Elvis Gitar Amplifikatörü Tamir Ve Restorasyonu

Kağıda bağlanan kablo kopmuş
20191118_234253.jpg

Eğer bobinin ucu hala kağıtta varsa belki lehimleyerek tamir edilebilir. Ama hassas cerrahi işi :)
Abi 1cm kadar ucu var. Dremelin ucuna zımpara takıp giricem. Biraz ucundan soyup lehimlemeye çalışacağım. Oldu oldu. Olmadı yapacak bir şey yok.

Abi 1cm kadar ucu var. Dremelin ucuna zımpara takıp giricem. Biraz ucundan soyup lehimlemeye çalışacağım. Oldu oldu. Olmadı yapacak bir şey yok.

Kağıdı dremelden korumak için de belki araya aluminyum folyo koyabilirsin.

Kağıdı dremelden korumak için de belki araya aluminyum folyo koyabilirsin.
Abi o olmazsa eğer şu iş görür mü sence?

n11.com'dan Tv Hoparlör 13.5x6.5 CM 15W 4OHM seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika!

Oraya kablo olarak ,lehim emmede kullanılan tel kullanılabilir.

Olur da, şu anda kullandığın çıkış transistörlerinin akım kapasite zaten biraz düşük, bunun da empedansı 5 Ω yerine 4 Ω, yani çıkışları daha da zorlayacak. Kendi orijinal BD433/BD434 alırsan bir sıkıntı olmaz ama.

Bu n11 de nasıl uğurlu adres oluyorsa ... Asıl üreticisinin sitesindeki fiyatlara en az %15 bindiriyor :mad:

Olur da, şu anda kullandığın çıkış transistörlerinin akım kapasite zaten biraz düşük, bunun da empedansı 5 Ω yerine 4 Ω, yani çıkışları daha da zorlayacak. Kendi orijinal BD433/BD434 alırsan bir sıkıntı olmaz ama.

Bu n11 de nasıl uğurlu adres oluyorsa ... Asıl üreticisinin sitesindeki fiyatlara en az %15 bindiriyor :mad:
Satıcıdan kar almıyor mu bunlar? Bize niye bindiriyorki

Satıcıdan kar almıyor mu bunlar? Bize niye bindiriyorki

Ben bu farkı hep gözlemliyorum. Sen de kıyasla asıl üreticisinin fiyatı ile. Mesela benim kimyasal aldığım blabmarket diye bir dükkan vardı n11'de.

Sonra bunların kendi sitelerine baktım:

Fiyatlar bariz bir şekilde daha ucuz. Başka firmalarda da görüyorum bunu. Her firma için yapıyorlar mı bilemem, ama benim bildiğim birkaç firmanın kendi sitesi ile n11 dükkanı arasında çok belirgin bir fiyat farkı var.

Hepsi 72tl pazarlık da var.

Screenshot_20191119-141215.png
Screenshot_20191119-141233.png

Cihazın kendi hoparlörü ile dalga geçerseniz köteği yersiniz.:mad:
O eski hoparlör ile 4W ta yaklaşık 96dbA ses elde edilebiliyordu.
Böylece o cihazın birkaç metre yakınındaki tüm kişiler sazın sesini rahatlıkla duyabiliyorlardı.
Çin işi uyduruk ve amacı farklı hoparlörleri bu amplide kullanırsanız darılır.
Kim dalga geçti abi. Hoparlör maalesef kablosu kopuk çıktı. Yapamazsam diye alternatif arıyorum.
Kenwoodlar nasıl bu arada? Bu amfi için değil de ufak tizleri benim sony lerde kullanabilirim. İyidir dersen?

Ben ikinci el piyasasını iyi bilmiyorum, ama böyle hoparlörleri utanmadan şatışa çıkaranlar var yav. Bir araba sopayı yemiş gibi hepsi :) Bence 72 ₺ ni ziyan etme.

Yamyam abi bilir ikinci elde neyin alınması gerektiğini, ondan öneri bekleyelim.

İzolasyon trafosunun ile nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsun Furkan?

Abi dün gece kafam gitti. ben bu izalasyon trafosunu bir yükseltici cıkışında kullanmıştım. ordaki mantık ile burayı karıştırdım. :D

EKG devresi yapmıştım. Bilgisayarın mikrofon girişine bağlanıyordu devre. Devre ile bilgisayar mikrofon girişini yalıtmak için kullanmıştım. ters bir şey gidipte bilgisayara zarar vermesin diye. Hemde sinyali biraz daha düzeltsin mantığında izalasyon trafosunu kullanmıştım. Tabi bunun içinde DC bloke görevinide unutmamak lazım.

Gerçi şöyle bir şeyde var D class amfilerde cıkışı bir bobin üzerinden sürülüyor. Yani galiba buralarda bunların kullanım alanları hep farklılık gösteriyor.
Logitec Z serisinde bir amfinin cıkış katı böyle idi. yanlış hatırlamıyor isem.

Her türlü konu itina ile tartışılır :) Ama ayrı bir konu açalım, yoksa bu sefer Gökhan bizi kötekleyebilir :D

Yalnız konu teorik olarak da kalmayacak, ona göre :) Elimde transformatörsüz preamp olarak kullanılabilecek son derece üst seviye, neredeyse hiç distorsiyonu olmayan INA 103 var. Balanslı preamp yapımında kullanmıştım. Buna karşın da en üst seviye audio transformatörleri satan Jensen ve Lundahl firmalarından bir transformatör getirtiriz. Her iki devreyi de kurduktan sonra benim Audio Precision AP525 audio analizörü ile kafa kafaya çarpıştırırız ve hangisinin kazandığını ÖLÇEREK görürüz.

Sizin gibi iki kurt varken kim cesaret eder bu yarışmaya :D

Hoparlörü Onardım. Buyrun Test Videosu

Şimdi o hoparlör ile ÇİN işi olanları karşılaştır.
Gerçek bir test için hoparlörün yerinde takılı olması da gerekmektedir.
Bu testi başarı ile yapabilirsen yukarda neler söylemek istediğimi anlayabileceksin.
Ayrıca osilasyon için POT bağlantılarını yapmak zorundasın.
Şuan o kasanın ve potların yerinde yeller esiyor abi.
Komple söktüm hepsini. Temizleyip toplayacam.
Devrenin de şemasını çıkartıyorum. Yakında toparlamış olurum.

20191118_220728.jpg
20191118_220745.jpg

Forum istatistikleri

Konular
5,838
Üyeler
2,479
Son üye
yiyehuoxing32

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back