Enerji olmadan butona basıldığını nasıl anlarız?

Elektrik olmayacaksa hidrolik ya da pnömatik bir sistem düşünülebilir. Elektronik bir sistem olması şartlardan birisi midir?

Evet elektronik olmali.

Super cap ile calisan rtc moduller cikmis. Rtc olayinda pil sorunundan yirttik.

Buton ile de super cap kullanmayi arastiriyorum. Tek sikinti super cap dolu biraktiktan sonra enerjisini kendi kendine bosalmadan ne kadar saklayacagi...

Tek sikinti super cap dolu biraktiktan sonra enerjisini kendi kendine bosalmadan ne kadar saklayacagi...

linki
https://batteryuniversity.com/learn/article/whats_the_role_of_the_supercapacitor#:~:text=The self-discharge of a,in 30 to 40 days.
(Sayfada sarı ile işaretli metnin Google çevirisi)

"Bir süper kapasitörün kendi kendine deşarjı, bir elektrostatik kapasitörünkinden önemli ölçüde daha yüksektir ve bir elektrokimyasal pilden biraz daha yüksektir; organik elektrolit buna katkıda bulunur. Süper kapasitör 30 ila 40 gün içinde yüzde 100 ila 50 arasında boşalıyor."

@Endorfin35+ hocam yaşdan dolayı, tam olarak sorduklarınızı şimdi anlayabildim.Kusura bakmayın

Tasarımda zamanı tutmak için,RTC nin de çalışması gerektiğini unuttum dolayısiyle 3 voltluk CR pili ne kadar çalıştırır sorusunu sormuşsunuz
Aynı benzer tasarım sorusu linkte de sorulmuş "DS1307 Modülünü CR pille besleyeceğim datasheete göre 50 yıl diyor siz ne dersiniz bu hesaba" diye sormuş

En çok beğenilen cevap "Bazı olumsuz şartlarıda hesaba katarsan 20-30 yıl besleyebilir" denmiş
Yani süre olarak endişe edilecek bir durum yok gibi
* Kaldıki 1 adet CR pili sisteme yedek olarak da eklenir ,anormal bir durumda diğer pile geçebilir.
** Ayrıca CR pillerin şarz edilebilen türleri de var

Linki:
https://electronics.stackexchange.com/questions/85836/how-long-will-a-ds1307-rtc-run-on-a-cr2032-coin-cell-battery#:~:text=According to my calculations, it,current draw from the datasheet.

Son düzenleme:
Valla lipo kullanmaya karar verdim. :)

Her acilista pil voltajini kontrol edecegim. 3.3v civarina dusesiye kadar pile dokunmayacagim. Voltaj dusunce sarja sokacagim. Atiyorum ayda bir kere olsa bu islem. 10 yilda 120 sarj dongusu olur. Sarj dongusunude ayrica epromda sayacagim. Atiyorum 100 donguden sonra pil degisimini zorunlu kilacagim.

Baska yol bulamadim. Super cap enerjiyi istedigim kadar uzun sure saklamayacak...

Geçen mesajımda aklıma gelmeyen pil LifePO4 pil di

Çok daha fazla ömürlü ve patlama çatlama riski çok daha az diye duydum.Şarz devresi hakkında bilgim yok ancak temelde Li-Ion a benzer olabilir

Özdisanda bunlara ait şarz cipleride vardı diye hatırlıyorum

https://www.pilburada.com/power-xtra-32v-lifepo4-ifr22650-2000-mah-sarjli-pil

@Endorfin35+ hocam linkinide eklyeyim sol taraftan Battery Type dan (ortada) pil türünü seçebilirsin
(BMS Battery Managment System Grubunda )

https://ozdisan.com/p/batarya-yonetimi-entegreleri-210

Son düzenleme:
@Endorfin35+
Aşağıdaki linkte Dallas ın (Maxim satın aldı) DS 1307 datasheeti var.3.sayfada pilin (25 C de) 10 yıla kadar çalıştırabileceğini söylüyor.Sadece RTC olduğundan EEPROM lu modulle beraber 4-5 yıl gibi düşünülebilir (Tabi kaliteli CR pillerle)

https://www.sparkfun.com/datasheets/Components/DS1307.pdf

Başka bir sitedede Tiny RTC modülün içerisindeki pilin en az 4 yıla kadar çalıştırdığını söylüyor

https://www.rhydolabz.com/miscellan...ble-with-arduino-i2c-24c32-ds1307-p-2195.html

4yıl.png

Daha önce bir konuda bahsetmiştim. Konuyu bulamadığım için yeni bir konu açıyorum.

