Elektrolitik kondansatöre beklenmedik fizik tedavi

taydin

Timur Aydın
Staff member
Elimde Çin malı, Nobby marka, kıytırık bir elektrolitik kondansatör var. 1000 μF, 35 V. Bunu hiçbirşey yapmadan (deşarj bile etmeden) SMU ya bağladım ve voltajı 5 V, akımı da 1 A olarak ayarlayıp kondansatörü bağladım ve çekilen akımı takip etmeye başladım. Kondansatör hızla şarj oldu ve akım da hızla azalmaya başladı. Ama azalırken dikkat ettim, azalış büyük ölçüde logaritmik eğri olarak görünürken, yer yer akımın fırladığı spike'lar görüyordum.

Neyse, 20 dakika geçtikten sonra akım 7 μA gibi bir değerde stabilize oldu. Sonra kondansatörü aldım ve sinyal jeneratörüne bağladım. Frekans 1 kHz, genlik de 10 Vpp. 10 dakika bağlı kaldı.

Sonra kondansatörü sinyal jeneratöründen ayırdım, deşarj ettim, ve sonra da tekrar SMU ya bağladım. Gene hızla şarj oldu, akım da hızla azalmaya başladı. Ama önemli bir fark vardı: Daha önce gördüğüm spike'ları görmedim. Temiz bir şekilde tam olarak logaritmik eğriyi takip etti. 20 dakika sonra da akıma bakınca 1 μA değerinde stabilize olduğunu gördüm.

Yani bu elektrolitik kondansatöre AC vererek adeta fizik tedavi uygulamış gibi oldum, kondansatörün performansı ve sağlık durumu şu anda çok daha iyi :katil2: Benim bunun için bir açıklamam var (doğru mu emin değilim), ama önce sizin yorumunuzu alayım :)

Benim açıklamam şöyle. sürekli doğru akımda sabit kalınca uykusu gelmiş ama alternatif akım verinde titreşip kendine gelmiş. bir insan uyuduğunda uyandırmak için ne yaparız titreştirriz değilmi aynı şey işte. :D şaka bir yana bu kondansatörlerden evde kendimiz yapamazmıyız acaba içinde folyo kağıt ve sanırım bir çeşit asit var hepsi bu.

Sinyal jenaratorune 1Khz altinda 1000uF bagladiginda jenarator kisa devre oluyor. Cihaz tasariminda kisa devreye karsi muhtemelen gerekli onlemler alinmistir.

DC sartlar altindaki ilk denemede kondansator zaten onarilmistir. Ikinci denemede onarimdan dolayi terslik gormemissindir.

Yalniz akimdaki spikelar kafama yatmadi.

alüminyum oksit tabakasındaki yıpranma kaçak akıma neden oluyor, ters polaritede voltaj darbeleri bu yıpranmaları onarıyor...

Sinyal jenaratorune 1Khz altinda 1000uF bagladiginda jenarator kisa devre oluyor. Cihaz tasariminda kisa devreye karsi muhtemelen gerekli onlemler alinmistir.

DC sartlar altindaki ilk denemede kondansator zaten onarilmistir. Ikinci denemede onarimdan dolayi terslik gormemissindir.

Yalniz akimdaki spikelar kafama yatmadi.

Sinyal jeneratörünün çıkış empedansı yapılandırılabiliyor. Birşey yapılandırmazsan 50 Ω. Yani çıkış BNC leri kısa devre etsen de sinyal jeneratörünün çıkış driver'larına birşey olmaz. Özel bir koruma falan da devreye girmez. Sinyal jeneratörü 50 Ω yükünü görür.

DC altında onarılmadı. Onarılsaydı AC öncesi ve sonraki sızıntı akımı aynı olurdu (7 μA). Ama tedaviden sonra akım 1 μA lere düştü.

alüminyum oksit tabakasındaki yıpranma kaçak akıma neden oluyor, ters polaritede voltaj darbeleri bu yıpranmaları onarıyor...

Reforming denen işlem bildiğim kadarıyla AC ile yapılmıyor. Burada başka bir olay var sanki.

Hocam peki üretilen sinyal kısa devre edildiğinde BNC çıkışındaki sinyali kısadevre ettik cihazın ürettiği sinyala ne oluyor?.

Benim bildigim kondansator dogru polarmalandiginda oksitlenme baslar/artar ve levha kendini onarir. Ters polarma verilirse oksit tabaka incelir ve nihayetinde oksit tabaka yok olur.

Elektronik devreye ilk enerji verildiginde tum elkolar kendilerini onarma surecine girerler.

Hocam peki üretilen sinyal kısa devre edildiğinde BNC çıkışındaki sinyali kısadevre ettik cihazın ürettiği sinyala ne oluyor?.

Kondansatör BNC ye bağlandığı anda üzerinden AC akım geçiyor.

Benim bildigim kondansator dogru polarmalandiginda oksitlenme baslar/artar ve levha kendini onarir. Ters polarma verilirse oksit tabaka incelir ve nihayetinde oksit tabaka yok olur.

Elektronik devreye ilk enerji verildiginde tum elkolar kendilerini onarma surecine girerler.

20 dakika geçtikten sonra geçen kondansatör akımı baya bir stabilize oluyor. Mesela tedavi sonrası SMU ya bağladıktan sonra 20 dakika bekledim, sızıntı akımı 1 μA idi. Şimdi iki saat falan geçti, sızıntı akımı 0.6 μA gibi. Birkaç gün beklesen artık bu 0.58 μA falan olur, daha fazla düşmez.

Ama ben SMU ile bu kondansatöre 5 V verince 20 dakika sonra sızıntı akımı 7 μA idi. Saatlercek beklesem hadi 5 μA değerine insin. Ama şu kesin: Sadece DC de onarım yapmış olabilir, ama AC onun üzerine epey daha onarım yaptı :)

kondansatörü sinyal jeneratörüne bağladığımız durumda osiloskop ile gözlemlesek nasıl olur acaba

Sanki olan olay şu: AC nin negatif döngüsünde oksit tabakası biraz bozuluyor, pozitif döngüsünde biraz onarılıyor. Negatif döngüdeki bozulma önemli bir katkı sağlıyor tedaviye. Şunun gibi düşünüyorum: Bir kamyon kasasında karışık olarak yığılmış tuğlalar var. Bunların üzerine ne kadar tuğla koyarsan koy, aralarında çok boşluk olacak. Ama tuğlaları kasadan alıp bunları düzgün olarak dizersen aradaki boşluk çok daha az olacak.

Yani AC, oksit tabakasını boz, yap, boz yap şeklinde işleyerek çok daha homojen ve her yerde eşit kalınlığa sahip hale getiriyor.

sinyal jeneratorune bagladiginizda kondansator uclarini osiloskop ile gozlemlermisiniz.

sinyal jeneratorune bagladiginizda kondansator uclarini osiloskop ile gozlemlermisiniz.

Neredeyse sıfır volt AC voltaj olur. 1 kHz de ideal bir 1000 uF ın empedansı 0.15 Ohm gibidir. Gerçek bir kapasitörde bu ESR den dolayı biraz daha fazla olabilir, ama efektif olarak kısa devredir.

İlk testte görülen spike'lar da, kondansatörün imalatından kaynaklanan oksit tabakası kusurlarından dolayı veya uzun süre beklemekten dolayı oluşan kusurlardan kaynaklanan mikroskopik arklardan kaynaklanıyordur. Veya çinliler çok kısa sürede çok sayıda boktan kapasitör üretebilmek için bu reform süresini kısa tutuyordur, o yüzden de gene homojen olmayan, bol delikli bir oksit tabakası mevcut olabilir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back