Elektronun dalga gibi davranmasi

Mikro Step

Kıdemli Üye
Cift yarik deneyinde foton kullanildiginda desen cikmasi fotonun dalga gibi davranmasinin sonucudur deniyor.

Kabul. Zaten baska da mantikli bir aciklama getirilemiyor.

Ayni deney foton yerine elektronla yapilinca da desen oluyor.

Peki o zaman elektronun dalga gibi davranmasini nasil yorumlayacagiz?

Elektron tanecigi kaynaktan firladi tam yarigin icinden gecerken nasil dalgaya donusuyor?

Benim kafami karistiran konu dalga seklinde ilerlemeyi canlandiramamamdan kaynaklaniyor.

Eger tabanca ile mermiyi firlatirsak dum duz ilerler.

Eger mermi dalga gibi ilerleseydi gene ileri dogru ama zigzaglar cize cize mi ilerleyecekti?

Bildiğim kadarı ile ölçüm yapıp yapmamaya göre değişiyor.. elektron veya foton farketmez..

Ayrica olcum yapan sistem yariktan ne kadar uzakta olursa elektron ya da foton gozetlendigini anlayamaz?

Yuksek hizli bir elektron bir yuzeye carparsa seker mi?

z.jpg

Elektron demeti cift yariga gonderildiginde bazi elektronlar yarik hizasindan gecip karsidaki perdede iki iz birakiyor.

Fizikci degilim ama bu cevap aramami engellemez. Dolayisi ile cahilce getirdigim aciklama sonucunda bu elekton huzmesi gozlenmeye kalkilirsa ne olacak onu da cizeyim.

Ölçüm yapıldığı anda sistem değişiyor. İstediğiniz kadar uzakta olun..
Akım ölçmek için ampermetreyi seri bağlamak gibi birşey herhalde. İki durumda akımlar farklı..
Aslında ekrandaki deseni oluşturan elektron değil, onun oluşturduğu alan.. telde hareket eden elektronun uzaktaki ibreyi saptırması gibi.. nasıl oluyor kimse bilmiyor.

Kuantum mekaniğindeki neredeyse hiçbir konsept zihinde canlandırılamıyor. Elektronu biz bir küre olarak öğreniyoruz ve bu küre de çekirdeğin etrafındaki bir yörüngede dönüyor. Ama kuantum mekaniğinde elektron çok daha farklı anlatılıyor.

Kendi içinde osilasyona giriyordur , yarıklar titreşiyordur :katil2:

Daha ilginci renkli televizyonda 3 renk tam ızgaraya odaklanıyor ve birbirinin içinden geçiyor hiç çarpmadan.

Quantum işi garip. Spiritualistler de çok seviyor, kafasına göre atıp tutuyor. Ben de çok merak edip araştırmıştım. Quantum davranışlarının insan bilincinden etkilenmesi fikri bazı bilim adamlarına çok hoş geliyor.

Aslında mesele ölçüm yapan birinin bilip bilmemesi değil, ölçüm tekniğinin elektronu etkilemesi. "Delayed choice" versiyonu var bu deneyin. İstatistikleri falan saptırıp sanki insan bilinci öğrendiğinde geriye dönük seçimlerin şekillendiği şeklinde yorumlayanlar var.

Martavalı sevmeyenler için "Sabine Hossenfelder" sağ duyulu bir çerçeve çiziyor, youtube kanalı var. Derinlemesine öğremnek kişiye kalmış.

Aslında adamların yapması gereken şu , yarıklarla oynamak , eğer ne olursa olsun frekans değişmiyorsa elektronun bir frekansı var demektir (Ayrıca kaç mış bu frekans ? ) eğer dalgalar değişiyorsa osilosyona giriyor demektir.

z.jpg

Bu da benim cahil kafa ile aciklamam.

Duzenege yesil gozlemci konunca ne oluyor.

Bir elektronun nerden gittigine bakabilmek icin bir elektronik bir sensor koymamiz lazim. Eger elektronlarin hareket ettigi ortama yuklu bir elektrik cismi konursa elektronlarin hareket yonu degisir.

Cizimimde elektronlar normalde yariklara dik olarak gelirken bu elektrik yukunden dolayi hafif yukari dogru yon degistirmeye zorlanacaklar.

Elektonlar normalde yariga dik olarak girerken bu yon degisikligi elektonlarin ince yariga aciyla girdirecek ve yarik kenarlarina carparak zig zagli yansimalara neden olacak. Yariktan cikarken en sonki zig zag acisiyla perdeye carpacak. Haliyle perdede artik sadece 2 tane degil bir suru iz olusacak.

Hocam sensor koyunca düz gidiyor :D sensor olmayınca dalga yapıyor. Bence çok küçük bir etki ile başlayan osilatörün rezonansa girmesini engelliyor sensör.

madem gozlemeleyince durum degisiyor sonucu nasil bilecegiz, sanki bir sahtekarlik var bu iste, abi bakarsan buyu bozulur :)

madem gozlemeleyince durum degisiyor sonucu nasil bilecegiz, sanki bir sahtekarlik var bu iste, abi bakarsan buyu bozulur :)
Ölçümdeki hata payı artıyor..
yada teori ve pratik arasındaki fark..

Ölçüm yapıldığı anda sistem değişiyor. İstediğiniz kadar uzakta olun..
Akım ölçmek için ampermetreyi seri bağlamak gibi birşey herhalde. İki durumda akımlar farklı..
Aslında ekrandaki deseni oluşturan elektron değil, onun oluşturduğu alan.. telde hareket eden elektronun uzaktaki ibreyi saptırması gibi.. nasıl oluyor kimse bilmiyor.
Elektronla vakum tupu icinde deney yapiliyor. Scop tupu gibi. Ekran kisminda fosfor ya da CCD kamera var.

Forum istatistikleri

Konular
5,879
Üyeler
2,487
Son üye
camandar

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back