En ucuz RCA kablo ses sinyalini bozar mı?

taydin

Timur Aydın
Staff member
Benim hem kanalını hem de forumunu takip ettiğim audio uzmanı Amir, kendisine gönderilen 2 dolarlık RCA kabloları test ediyor. Test için kullandığı cihaz, Audio Precision firmasının ve dünyanın bu konuda en üst seviye cihazı olan APx555.

Test sonucu: bu RCA kablonun audio üzerinde en ufak bir olumsuz etkisi olmuyor. Ama tabi videonun altındaki yorumlara bakınca, kıyametin koptuğunu görüyorsun :katil2: Kimisi her duyulabilen şey ölçülemez, her ölçülebilen şey duyulamaz diye zırvalıyor, kimisi "olur mu be, ben şimdi denedim, kesinlikle iyi kablo ile kötüsü arasındaki farkı duyabiliyorum" diyor, kimisi de bunu kurulu bir sistemde test etmek lazım, tek başına kabloyu test etmenin ne anlamı var diyor.

Neticede denizde kum, sende para ise, ve evindeki ses sistemi için 1000 dolarlık RCA kablo aldıysan, bu kablonun hiçbir boka yaramadığını söyleyen birisine kızarsın. Neyseki Türkiye'de bizim böyle sorunlarımız (en azından şimdilik) yok :katil2:

Benim hem kanalını hem de forumunu takip ettiğim audio uzmanı Amir, kendisine gönderilen 2 dolarlık RCA kabloları test ediyor. Test için kullandığı cihaz, Audio Precision firmasının ve dünyanın bu konuda en üst seviye cihazı olan APx555.

Test sonucu: bu RCA kablonun audio üzerinde en ufak bir olumsuz etkisi olmuyor. Ama tabi videonun altındaki yorumlara bakınca, kıyametin koptuğunu görüyorsun :katil2: Kimisi her duyulabilen şey ölçülemez, her ölçülebilen şey duyulamaz diye zırvalıyor, kimisi "olur mu be, ben şimdi denedim, kesinlikle iyi kablo ile kötüsü arasındaki farkı duyabiliyorum" diyor, kimisi de bunu kurulu bir sistemde test etmek lazım, tek başına kabloyu test etmenin ne anlamı var diyor.

Neticede denizde kum, sende para ise, ve evindeki ses sistemi için 1000 dolarlık RCA kablo aldıysan, bu kablonun hiçbir boka yaramadığını söyleyen birisine kızarsın. Neyseki Türkiye'de bizim böyle sorunlarımız (en azından şimdilik) yok :katil2:
Okuduğum okuldaki ses sistemini 1.5luk tek telli kablo ile kurmuşlardı bu yorum yapanları davet edelim ses görsünler:katil2:

Interconnect RCA kablolarda çok vasat ve uzun bir kablo değilse genelde aman aman bir fark olmuyor. Eli yüzü düzgün bir kablo sıkıntısız çalışıyor.(Tabi 1000 dolarlık kablo denemedim :) ) Fakat hoparlör kablolarında fark daha bariz oluyor. Bence bu fark 20 liralık kablo ile 100 liralık kablo arasında %5 fark ise 100 liralık ile 1000 liralık arasında %1 oluyor. Tabi bu farkı gösterecek bir hoparlörde olması lazım. Bazen de bu kablolar (özellikle hoparlör) OFC free değilse zamanla oksitleniyor ve kayıplı iletiyor.

Bildiğim kadarıyla şöyle bir teoride var. Akımın şiddetine ve frekansa bağlı olarak elektronlar iletkenin yüzeyinden gitmek istiyor. Kablo çapı büyüdükçede yüzey artıyor. Bunu denemek içinde 0.75mm, 1.5mm 2.5mm 6mm gibi çıkma kablolarla yaptığım denemelerde özellikle tiz seslerde iyileşme gördüm.

Hoparlör kablosu ile ilgili de çok testler yapıldı buna benzer. Uygun kesitte kablo seçtikten sonra, ses frekans bölgesinde hiçbir fark olmaz. Yani güç yüksek ise yüksek kesitli kablo kullanılmalı.

Bu konu ile ilgili ünlü bir test var. Bir grup ünlü odyofil çağrılmış ve çok pahalı Monster hoparlör kablosu ile demir elbise askısı arasında bir ses farkı var mı diye sorulmuş. Hiç birisi arada bir fark duyamamış.

Audio Science Review forumundan Amir de bu konuda Audio Precision analizörü ile teknik ölçümler yaptı, arada zerre kadar fark yok.

Audio Precision analizör bende de var, elimde uçuk pahalı hoparlör kablosu olsaydı Amir'in testlerinin aynısını burada tekrar edebilirim. Ama arada bir fark olması için bilimsel bir zemin yok.

Hoparlör kablolarında CCA (Copper Clad Aluminium - Bakır Kaplanmış Aleminyum) denilen bir kablo tipi var. Aleminnyum teli ince bir bakır plakayla kaplıyorlar ve ucuz maliyete kalın kesitli kablo üretiyorlar.

