745.jpg

Bence bunu dışarı satmak için yapmamışlardır. Hatta belki fonlama için kullanırlar ama maddi bir gelir beklentisi ile yaptıklarını bile düşünmüyorum. Sonuçta bu işe holding kültürü olan bir aile öncülük ediyor. Olaya ticari baksalar daha agrasif davranırlardı.

Sonuçta benim çocuğa da güzel bir 23 Nisan hediyse oldu. Tabi önce ben biraz oynayayım. :D

Bugün bilgisayar bağlantısını yapıp bir kaç deneme yapmak istedim. Kurulumu kensi sayfasında belirtildiği gibi Windows 10 LTSC yüklü bilgisayara sorunsuz gerçekşeltirdim.

Beraberinde gelen 24 pin FFC kablo uzunluğu 30 cm ve benim için gereksiz. Neyse ki ben hurda kartlardan elime geçen FFC kabloları bir çekmecede tuturyorum. 16 cm olan başka bir 24 pin kablo kullandım.

Bu arada FFC kabloları saklarken benim yaptığım gibi yerden tasarruf etmek için sıkı rulo yapıp bantlamayın. Çünkü zamanla o şekile alışıyor ve kullanmak istediğinizde bu sıkı rulo şeklini korumaya çalışıyor, bunun yerine daha geniş rulolar halinde tutun. Böylece benim gibi düzlemek için masaya bantlayıp fazladan uğraşmanız gerekmez.

IMG_20210424_184642.jpg
IMG_20210424_190209.jpg

Tıpkı Arduino da olduğu gibi derleyicinin kart ile doğru COM port ile haberleştiğinden emin olmanız gerekiyor. Yanlış seçim yaparsanız kart bilgisini al butonuna bastığınızda bir tepki vermeyebilir. Bu yanlış seçim yapılmış bir ekran

1619280482835.png

Doğru yaptığınızda ise "kart bilgisini al" butonuna bastığınızda aşağıdaki gibi bir ekran görmelsiniz.

1619280654106.png

Her şey hazır şimdi bir örnek program çalıştıralım.

İlk örnek olarak "seri terminalden veri okuma" programını seçtim ve yükledim. Kodun başarı ile yüklenmiş ekran görüntüsü aşağıdaki gibi.

1619280895157.png

Seri port ekranının standart ayarlardaki ekran görüntüsü ise aşağıda görülüyor.

1619281015280.png

Çince gibi yazılar görmemeniz için burada dikkat etmeniz gereken önemli bir ayar var. Haberleşme hızını doğru seçmelisiniz. Örnek programda bu hız 115200 olarak belirlenmiş fakat seri terminal standat olarak 9600 geliyor. Doğru yaparsanız sonuç aşağıdaki gibi olmalı.

1619281512759.png

Şimdi bir de bu kartı tercih etmeme sebep olan kamera özelliği ile ilgili kodu test etmeye geldi.

Örnekler içinden AI->Kamera Yüz tanıma programını seçiyorum. Programın ilk satırında yer alan uyarıyı unutmamak için hemen uyguluyor, Partition Scheme'yı Huge APP olarak seçiyorum.

1619282115003.png

Daha sonra pogramın içinde yer alan ssid ve password bölümüne bağlanmak istediğim WiFi adını ve şifresini giriyorum ve programı yükleme butonuna basıyorum. Süreci bir üstteki gönderdi olduğu gibi sorunsuz tamamlıyorum.

Benim gibi ilk derlemede WiFi şifrenizi yanlış yazarsanız uzayan noktalar görürsünüz. Bu WiFi ağına bağlanmadığını söyler. Her şeyi doğru yaptığınızda aşağıdaki gibi bir seri port çıktısı alırsınız.

1619282801220.png

Her şey düzgün ve ip adresini tarayıcıya yazdığımda kaşıma aşağıdaki gibi bir ekran geldi. Burada ayarları yapıp Start Stream butonuna basmamız gerekiyor.

1619282864981.png

1619290386228.png

1619290518116.png

Bu işlem için biraz yavaş, fakat eğitici bir set olarak düşünürsek oldukça işlevsel. Yüz tanıma yokken düşük çözünürlükte kamera hızı da yeterli.

Esp32 işte. Merak ettiğim
şey usb için ch340 mi yoksa cp102.. mi kullanılmış.
Üzerinde CP2105N kullanılmış.

Sitesinde paylaşılan şamayı buraya da ekleyeyim. Şemada da belirtmişler. Arada ne gibi farklar var. Hangisi daha avantajlı?

1619290848560.png

Bu kartı okullara göndermek için Arduino alternatifi olsun diye tasarladılar. Ben de bir tane edinmek istiyorum. Sebebi ise bu kart breadborda takıldığı zaman breadbordda hareket edecek yer kalmıyor. Nerdeyse tamamını kapatıyor. Taşıyıcı bir kart çizip ortalığı kalabalıktan kurtarmak.
Ayrıyeten bu kart üzerine img yüklenip Arduino yerine Micropython ile programlanabiliyor. Şahsen ben Micropython'u Arduino'dan daha çok sevdim. Arduino tercihe edilmesinin sebebi ise GPIO, SPI, I2C gibi protokollerle çalışan bütün kütüphanelere uyumu sağlayıp ek donanım yapmaya gerek kalmadan piyasayadaki ürünlerle çalışabilmek.
Aklımda aşağıdaki gibi bişey var. Teknik çizimlerini buldum ama kartı da alıcaz artık.
breadboard-dock-mounted-2.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back