Dijital Mikroskop Tavsiyesi

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Dijital mikroskop almak istiyorum. Bu konuda bende bilgi sıfır.
Aradığım kriterler:
1-Ekranı üzerinde olsun, bilgisayara filan bağlanmasına gerek yok.
2- Yanlardan led ile devreye ışık verebilsin.
3- F/P ürünü olsun. Hobi için kullanacağım ve nadiren kullanacağım.

Atış serbest. Her marka- model önerilebilir.
Benim google aramam da ilk gözüme çarpan şu oldu;
EDIT: Gerçi bunda led ışık yok muş şimdi farkettim.

Şu var LED ışıklı. Resme bakılırsa bire bir aynısına led takmışlar.

Aynı Mikroskopu amazondan aldım özellikleri ve görüntü kalitesi fiyatına göre yeterli seviyede, bence eksikleri üzerinde HDMİ portu yok harici ekrana bağlanmıyor, ve andonstar kadar yüksek görüntü kalitesi vermiyor, sadece inceleme ve az SMD işlemleri için kullanacaksanız yeterli gelir diğer türlü trinocular tip mikroskoplarda derinlik algısı olduğu için çalışmak kolay oluyor.

Bende yakın zamanda aşağıdaki ürünü aldım. Şu anda stok mevcut değil diyor. Ürün kalitesi beklediğimin çok üzerinde çıktı. Benim açımdan tek eksik hediye bir tanede hafıza kartı koysalardı itiraz etmezdim :)

Not ilave: 19 ocak ta satın almışım 3650 TL.

Bende yakın zamanda aşağıdaki ürünü aldım. Şu anda stok mevcut değil diyor. Ürün kalitesi beklediğimin çok üzerinde çıktı. Benim açımdan tek eksik hediye bir tanede hafıza kartı koysalardı itiraz etmezdim :)

Not ilave: 19 ocak ta satın almışım 3650 TL.
Fiyatı ne kadar dı? Belki başka platformlarda bulabiliriz.

Yukarıda mesaja ekledim. 3650 tl idi.
Görsellerde tam anlaşılmıyor ama ayrıca uzaktan kumandası, ışık şiddeti ayarı, silikon matı, silikon kapaklı bir kaç bölme ve en önemlisi dahili pile sahip olması avantajları arasında.

Sadece ekranı olan bir mikroskop ile SADECE inceleme yapılabilir. Eğer bir kart üzerinde ÇALIŞMA yapacaksan stereo oküler olan optik mikroskop şart. Stereo mikroskoplar, aynen doğrudan göz ile bakarken olduğu gibi derinlikli, üç boyutlu görüş sağlıyor. Düz ekrana bakınca derinlik bilgisi olmuyor ve çalışma yapmak neredeyse imkansız hale geliyor.

ali abiden aldım
Gümrük sıkıntısı filan çıkmıyor mu?
hiçbir sıkıtı yok bütün gümrük işini aliexpres yapıyo kargocu sana gelip teslim ediyo ptt kargo
zaten gümrük parasını aliexpres senden peşin alıyo ve burdaki gümrüğe yatırıyor prosedür sıfır.
ali express gümrükden geçemeyecek malı zaten türkiye satışına kapatıyor.
benim aldığım fiyata burda bunu bulmak imkansız 10 inç monitör 4k görüntü, 2 adet mercek sormayın fena bişi

Sadece ekranı olan bir mikroskop ile SADECE inceleme yapılabilir. Eğer bir kart üzerinde ÇALIŞMA yapacaksan stereo oküler olan optik mikroskop şart. Stereo mikroskoplar, aynen doğrudan göz ile bakarken olduğu gibi derinlikli, üç boyutlu görüş sağlıyor. Düz ekrana bakınca derinlik bilgisi olmuyor ve çalışma yapmak neredeyse imkansız hale geliyor.
Var mı abi F/P ürünü?
Şimdiye kadar hiç eksikliğini hissetmedim aslında. Çoğunlukla elemanların üzerindeki değeri okumaya lazım. Geçenlerde elektronikçide proskitin ışıklı büyütecine denk geldim ve inceledim. Gerçekten güzel iş görüyor. Ama işte birazda heves meselesi var. Kamerayı alıp nefsimi köreltmezsem hep aklımda olacak. :)

fiyat performans anlamında @gumush ün aldığı RF4 iyi gibi duruyor. Hem stereo optik hem de kamera bağlantısı var.

