Diyot motor sürücüde nasıl kullanılır?

karavela

Aktif Üye
L293 motor sürücü devresinde aşağıdaki resimdeki diyortları pull down direnci gibi bağlamanın amacı nedir? Datasheette de 4 tane diyotla bağlantı yapmış ben 6v 250 rpm motorları sürüyorum bununla. Kullanmak gerekir mi çoğu devrede yapılmamış.
fbd_slrs008d.gif
H-Bridge-Motor-Driver-Circuit-L293D-diagram-schematic.png

Bobinden/motor sargilarindan akan akimin kesilmesi esnasinda olusan voltaji yok etmek icin bobinden akan akimin dusuk omajli bir devrecik uzerinden kendi haline sifira inmesini saglaman gerekir.

Diyod bobin uclarina paralel baglaninca bbobin akimi dogrudan diyod uzerinden sirkulasyon yapar. Boylece olusacak zit emk sadece 0.7v civarinda olur.

Seri diyod baglarsan bobinden akan akim gene diyod uzerinden akar. Zit EMK, bobin geriliminin kesilmesi asamasindan sonra akmakta olan akimin bir sonucudur.

Seri diyod baglayarak zit emkyi yok edemezsin.

Bobinden/motor sargilarindan akan akimin kesilmesi esnasinda olusan voltaji yok etmek icin bobinden akan akimin dusuk omajli bir devrecik uzerinden kendi haline sifira inmesini saglaman gerekir.

Diyod bobin uclarina paralel baglaninca bbobin akimi dogrudan diyod uzerinden sirkulasyon yapar. Boylece olusacak zit emk sadece 0.7v civarinda olur.

Seri diyod baglarsan bobinden akan akim gene diyod uzerinden akar. Zit EMK, bobin geriliminin kesilmesi asamasindan sonra akmakta olan akimin bir sonucudur.

Seri diyod baglayarak zit emkyi yok edemezsin.
Anadolu lisesinde öğrendiğim fizikle bu kadar oluyor:) çok teşekkürler anladım. Peki bu devrelerde neden önemsememişler çoğu sürücü kartında da , sürücü devre semalirinda da çoğunlukla kullanılmamış.

Bir de bunu paralel kondansatör kullanarak da etkisini azaltabilir miyim o zaman?

Eger H bridge surucu kullanilacaksa motordan gecen akim istenirse bir yonde istenirse tersi yonde akitilacagindan dogrudan bobin/motor uclarina paralel diyod baglanamaz.

Boyle durumlarda freewheeling diyod uygulamasi yapilir. (Verdigin semada soldaki motora baglanan diyodlar)

Birde cogu surucu cip yada anahtarlama elemani kendi icerisinde diyod icerdiginden ayrica diyod baglanmasina gerek kalmayabilir.

Eger H bridge surucu kullanilacaksa motordan gecen akim istenirse bir yonde istenirse tersi yonde akitilacagindan dogrudan bobin/motor uclarina paralel diyod baglanamaz.

Boyle durumlarda freewheeling diyod uygulamasi yapilir. (Verdigin semada soldaki motora baglanan diyodlar)

Birde cogu surucu cip yada anahtarlama elemani kendi icerisinde diyod icerdiginden ayrica diyod baglanmasina gerek kalmayabilir.

Evet öyleymiş tekrardan teşekkürler.

"The L293D version has all the flyback diodes connected internally so for the L293D IC you don't need to connect external diodes"

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,046
Üyeler
2,536
Son üye
Cengiz Öztürk

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back