Aynı kesitte iki kablo için en büyük fark saf bakır kablo ile bu CCA kablolar arasında yaşanıyor. Yoksa iki kablo da safa yakın bakırdan yapılmışsa kesite dikkat etmek yeterli oluyor.

Bir de @zupar ın söylediği gibi iyi kablolar kablonun uzun süre dayanması oksijensiz ortamda izolasyon malzemesiyle kaplanıyor (OFC- Oxygen Free Copper). Böylece kılıfın içerisinde kalan oksijen kabloyu zamanla oksitlemiyor.

Ben evimdeki ses sistemi fazla miktarda kablo gerekiyordu. Hazır ve markalı hoparlör kablolarına yüksek ücretler ödemek yerine çeşitli kesitlerde (6mm2, 4mm2, 2.5mm2) saf bakır OFC kablolar, banana jak ve kablo çorabı alıp kendi kablolarımı yapmıştım. Hatta banana duvar prizleri de alıp kabloları duvar içine gömdüm. Böylece ortada çok az kablo görünüyor.

Çok ucuza çıkmasa da marka kabloların 10'te birine filan geldi. 6 yıl kadar oldu. Kalitesinden hala çok memnunum.

4mm2_.jpeg

4mm2.jpeg

Konuya ilgili olan olan varsa malzeme linklerini de paylaşabilirim.

Eğer bir RCA kablosu ekstra esnek ise, izolasyonu kaliteli ise, kontaktları altın kaplama ise, yani genel olarak kullanılan malzeme kalitesi iyi ise ve ergonomik özellikleri iyi ise, bu kabloya ekstra para vermeye değer. Mesela normalde 50 TL verdiğin bir kabloya belki 250 - 300 TL veya belki biraz daha fazla verirsin. Ama bir kabloda bakırın %99.99999 saf olması, oksijensiz olması, gümüş kaplı olması nedeniyle bir kabloya onbinlerce lira verilirse o paranın teknik anlamda bir getirisi yok. Bunu yapılan teknik ölçümler gösteriyor.

Hoparlör kablolarında CCA (Copper Clad Aluminium - Bakır Kaplanmış Aleminyum) denilen bir kablo tipi var. Aleminnyum teli ince bir bakır plakayla kaplıyorlar ve ucuz maliyete kalın kesitli kablo üretiyorlar.

Aynı kesitte iki kablo için en büyük fark saf bakır kablo ile bu CCA kablolar arasında yaşanıyor. Yoksa iki kablo da safa yakın bakırdan yapılmışsa kesite dikkat etmek yeterli oluyor.

Bir de @zupar ın söylediği gibi iyi kablolar kablonun uzun süre dayanması oksijensiz ortamda izolasyon malzemesiyle kaplanıyor (OFC- Oxygen Free Copper). Böylece kılıfın içerisinde kalan oksijen kabloyu zamanla oksitlemiyor.

Ben evimdeki ses sistemi fazla miktarda kablo gerekiyordu. Hazır ve markalı hoparlör kablolarına yüksek ücretler ödemek yerine çeşitli kesitlerde (6mm2, 4mm2, 2.5mm2) saf bakır OFC kablolar, banana jak ve kablo çorabı alıp kendi kablolarımı yapmıştım. Hatta banana duvar prizleri de alıp kabloları duvar içine gömdüm. Böylece ortada çok az kablo görünüyor.

Çok ucuza çıkmasa da marka kabloların 10'te birine filan geldi. 6 yıl kadar oldu. Kalitesinden hala çok memnunum.

17370 eklentisine bak

17371 eklentisine bak

Konuya ilgili olan olan varsa malzeme linklerini de paylaşabilirim.
Buradan paylaşırsanız ben ve diğer merak eden arkadaşlar için çok iyi olur hocam

Video sözkonusu olduğunda, frekanslar çok daha yüksek oluyor ve sinyal iletiminde kablodan kabloya önemli farklar olabiliyor. Ama genede iyi bir video iletimi elde etmek için onbinlerce liralık kablo alınmasına gerek yok. Neticede HDMI da hem görüntü hem de ses iletimi dijitaldir, üzerine binmesi gereken gürültü oldukça yüksek seviyede olmalı ki görüntüyü etkilesin. Etkileyince de görüntüyü çok hafif, ancak odyofil gözü olan görür diye birşey de yok, çok bariz bozulma görürsün, kaçırman mümkün değildir. Ama CCTV sistemlerinde video iletimi analogdur, iyi bir koaksiyel kablonun görüntü kalitesine faydası vardır.

Kontakt temas yerleri altın kaplı olan, ekranlaması iyi olan bir HDMI kablo 1000 TL nin çok altına bir fiyatla alınabilir. Gene aynı şekilde, iletim kayıpları az olan, ekranlaması iyi olan koaksiyel kablo da metresi 100 TL nin çok altında alınabilmektedir.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,787
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back