El feneri tamiri

TosBey

Yeni Üye
Selam bende 35 LED'li el feneri var içinde siyah kurşun akü var.
Hiçbir şekilde çalışmıyor. Prize takınca şarj ışığı yanmıyor.

İçini açtım aküde 2 volt var.

Diyotlar multimetrenin kısa devre modunda
modunda ölçtüm her iki tarafa da değer gösteriyor. Fazla da bir şey bilmiyorum

ve bu şarjlı el feneri de benzer birkaç tane fener var hepsinde de aynı sorunlar var.
İçindeki devre çok basit bir şeye benziyor. Ne yapmak lazım

Ekler

• IMG_20210309_171917.jpg
    IMG_20210309_171917.jpg
    161.6 KB · Görüntüleme: 333
  • IMG_20210309_172351.jpg
    IMG_20210309_172351.jpg
    215.1 KB · Görüntüleme: 271
  • IMG_20210309_171922.jpg
    IMG_20210309_171922.jpg
    154.8 KB · Görüntüleme: 454
Selam bende 35 LED'li el feneri var içinde siyah kurşun akü var.
Hiçbir şekilde çalışmıyor. Prize takınca şarj ışığı yanmıyor.

İçini açtım aküde 2 volt var.

Diyotlar multimetrenin kısa devre modunda
modunda ölçtüm her iki tarafa da değer gösteriyor. Fazla da bir şey bilmiyorum

ve bu şarjlı el feneri de benzer birkaç tane fener var hepsinde de aynı sorunlar var.
İçindeki devre çok basit bir şeye benziyor. Ne yapmak lazım
Aküleri bitmiştir. Kolay bozulacak bir eleman yok devrede.

İlk resimdeki diyotlardan kısa devre olan varsa onları önce bir değiştir. Büyük kırmızı kondansatörün de kısa devre olmadığından emin ol. Gene çalışmazsa o zaman LED'lerin bağlı olduğu ana PCB'deki devrede bir sorun olabilir. Aşama aşama takip etmek lazım.

Akünün sağlam olup olmadığıni anlamak için yerine bağlantıların dan 5v adaptörle güç versem olur mu

Akünün sağlam olup olmadığıni anlamak için yerine bağlantıların dan 5v adaptörle güç versem olur mu

Olur. Söylemeye herhalde gerek yok, bunu yaparken cihazın 220 V fişi şebekeye bağlı olmasın.

bunlara inatla kurşun asit batarya koyuyorlar, ayda yılda bir lazım olunca çalışanına rastlamadım. bendekine bir lityum batarya ve tp4056 şarj modülü taktım. çok kullanışlı oldu.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,821
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back