Eletrikli bisiklet tavsiye

taydin

Timur Aydın
Staff member
Arkadaşlar malum home office çalışıyorum. Bilgisayarın başında saatler geçirince de artık sağlıkta bozulma işaretleri başladı. Yaş artık ilerledi o yüzden manuel yarış bisikleti veya dağ bisikleti bana göre değil. Ayarlanabilen ölçüde pedallamaya destek veren elektrikli bir bisiklet almak istiyorum. İnternette araştırıyorum ve çeşit çok fazla, herkes de kendi malının iyi olduğunu söylüyor.

Benim ihtiyacım olan bisiklet katlanabilir olmalı, yani arabanın bagajına veya arka koltuğa koyabilmeliyim. Güvenlik konusunda hiçbir endişem olmamalı, yani fren ve şasesi iyi kalitede olmalı. Yük taşımada falan kullanmayacağım, ama atölyeye giderken rampalı bir yoldan gidiyorum. Rampa ne kadar bilmiyorum ama 20° dersem çok da uzak bir tahmin olmaz. Bu rampayı çıkarken de bana destek olabilmeli. Bir model var aklımda, ama önce biraz fikir alayım ona göre araştırmaya devam edeceğim.

bim e alfa romeo, jeep gibi markalar geliyor. onlardan al şanın yürüsün. ben 16 jant volta kullanıyorum işe gidiş gelişte, öğlen arası da git gel yapıyorum. 4x3 km yol yapıyorum günde. benim kondüsyonum da düşük ama elektrikli olduğundan çok zorlamıyor. bence alırken dikkat edilecek noktalar: 1.katlanmaya kesin ihtiyacın yoksa katlanır alma. 2.kalın tekerler çok moda ama ben kullanışlı olduğunu düşünmüyorum, gereksiz ağırlık. 3. paraya kıyarsan bu jeep alfa kuba vs den uzak durup carraro nun 26 jant ını almayı düşünebilirsin...

Geçen hafta Alba Fold X aldım. Sadece 20 kg ağırlığı var, rahat eve çıkarıp indiriyorum. RKS RD8 almak üzereydim, sonradan 35 kg ağırlık gözümde büyüdü. İyi ki bu Alba yı almışım, çok memnunum. Çoğu zaman 0 ve 1 destek ile kullanıyorum, rampalarda 3 e çıkmam gerekebiliyor. Maksimum 5 e kadar destek veriyor.

hayırlı olsun, kazasız belasız kullan inşallah. bir mod cfw hack yaparsın artık :)

hayırlı olsun, kazasız belasız kullan inşallah. bir mod cfw hack yaparsın artık :)

O ne yav? :) Bunun bir de el gazı var yanında, ama satıcı takmamayı önerdi tembelleştirir diye. Ben de taktırmadım.

O ne yav? :) Bunun bir de el gazı var yanında, ama satıcı takmamayı önerdi tembelleştirir diye. Ben de taktırmadım.
Bisikletin mekanik düzeninde bir redüktör veya şanzıman var mı?

Varsa eğer mcu ile hareket kontrol projeleri çok zevkli oluyor.
hatta bunun bir başlığı bile var "speed controlled electiric motor"

bisikleti almanın üstünden 1 yıl falan geçince buda artık eski tadı vermiyor dediğin yerde güzel proje olur.

mesela elekıtrik düzeni en yüksek 15 km hıza mı çıkabiliyor bunu mcu ile kendin kontrol edip hız sabitleme projesi yapabilirsin abi çok zevkli oluyor mcu ile hareket kontrolü yapmak.

Fold X de mekanik 8 vites var. Motorda başka bir vites yok. Hızı da 25 km/h ile limitlemişler. Araştırırken 250 W bana çok zayıf gibi geldi. Ama kullanıyorum ve hiç zayıf değil. 100 kiloyum ben, en fazla 3 desteğe ihtiyacım oldu, baya da dik rampalar çıktım. Benim kondisyon iyi değil, o halde motor yeterince güçlü.

Fold X de mekanik 8 vites var. Motorda başka bir vites yok. Hızı da 25 km/h ile limitlemişler. Araştırırken 250 W bana çok zayıf gibi geldi. Ama kullanıyorum ve hiç zayıf değil. 100 kiloyum ben, en fazla 3 desteğe ihtiyacım oldu, baya da dik rampalar çıktım. Benim kondisyon iyi değil, o halde motor yeterince güçlü.
bu 8 vitesi elektronik olarak bir buton kontrolü ile mi değişiyorsun yoksa telli bir sistemi mi var?

bu 8 vitesi elektronik olarak bir buton kontrolü ile mi değişiyorsun yoksa telli bir sistemi mi var?

Tamamen mekanik. Ama çok kaliteli, üst seviye Shimano Altus kullanmışlar, şıkır şıkır çok akıcı olarak vites değişiyor.

Bu bisikletin ön tekerleğine de motor takanlar var. Veya 250 W motoru çıkarı 750 W olanı takanlar var. Ama onlar daha çok ticari iş yapanlar herhalde. Kurye veya benzeri. Bir de kullanım panelini hackleyip hız limitini kaldırıyorlarmış. İkisine de ihtiyacım olmaz benim. Beni biraz forma soksun yeter :katil2:

Motor ve mekanik vites aksamı. 36V 12A pil grubu var.

IMG_20230728_223349.jpg

Çok güzel bisiklet güle güle kullan. Şimdi artık bir bisiklet grubu oluşturmak lazım. Tek başına keyif vermez. :D

benimkinde bisikleti geri yönde elle iterken motorun direnç gösterdiği hissediliyor, motor uçlarına paral ters diyot varmış gibi. ileri iterken yok. benim zor alıştığım bir durum oldu, misal bir araba durdu ben de ardında durdum. o bir metre gitti, ben pedala basınca şahlanıyor benim bisiklet arkadan çarpıcak gibi oluyorum. bir modifikasyon düşünmüştüm, el gazının oraya başparmakla basılacak şekilde bir pushbuton koyup o basılıyken motoru devre dışı bırakacak. pedal sensöründen yapacaktım, uğraşamadım. sonradan alıştım, tam tur pedal çevirmemeye dikkat ediyorum öyle kısa ilerlemeler için...

senin bisiklete sağlam 2 proje çıktı abi bir fırsat bulduğunda denersin rejeneretif şarjı

Şarjı kısa gitse belki düşünebilirdim. Aldığım gün tam şarj ettim, 14 km yol yapmışım o günden beri, hala pil full gözüküyor ...

Geçen hafta Alba Fold X aldım. Sadece 20 kg ağırlığı var, rahat eve çıkarıp indiriyorum. RKS RD8 almak üzereydim, sonradan 35 kg ağırlık gözümde büyüdü. İyi ki bu Alba yı almışım, çok memnunum. Çoğu zaman 0 ve 1 destek ile kullanıyorum, rampalarda 3 e çıkmam gerekebiliyor. Maksimum 5 e kadar destek veriyor.
Hayırlı olsun. Katlanınca bagajda ne kadar yer tutuyor? Bir tane bagaja atıp mümkünse şarjını da arabada yapmak istiyorum.

Ben arka koltuğa koyuyorum, bagaj fazla derin değil benim. Yarın katlanmış halini ölçerim.

Katlanınca 90x90x60 cm gibi bir hacim kaplıyor. Pedal ucundan direkiyon sapına kadar olan mesafe 60 cm.

IMG_20230804_101700.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,889
Üyeler
2,494
Son üye
yasin533

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Back