Döviz Kuru - Garip Durum

mikron24

Aktif Üye
Doviz.com dan bakıyorum. USD 19.4TL
Kur uzun zaman bu sitede, mb sitesinde ve TVde sabit görünüyor, memnuniyet duyuyordum

Bir satıcı Doviz com gibi siteleri dikkate almadı. Kuru 20TL den hesapladı. Piyasa şu siteyi kullanıyor dedi

Bir kaç gün arayla alakası olmayan başka bir satıcı ile benzer sorunu yaşadım. O da döviz.comu hiçe sayarak
zıraat bankası satış kuruyla hesapladı. Dalga geçer gibi bir tavır takındı.

Kur farkından dolayı önemli zarar ettim

Kısaca, o sitelerde gördüğümüz kurlar geçerli değilmiş. Bit yeniği var.

Son düzenleme:
Bazı global firmaların TR temsilcileri de dolarla teklif edip TL fatura kesiyor. Böyle yapınca dolar bazında hem daha fazla kar ediyor hemde ödeyeceği TL vergi düşüyor.

Merkez bankası dolar kuru piyasadan daha düşüktü 5-6 yıl önce. Ben dolarla ödeme yapınca %10 gibi zarar etmiştim. Bana teklif edilen dolar bazındaki fiyatla faturadaki de farklıydı. Aradaki farkı geri istedim, TL olarak yatırmak istediler. Bende inatla dolar olarak istedim geri yatırmak zorunda kaldılar.

TL fiyat teklifi belki vermezlerdi ama verseler bile onunda başka kaçamak yolları vardır.

Bir kaç esnaf ön ayak olmuş, kuru yüksek gösterecek özel bir site açılmış veya bazı sitelerin kuru düşük yazması için motivasyon yapılmış :) diye düşünmeye başladım.

Şerefli, dürüst esnaf, dövizi alırken başka siteye, verirken başka sieye bakarak işlem yapabilir.

Son düzenleme:
Bu düşünce yanlış. Esnafın suçu yok. İşin aslı farklı. Bilinçli olarak seçime kadar döviz kurunu düşük göstermek için düşük kur açıklanıyor (aynı politika faizinde olduğu gibi). Olur mu öyle şey diyeceksiniz biliyorum, serbest piyasa şartlarında olmaması lazım. Ama gerçek bu. Aşağıda, detaylı olarak kanıtlarıyla anlatacağım:

Önce kısa bir bilgi ve kanıt:
Mevcut durumda siz doviz.com sitesinde yanlış yere bakıyorsunuz (TL ödeyecekseniz, alış değil satış kuruna bakmalısınız. Ayrıca şu anda TCMB değil Kapalıçarşı kuruna bakmalısınız). Ancak bu da sizin hatanız değil. Detaylar aşağıda.

Burada referans aldığınız doviz.com sitesinden bir görsel var:
1682940049616.png

Gördüğünüz gibi USD döviz kuru 19.4597 iken Kapalıçarşı kuru aynı sitede 20.40. Şu anda TCMB kurundan kimse döviz alamıyor. Yoksa zaten Kapalıçarşı kuru o seviyede olamazdı. Bu yüzden piyasada Kapalıçarşı kuru geçerli (olur mu öyle şey demeyin, devamını okuyun, maalesef öyle). İthalatçının da dövizle ödemesi için gerçek döviz kuruyla satması lazım. Bu da doğal olarak esnafın kuruna yansıyor.

Bunu kanıtlamak için yine örnek verdiğiniz doviz.com sitesinden bir başka görsele bakalım (döviz satış kurlarına dikkat ediniz):

1682940198992.png

Gördüğünüz gibi TCMB kuru, yukarıdaki USD kuru ve ve bankaların alış kuru 19.40 civarındayken, gerçek piyasa kuru yani TL verip döviz almak isteseniz uygulanacak kur Kapalıçarşıda 20.40, bankalarda 21.00 civarında. O yüzden ticari piyasa Kapalıçarşı kurunu dikkate almak zorunda kalıyor.