Çoğunlukla elemanların üzerindeki değeri okumaya lazım.

Eğer mikroskop altında çalışma yapmayacaksan stereo vizyon kritik önemde değil tabi. Gene de benim açımdan, etrafımı nasıl 3 boyutlu görüyorsam, 40 kat büyüttüğüm nesneyi de 3 boyutlu görmek isterim. Benin mikroskop altında sık sık minyatür SMD kartlarda motifikasyon veya tamir yapmam gerekiyor ve 3 boyutlu görmeden bunu yapmam kesinlikle mümkün değil, benim açımdan burada bir tercih olayı yok.

30k diyo hevesleniyom

Ben şu anda alacak olsam, şunu alırdım. Ama şu anda elimde bir optik kafa var. Oküler tarafında görüntü kalitesi çok iyi, kamera tarafında iyi değil. Şu anda harıl harıl youtube videosu çekmediğime göre acele etmiyorum. Aşağıdaki mikroskopun hem oküler tarafı hem kamera tarafı üst seviyede kaliteli.

1707485348719.png

Şimdi diyeceksin ki, 6 bin TL ye güzel ekranlılar var, daha ucuz. Ama bu doğru değil. Sen tamirciliğe meraklısın anladığım kadarıyla. O 6 bin TL lik mikroskobu alacaksın, işini iyi görmediğini farkedeceksin ve iyi bir optik mikroskop alacaksın. Ne oldu? 6 bin lira fazladan verdin. O yüzden baştan git Çin'den bir optik mikroskop al. 6 bin TL ye komple kafa, tutucu vs hepsini alıyorsun. Sadece kamerası eksik.

Kamera istiyorsan, görüntü kalitesi de iyi olsun istiyorsan, alacağın aleti yukarıda verdim. Doğrudan onu alırsan en ucuz yolu o olur.

Ben şu anda alacak olsam, şunu alırdım. Ama şu anda elimde bir optik kafa var. Oküler tarafında görüntü kalitesi çok iyi, kamera tarafında iyi değil. Şu anda harıl harıl youtube videosu çekmediğime göre acele etmiyorum. Aşağıdaki mikroskopun hem oküler tarafı hem kamera tarafı üst seviyede kaliteli.

30192 eklentisine bak

Şimdi diyeceksin ki, 6 bin TL ye güzel ekranlılar var, daha ucuz. Ama bu doğru değil. Sen tamirciliğe meraklısın anladığım kadarıyla. O 6 bin TL lik mikroskobu alacaksın, işini iyi görmediğini farkedeceksin ve iyi bir optik mikroskop alacaksın. Ne oldu? 6 bin lira fazladan verdin. O yüzden baştan git Çin'den bir optik mikroskop al. 6 bin TL ye komple kafa, tutucu vs hepsini alıyorsun. Sadece kamerası eksik.

Kamera istiyorsan, görüntü kalitesi de iyi olsun istiyorsan, alacağın aleti yukarıda verdim. Doğrudan onu alırsan en ucuz yolu o olur.
şimdi mi denir abi.

Veya DIY bir çözüm

Bir tutucu al

1707491934149.png

Bir tane de kafa al

1707492098485.png

Bir tane de 25 mm çapında çelik çubuktan sütun yap. Toplam maliyet 5500 TL gibi. Optik kalite tamir için son derece yeterli olur.

Forum istatistikleri

Konular
5,847
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back