Elektrolitik kondansatöre beklenmedik fizik tedavi

sinyal jeneratörü kondansatöre akım verebiliyor mu ,verebiliyor ise masa tipi dmm de geçen akımdan grafik çizebiliriz spike gözlemler miyiz bu durumda

bence ilk bastaki uyguladiginiz 5v 1a ne yaptiysa o yapmistir, 1khz freq. 50ohm empedansli jeneratorun kondansatorde duzeltme yapacak gucu yok, 50hz sebeke olsa belki, bir ara cinden adetli igbt almistim, c-e arasi izolasyon testi yapayim dedim, dc 1000v u ilk uyguladigimda 3 megaohm direnc gosteriyordu, sonra biraz bekleyince 10mohm sonra 30 megaohma cikti bir dahada dusuk empedans gostermedi, benimde izah edemedigim durumlardan birisidir.

bence ilk bastaki uyguladiginiz 5v 1a ne yaptiysa o yapmistir, 1khz freq. 50ohm empedansli jeneratorun kondansatorde duzeltme yapacak gucu yok, 50hz sebeke olsa belki, bir ara cinden adetli igbt almistim, c-e arasi izolasyon testi yapayim dedim, dc 1000v u ilk uyguladigimda 3 megaohm direnc gosteriyordu, sonra biraz bekleyince 10mohm sonra 30 megaohma cikti bir dahada dusuk empedans gostermedi, benimde izah edemedigim durumlardan birisidir.
bu tür olayları izah etmek için üretim tekniklerine hakim olup mikroskop altında testten önceki ve sonraki görüntüler gerekli bence

Gate Source kapasitesi statik elektrikle hafifce dolsa Drain Source bu durumdan etkilenir.

Gate Source kisa devre iken RDS olcerseniz muhtemelen bahsettiginiz durum olusmaz.

testi zaten gate ucunu emitere yada source, ne diyorsaniz, dogrudan kisadevre yaparak tes ettim, adi ustunde izolasyon testi transistorun kesimde oldugunun garantide olmasi gerekir, aksi halde kafasina gore takilirdi, belirttigim gibi ilk soka maruz kaldiktan bir sure sonra direnc iyice yukseliyordu ve artik o seviyeyi koruyordu, testi gunler sonra yapsaniz bile ayni davraniyordu, 30 megaohm ise 30 megaohm, 50 megaohm ise 50 megaohm.

Bu onarılma durumu araç akülerindeki sulfatlaşma gbi bir durummu acaba?

Mekanizma farklı. Aynı kondansatörden bir tane daha alıp deneyeyim bakalım. Akımlar aynı olmayabilir ama genel sonucun aynı olması lazım.

testi zaten gate ucunu emitere yada source, ne diyorsaniz, dogrudan kisadevre yaparak tes ettim, adi ustunde izolasyon testi transistorun kesimde oldugunun garantide olmasi gerekir, aksi halde kafasina gore takilirdi, belirttigim gibi ilk soka maruz kaldiktan bir sure sonra direnc iyice yukseliyordu ve artik o seviyeyi koruyordu, testi gunler sonra yapsaniz bile ayni davraniyordu, 30 megaohm ise 30 megaohm, 50 megaohm ise 50 megaohm.
Şöyle bir durum olabilirmi? üretim aşamasında içerde oksijen vardır ilk enerjilendiğinde bu oksijen yüksek voltajdan dolayı sızıntı akımı oldu bu sızıntı akımı oksijeni yok etti ve iç direnç normala döndü yani yükseldi. benimkisi sadece bir düşünce.

Şöyle bir durum olabilirmi? üretim aşamasında içerde oksijen vardır ilk enerjilendiğinde bu oksijen yüksek voltajdan dolayı sızıntı akımı oldu bu sızıntı akımı oksijeni yok etti ve iç direnç normala döndü yani yükseldi. benimkisi sadece bir düşünce.
yorum yapamam, uretim prosesini bilmiyorum.

İki kondansatör ile daha denedim. Birisi kısa zamanda 0.5 μA seviyesine geldi. Diğer kısa zamanda 1 μA seviyesine geldi. Şimdi üçüncüyü taktım, bu berbat. 20 dakikadır bağlı ve 12 μA de şu anda.

Berbat olanı takılı bıraktım, 1 saat 15 dakika sonra şu anda 2 μA seviyesine indi. Yani DC de de fizik tedavi meydana geliyor, ama AC kadar hızlı sonuç vermiyor.

1 saat 15 dakikalık DC tedaviden sonra kondansatörü akım 2 μA civarında pinekliyordu. Kondansatörü çıkarıp 30 saniyeliğine AC 10 Vpp uyguladım ve tekrar SMU ya geri taktım. Kısa sürede akım şu anda 1 μA seviyesine indi.

alüminyum oksit tabakasındaki yıpranma kaçak akıma neden oluyor, ters polaritede voltaj darbeleri bu yıpranmaları onarıyor...
Benim bildiğim de bunun gibi. Elektrolitik kondansatörler belirli bir voltajda tutuldukça o voltaja "ayarlanıyor" ve akım kaçakları yavaş yavaş (oksit tabakası oluştukça) minimuma iniyor.

Marco Reps bir videosunda en düşük kaçak akıma sahip elektrolitik kondansatörleri seçmeye çalışıyordu. Bunun için 24 saat aynı voltajda güç kaynağına bağlı tutuyor. nA boyutundaki kaçağı ölçmek için de ilginç bir yöntem gösteriyor: multimetreyi voltaj kademesine alıp kondansatöre seri bağlayarak ölçüp çıkan voltajı multimetre empedansına bölüyordu (10M ohm).

Evet DC nin de faydası oluyor ama AC anında fayda sağlıyor.

SMU ile düşük akım ölçmede herhangi bir sıkıntı yok. Bendeki 2450 nin çözünürlüğü 0.01 picoamper, çok yüksek izolasyon direnci olan teflon kapasitörlerde bile sızıntı akım ölçülebilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back