Normal serbest piyasa ekonomisinde böyle birşey olmaz diyeceksiniz. Bankalar saçmalamış diyeceksiniz. Haklısınız, ancak burada suçlu esnaf olmadığı gibi bankalar da değil. Bizzat TCMB ve BDDK bankalara diğer yaptırımları yeterli olmayınca alış satış kurunuz arasında yüksek makas istiyorum (müşterinizi kazıklayın) diye talimat verdi. Ayrıca BDDK döviz satışında sermaye yeterlik rasyolarını (%20'den %5'e) azalttı. Bankalar da yüksek kurdan satıp, düşük kurdan alacak şekilde talimata uydular.

Bakın burada hikayenin bir kısmı ve ekonomistlerin o dönemdeki uyarıları var:

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere, sonuç olarak işin özeti şu:

• Hükümet ve TCMB aylardır döviz kurunu seçime kadar düşük tutmak için olmadık yollara başvuruyor.
  • Önce döviz tevdiat hesapları için ayrılan karşılık oranlarını arttırdılar.
  • Ardından döviz alışına yüksek vergi getirdiler. Kayıt zorunluluğu getirdiler.
  • Arka kapıdan kamu bankalarına merkez bankası rezervledinden transfer ederek piyasaya ucuz döviz sattırdılar.
  • Bu sebeple döviz rezervleri hızla eridi. SWAP ile yurtdışından borçlanıp operasyona devam ettiler. Rezervler negatife düştü. Tarihi diplere indi.
  • Bunlar da faiz ve kuru tutmaya yeterli olmayınca yukarıda anlattığım şekilde bankalararası piyasayı saf dışı bırakıp (bankalara açıklanan kurdan dözviz satmayarak) Kapalıçarşı'da altın satmaya ve oradan döviz almaya ve piyasaya döviz sattırmaya başladılar. (aşağıdaki linkte haberini göreceksiniz). (Not: Altın rezervi Son 6 haftada 72.3 ton azaldı.)

Dolayısıyla esnafın site kurması vb bir durum filan yok. Serbest piyasa askıya alındı. Gerçek döviz kuru maalesef Kapalıçarşı kuru. Hatta çoğu esnafın oaradan da alma şansı olmadığı için bankalardan daha yüksek fiyata döviz alıp, TL ihtiyacı anında aşırı ucuz kurdan bozdurmak zorunda kalıyorlar. Tabi birileri de fahiş kazançlar elde ediyor.

Problem gerçekten büyük, ancak kızmanız gereken esnaf değil.

Bu düşünce yanlış. Esnafın suçu yok. İşin aslı farklı. Bilinçli olarak seçime kadar döviz kurunu düşük göstermek için düşük kur açıklanıyor (aynı politika faizinde olduğu gibi). Olur mu öyle şey diyeceksiniz biliyorum, serbest piyasa şartlarında olmaması lazım. Ama gerçek bu. Aşağıda, detaylı olarak kanıtlarıyla anlatacağım:

Önce kısa bir bilgi ve kanıt:
Mevcut durumda siz doviz.com sitesinde yanlış yere bakıyorsunuz (TL ödeyecekseniz, alış değil satış kuruna bakmalısınız. Ayrıca şu anda TCMB değil Kapalıçarşı kuruna bakmalısınız). Ancak bu da sizin hatanız değil. Detaylar aşağıda.

Burada referans aldığınız doviz.com sitesinden bir görsel var:
23543 eklentisine bak

Gördüğünüz gibi USD döviz kuru 19.4597 iken Kapalıçarşı kuru aynı sitede 20.40. Şu anda TCMB kurundan kimse döviz alamıyor. Yoksa zaten Kapalıçarşı kuru o seviyede olamazdı. Bu yüzden piyasada Kapalıçarşı kuru geçerli (olur mu öyle şey demeyin, devamını okuyun, maalesef öyle). İthalatçının da dövizle ödemesi için gerçek döviz kuruyla satması lazım. Bu da doğal olarak esnafın kuruna yansıyor.

Bunu kanıtlamak için yine örnek verdiğiniz doviz.com sitesinden bir başka görsele bakalım (döviz satış kurlarına dikkat ediniz):

23544 eklentisine bak

Gördüğünüz gibi TCMB kuru, yukarıdaki USD kuru ve ve bankaların alış kuru 19.40 civarındayken, gerçek piyasa kuru yani TL verip döviz almak isteseniz uygulanacak kur Kapalıçarşıda 20.40, bankalarda 21.00 civarında. O yüzden ticari piyasa Kapalıçarşı kurunu dikkate almak zorunda kalıyor.

