Elektronik atölyesi kuruyoruz

Bende cyber852d modeli vardi kaybettim. (Koca havyayi kaybetmek :cheeky2::katil1: )

Bence bunlarin alayi ayni. Bugune kadar 3 farkli model kullandim. Birinden kullanim acisindan bir farki yoktu.

Bende cyber852d modeli vardi kaybettim. (Koca havyayi kaybetmek :cheeky2::katil1: )

Bence bunlarin alayi ayni. Bugune kadar 3 farkli model kullandim. Birinden kullanim acisindan bir farki yoktu.
Zaten bu benim paylaştığımın aynısının 10 farklı marka adı altında satılanı var. Görsel, düğme, pot, kasa ne varsa aynı bitek logo değişip satışa çıkarmışlar.

Kompresör ile parça söken tamirciler biliyorum. Ama bu riskli birşey, kartın her tarafına lehim topu saçıyorsun.

Ben hurda kartları sökerken kullandım ama onda bile her yeri batırıyor. Hele ki tamirde hiç doğru bir yöntem değil.

Sıcak hava istasyonu tavsiyesi yok burada. Ben netten şunu buldum ama nasıl bir şeydir?

Bende 601D ve 852D+ var. Bunların hepsi aynı mantıkla çalışıyor. Hatta internette Arduino ile kendin yap versiyonları var ki onlar da bire bir aynı özellikte. Bendeki Sunline 852D+'ı hurdadan bulduğumda üfleme kolundaki motordan güzel güzel duman üfledi ve tamiri ile uğraştığım için bunların hepsinin aynı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şemalar vs var internette.

Bendeki Sunline 852D+'yi hurdadan bulmuştum senin kayıp cihaz olabilir mi? :katil2:

Hatta 852D+ şemasını ve Kullanım Kılavuzunu buraya bırakayım:

852D++ Schematic.jpg

Ekler

• Sunline-852DBrushless-Havya-İstasyonu-Kullanım-Kılavuzu.pdf
    3.3 MB · Görüntüleme: 513
Bir de şemayı görünce aklıma geldi, TM1628 entegresi uçak panelinde işine yarayabilir...

Evet. Baktım şimdi netten. Display entegresiymiş.
Ben max7219 almıştım 5 tane smd. Onları hazırlayacağım ama şuan yeni bilgisayara transfer gerçekleştirdiğim den ilgilenemiyorum. Bir kaç gün sonra girişicem. Tm1628'in fiyatına bakayım. Max dan ucuzsa onu alırım birdahakine.

İki aydır bunu kullanıyorum. Standart kalem havadan sonra bana çok iyi geldi. Ama tamircilik yapsam günde 8~10 saat çalışsa ne olur bilemem. Ben smd işleri için aldım, yetiyor. Şimdilik.

Ekler

• Screenshot_2020-06-13-23-08-01.png
    Screenshot_2020-06-13-23-08-01.png
    165.4 KB · Görüntüleme: 272
Bu arada bendeki Sunline 852D+ Kartal Otomasyon ciddi indirim yapılmış. 554,27 TL (KDV DAHİL) Bunun fakrı havyanın dijital olarak ısı değeri ayarlanıyor...

852d-brushless.jpg

İki aydır bunu kullanıyorum. Standart kalem havadan sonra bana çok iyi geldi. Ama tamircilik yapsam günde 8~10 saat çalışsa ne olur bilemem. Ben smd işleri için aldım, yetiyor. Şimdilik.

Bu tür havyalarla çalışırken yedek havya kolunuda almakta fayda var.Zira bir sorun olduğunda havya kolundamı yoksa elektronik devrenin olduğu kısımdamı anlamak için çok faydalı olur.Ayrıca tamda çok acil işler varken yanarlar.Yedeği olunca hiç değilse iş aksamaz.

Ayrıca havya kolunun konduğu yere küçük bir buton montajı yapılır bunuda küçük bir uzaktan kumadalı kilit vs bir sisteme bir timer ile bağlantısı yapılırsa örneğin 10 dakika boyunca hayva yerinden alınmamışsa hayvaya ait özel prizdeki enerjiyi keser ,havya tekrar yerinden alınınca ısıtmaya başlar.
Bence buna değer ,zira bunların kolu bile 2-3 kalem havya parasına satılıyor.

