elektronik devre elemanı yardımı.

Elektronikci

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba.Bende Philips buhar kazanlı ütü var.Bunun tutma sapının içindeki PCBA kartı sürekli arıza yapıyor.Bu kartın yenisini takınca çalışıyor ancak eskisi fişe takar takmaz sigorta attırıyor.Aşağıdaki resimde işaretlediğim parçanın ne olduğunu bir türlü bilemedim.Bu parçayı daha önce hiç görmedim.Alttan lehimli tek bacağı var ve gövdesininin üstündende karta lehimli.Bu parçanın ne olduğu hakkında, bilenler bana yardımcı olabilirmi.Ona göre ölçüm yapacağım çünkü.Üzerinde hiç bir yazı yok.Yardımızını bekliyorum.Teşekkürler.

Ekler

• 2.jpg
    2.jpg
    261.4 KB · Görüntüleme: 57
  • 1.jpg
    1.jpg
    238.5 KB · Görüntüleme: 56
  • 3.jpg
    3.jpg
    124.4 KB · Görüntüleme: 55
Muhtemelen kapasitördür. Butona hardware debounce yapıyor sanki.

tek bacaklı kapasitör olurmu? bunun bacağıyla gövdesine ölçü aletini deyirince bip sesi alıyorum.

Kart bozuksa dikkatlice aç içini hep beraber görelim ne olduğunu :)

kart bozuk ancak bu parça kısadevre göstermesi normalmi bunu bilmem için parçanın ne olduğunu bilmem lazım.yani bu parça bir çeşit sigorta ise kısa devre göstermesini normal sayacağım ve diğer parçalara yönleneceğim.o yüzden bozmak istemiyorum.

evet içinden ses geliyor muhtemelen civalı sensör.teşekkür ederim.bir sorum daha olacak.düğmenin yanındaki dirence benzer pembe olan şey nedir.FU7DA gibi birşey yazıyor.Bunun değerleri nedir.parça ismi nedir.nasıl ölçülür.

Civalı sensör. Ütünün belirli bir süre kıpırdamaması durumunda ütüyü ısıtma modundan stand-by moduna alıyor. Bu sayede ütü açık unutulsa bile sağı solu yakmıyor.

Son düzenleme:
Sorduklarınız, nikinizle çelişiyor.

FU7DA yazısının arkasında ne yazıyor?

Forum istatistikleri

Konular
6,624
Üyeler
2,719
Son üye
oatmealcrazycake

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back