Normal serbest piyasa ekonomisinde böyle birşey olmaz diyeceksiniz. Bankalar saçmalamış diyeceksiniz. Haklısınız, ancak burada suçlu esnaf olmadığı gibi bankalar da değil. Bizzat TCMB ve BDDK bankalara diğer yaptırımları yeterli olmayınca alış satış kurunuz arasında yüksek makas istiyorum (müşterinizi kazıklayın) diye talimat verdi. Ayrıca BDDK döviz satışında sermaye yeterlik rasyolarını (%20'den %5'e) azalttı. Bankalar da yüksek kurdan satıp, düşük kurdan alacak şekilde talimata uydular.

Bakın burada hikayenin bir kısmı ve ekonomistlerin o dönemdeki uyarıları var:

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere, sonuç olarak işin özeti şu:

• Hükümet ve TCMB aylardır döviz kurunu seçime kadar düşük tutmak için olmadık yollara başvuruyor.
  • Önce döviz tevdiat hesapları için ayrılan karşılık oranlarını arttırdılar.
  • Ardından döviz alışına yüksek vergi getirdiler. Kayıt zorunluluğu getirdiler.
  • Arka kapıdan kamu bankalarına merkez bankası rezervledinden transfer ederek piyasaya ucuz döviz sattırdılar.
  • Bu sebeple döviz rezervleri hızla eridi. SWAP ile yurtdışından borçlanıp operasyona devam ettiler. Rezervler negatife düştü. Tarihi diplere indi.
  • Bunlar da faiz ve kuru tutmaya yeterli olmayınca yukarıda anlattığım şekilde bankalararası piyasayı saf dışı bırakıp (bankalara açıklanan kurdan dözviz satmayarak) Kapalıçarşı'da altın satmaya ve oradan döviz almaya ve piyasaya döviz sattırmaya başladılar. (aşağıdaki linkte haberini göreceksiniz). (Not: Altın rezervi Son 6 haftada 72.3 ton azaldı.)

Dolayısıyla esnafın site kurması vb bir durum filan yok. Serbest piyasa askıya alındı. Gerçek döviz kuru maalesef Kapalıçarşı kuru. Hatta çoğu esnafın oaradan da alma şansı olmadığı için bankalardan daha yüksek fiyata döviz alıp, TL ihtiyacı anında aşırı ucuz kurdan bozdurmak zorunda kalıyorlar. Tabi birileri de fahiş kazançlar elde ediyor.

Problem gerçekten büyük, ancak kızmanız gereken esnaf değil.
Sedece dövizde değil bu durum, altın için işlem yaparken kullandığım akbank'a baktığımda.
1 gram altının SATIŞ fiyatı : 1337 iken.
1 gram altının ALIŞ fiyatı : 1235

tam 102 TL'lik bir fark var.
Bundan 1 yıl öncesine kadar bu makas 35-40 liralarda olduğunu çok net hatırlıyorum.

Altının da dövizle konvertibilitesi olduğundan dolaylı olarak o da etkileniyor tabi. Tüm diğer dövizlerde olduğu gibi.

Ekonomi %100 müspet bir bilim değil. Tıp bilimine benziyor. Tartışmaya açık metot ve kuralları yok değil. Ancak Fiziğin ve matematiğin olduğu gibi ekonominin de net ve bilimsel kuralları var. Bunlar matematiksel modelleri belli, kanıtlanmış, tartışmaya artık açık olmayan ilkeler.

Maalesef bu bilimsel kurallara ideolojik, siyasi gerekçelerle ya da sadece öyle işinize geldiği için uymamayı seçtiğinizde böyle gerçeküstü ekonomik şartlar oluşuyor ve bir de üstüne inat ettiğinizde faturası çok ağır oluyor. Korkarım faturayı seçimi kimin kazanacağından bağımsız 3-6 ay içinde sert bir şekilde göreceğiz.

Tersini düşünenlere TUIK ve faiz rakamlarına değil TCMB net rezerv ve Hazine bonosunun CDS pirim seviyelerine bakmalarını öneririm.

1682952147472.png

2316650_6ace8e66e26893e598e77917a1039250.jpg

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,978
Üyeler
2,514
Son üye
evrenbasaran

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back