Kendi yaptığım sıcak hava istasyonunu ekleyeyim. Soğutuculu, kırmızı kondansatörlü modül 2000W dimmer, çıkışı saptaki dirence gidiyor ve ısıyı ayarlıyor. Sağındaki trafolu devre telefon şarj adaptöründen, 5V çıkış veriyor. Onun altındaki şey XL6009 voltaj yükseltici, saptaki fan hızını ayarlıyor. Onun solundaki küçük modül de ACS712 akım sensörü. Kutuya bir de STM32 mikrodenetleyici eklenecek ve LCDye bağlanacak. Esas görmek istediğim şey kaç Wattlık ısı verildiği.

Zamanla keyfime göre ekstra özellikler de eklemeyi düşünüyorum. Fan yüzdesi olabilir, termokuple çıkışından sıcaklık okuma olabilir. Sapın içinde bir adet reed röle var. Bunu kullanarak ısıyı otomatik kapatan mıknatıslı bir sap tutacağı yapabilirim.

IMG_20200614_161008.jpg

Last edited by a moderator:
Kendi yaptığım sıcak hava istasyonunu ekleyeyim. Soğutuculu, kırmızı kondansatörlü modül 2000W dimmer, çıkışı saptaki dirence gidiyor ve ısıyı ayarlıyor. Sağındaki trafolu devre telefon şarj adaptöründen, 5V çıkış veriyor. Onun altındaki şey XL6009 voltaj yükseltici, saptaki fan hızını ayarlıyor. Onun solundaki küçük modül de ACS712 akım sensörü. Kutuya bir de STM32 mikrodenetleyici eklenecek ve LCDye bağlanacak. Esas görmek istediğim şey kaç Wattlık ısı verildiği.

Zamanla keyfime göre ekstra özellikler de eklemeyi düşünüyorum. Fan yüzdesi olabilir, termokuple çıkışından sıcaklık okuma olabilir. Sapın içinde bir adet reed röle var. Bunu kullanarak ısıyı otomatik kapatan mıknatıslı bir sap tutacağı yapabilirim.

4220 eklentisine bak

Mevcut hava ısısını nasıl algılıyorsun?

Mevcut hava ısısını nasıl algılıyorsun?

İlk başta hemen termokupleyi bağlarım diye planladım. Baktım sıcaklığı elimle aşağı yukarı anlıyorum, gözümle de lehimin eriyip erimediğini görebiliyorum, üşenip erteledim. Ben alışana kadar canı çıktı aletin, metal kısmı sıcaktan rengarenk oldu :)

İlk başta hemen termokupleyi bağlarım diye planladım. Baktım sıcaklığı elimle aşağı yukarı anlıyorum, gözümle de lehimin eriyip erimediğini görebiliyorum, üşenip erteledim. Ben alışana kadar canı çıktı aletin, metal kısmı sıcaktan rengarenk oldu :)

Guzel bir proje

Ufleme unitesinin icinde sicakligi algilamak icin herhangi bir sey var mi? Yoksa fan ve rezistansmi sadece?

Aslında sırf proje olsun diye bundan bende yapmak isterdim ama nette o üfleme kolunun dandik olanı 54tl resimdeki gibi bir kol ise 200tl civarı. Beni aşıyor birazcık.

Ben bunu buldum. Daha ucuz ve ücretsiz kargo. Ama Yanwen kargo firmasını hiç beğenmiyorum. Nezaman sipariş versem ya kayboluyor yada 3 ay sonra geliyor.

Değerli Forum arkadaşlarım geçen sene 862D+ trafosu yanmıştı , Timur hocamın yardımıyla resimdeki iki adet trafo ile modifiye yaptık. Performansı ikiye katlandı. 862 D+ da Sadece ağırlığı arttırdık. :)

Belki forumda tecrübe eden arkadaşlarımız vardır ama TS 100 ler 862 serilerini (Hot air dışında) çok geride bıraktı.
TS 100 ün En güzeli yanı mobil olması.
TS 100 Çalışma voltajları ve Şeması :

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back