DOS bilen var mı?

Endorfin35+

Kayıtsız Üye
1635072764969.png

Resimde görüldüğü üzere yeni bir klasör oluşturduğumda içerisinde
.
..
adında iki adet klasör görünüyor ama windows da görünmüyor. bu klasörlerin içine de girilmiyor... Nedir bunlar?

Onlar klasör değil. Klasör olulturmak için yanlış hatırlamıyırsam md klasörismi Yazman gerekiyordu. Dos çok eskide kaldı yav. Full ezberdi bende. Unutmuşum şimdi.

O noktalar kısayol için kullanılıyor.

Windows'da nasıl görünmüyor yav? Benim windows'da görünüyor. Bunların olmadığı bir işletim sistemi bilmiyorum ben.

Kod:
C:\Users\ta>systeminfo

Host Name:                 DESKTOP-68S42AK
OS Name:                   Microsoft Windows 10 Pro
OS Version:                10.0.19043 N/A Build 19043
...

c:\temp>dir
 Volume in drive C has no label.
 Volume Serial Number is E2E3-D66E

Directory of c:\temp

08/23/2021  11:41 PM    <DIR>          .
08/23/2021  11:41 PM    <DIR>          ..
02/16/2020  11:47 PM    <DIR>          asiosdk_2.3.3_2019-06-14
02/17/2020  12:24 AM    <DIR>          audacity-Audacity-2.3.3
10/22/2021  05:11 PM    <DIR>          gcode
07/29/2021  06:03 PM    <DIR>          microcap
...

Olayın tamamı Windows işletim sisteminde geçiyor. :D

Windows derken ben grafik arayüzde klasörü açınca görünmediğini anladım. Msdos ile çalışırken bu kısayollar yazım işlerini hızlandırıyor.

Windows grafik arayüzde bu noktaların görünmemesinin sebebi bu şekilde bir kısayola ihtiyaç duymamandan kaynaklanıyor. Grafik arayüzden mouse ile çalıştırıyorsun.

Bu sebep ile msdos ile klasörün içeriğine baktığında oradaki noktaları hatırlatma (yani sembolik) olarak görüyorsun.

Aynen, aslında her zaman kullandığımız komutlar. Geçerli dizin "." bir üst dizin ".." ile temsil ediliyor.

Tamam anladım şimdi. En son sene bilmem kaçta aklıma takılmıştı. Birde bugün gözüme çarptı...

Microsoft Windows işletim sistemlerinin NT tabanlı olanlar komut istemi olarak geçiyor. MS-DOS ile benzerlik gösterse de MS-DOS değildir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,900
Üyeler
2,498
Son üye
TaKo

Son kaynaklar

Son profil mesajları

Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
Back