DER EE DE-5000 LCR METRE Kalibrasyon işlemi.

TA3UIS

Doğan
DE-5000 LCR metreden en iyi performansı alabilmek için ara sıra kalibre edilmesinde fayda varmış.
Kalibrasyon işlemi OPEN-SHORT (PROBLAR AÇIK ve KISA DEVRE) şeklinde kullanacağımız prob ile yapmak gerekiyormuş.

OPEN ( PROBLAR AÇIK ) kalibrasyon ayarı:
  • Cihaza kullanacağımız probu takıyoruz.
  • Cihazı açıyoruz.
  • Problar birbirine değmeden 2 sn kadar CAL tuşuna basılı tutuyoruz, cihaz OPEN yani açık kalibrasyon moduna geçiyor bunu ekrandaki OPEn yazısından anlıyoruz.
  • CAL tuşuna basarak 30 sn geri sayım ile kalibrasyonun yapılmaya başladığını anlıyoruz.
  • Bu kalibrasyon bitince ekranda PASS yazarsa başarılı, FAIL yazarsa başarısız oldu demektir. Duruma göre kalibrasyonu tekrar ederiz.

SHORT ( PROBLAR KISA DEVRE ) kalibrasyon ayarı
  • Üstteki test biter bitmez hiç tuşa dokunmadan sadece CAL tuşuna tekrar basınca Srt yazısı belirir bu yazı ile SHORT yani kısa devre kalibrasyonunun kullanıma hazır olduğunu anlarız.
  • Probları kısa devre edecek şekilde bırakıp tekrar CAL tuşuna basarız.
  • 30 sn kalibrasyon ölçümü başlar kalibrasyon durumuna göre ekranda PASS ya da FAIL yazısı görülür.
  • Kalibrasyonu sonlandırmak için tekrar CAL tuşuna basılır.

Her iki testte de PASS sonucu alındıysa kalibrasyon işlemi takılı olan prob için başarı ile tamamlanmıştır.

Daha iyi anlaşılabilmesi için video çektim.

Ekler

• 20240301_140117.mp4
    202.4 MB
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
5,841
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back