Amaç : Bir cihazı servis kapağının yetkisiz personel tarafından açıldığını tespit etmek.
Piyasada kullanılan örnek : Elektrik sayaçları. (elektrik sayacının mühürünü kırdınız, kapağı açtınız, geri kapattınız. Sayaç bunu raporluyor)

Enerji varken kapağın açılıp kapanması konusunda sıkıntım yok. Enerji yokken kapak açılırsa batarya ile devreyi çalıştırıp eproma kayıt atıyorum. Sorun buradan sonra :)

Şimdi bir bataryam var. Kapasitesi, şarj kontrolu vs hepsi tamam. Enerji yokken bataryadan çekilen bir akım yok. Kapak açıldığı zaman bir switch ile batarya devreye bağlanıyor. Sadece mcu ve eproma enerji gidiyor ve Kaydı alıyorum. Kapak kapandı enerji kesildi. Sorun yok. Ama ya kapak açık kalır ise... Sonra napacam. Kapak açık kaldı pil bitesiye kadar öylece çalışacak mı mcu? Burada senaryoda takılıyorum. Pil kapasitesi yüksek test etmedim ama belki 4-5 saat çalışır sistem. Halbuki ben kaydı aldığım anda işim bitiyor. Sonrasında Pili devre dışı bırakmam için bir çözüm bulamıyorum... Yada ne yapacağımı bilemiyorum. :cheeky2: Eprom kaydım olduğu için devre tekrar enerji ile çalıştığında kayda göre istediğim gibi yönlendirme yaparım orada da sıkıntı yok. Sadece kapak açık olduğu sürece devrede enerji kalması hoşuma gitmiyor.

Varmı zihni-sinir fikirleriniz ?

Basit prensip şema ;

1609830796090.png

Link

Daha önce bir konuda bahsetmiştim. Konuyu bulamadığım için yeni bir konu açıyorum.

Amaç : Bir cihazı servis kapağının yetkisiz personel tarafından açıldığını tespit etmek.
Piyasada kullanılan örnek : Elektrik sayaçları. (elektrik sayacının mühürünü kırdınız, kapağı açtınız, geri kapattınız. Sayaç bunu raporluyor)

Enerji varken kapağın açılıp kapanması konusunda sıkıntım yok. Enerji yokken kapak açılırsa batarya ile devreyi çalıştırıp eproma kayıt atıyorum. Sorun buradan sonra :)

Şimdi bir bataryam var. Kapasitesi, şarj kontrolu vs hepsi tamam. Enerji yokken bataryadan çekilen bir akım yok. Kapak açıldığı zaman bir switch ile batarya devreye bağlanıyor. Sadece mcu ve eproma enerji gidiyor ve Kaydı alıyorum. Kapak kapandı enerji kesildi. Sorun yok. Ama ya kapak açık kalır ise... Sonra napacam. Kapak açık kaldı pil bitesiye kadar öylece çalışacak mı mcu? Burada senaryoda takılıyorum. Pil kapasitesi yüksek test etmedim ama belki 4-5 saat çalışır sistem. Halbuki ben kaydı aldığım anda işim bitiyor. Sonrasında Pili devre dışı bırakmam için bir çözüm bulamıyorum... Yada ne yapacağımı bilemiyorum. :cheeky2: Eprom kaydım olduğu için devre tekrar enerji ile çalıştığında kayda göre istediğim gibi yönlendirme yaparım orada da sıkıntı yok. Sadece kapak açık olduğu sürece devrede enerji kalması hoşuma gitmiyor.

Varmı zihni-sinir fikirleriniz ?

Basit prensip şema ;

7017 eklentisine bak

Link
Kapak anahtarını bir zamanlayıcı devre ile kombine edebilirsin.Mesela kapak açılsın sonraki 10 saniye devreye pil enerji versin sonra kessin.

1609832502939.png

Kapakta böyle bir sw olacak. Buna müdahale şansım yok. Sonrasında bir (ters) zamanlayıcı kullansam mcunun enerjisini keserim ama hala zamanlayıcı enerjili kalır.

7018 eklentisine bak

Kapakta böyle bir sw olacak. Buna müdahale şansım yok. Sonrasında bir (ters) zamanlayıcı kullansam mcunun enerjisini keserim ama hala zamanlayıcı enerjili kalır.

Çift kontaktı röle ile zamanlayıcı yapabilirsin. Zaman dolunca zamanlayıcı kendi enerjisini de keser (harakiri yapar :katil2: )

Bu işin çözümü bi stable röle sanırım. iş bitince röleye basacan da röleye bulaşmak istemiyorum.

Galiba hiç bir şey yapmayacam kapak açık kalınca pil bitesiye kadar 10sn de bir buzzer ötsün dursun. Rahatsız olup kapağı kapatsınlar. :cheeky2:

Mesajlarda çizim eklentisi olsa süper olurdu.

1609835924746.png

1. Durum : Sistem çalışmaya başladı timer sayıyor.

1609835982459.png

2. Durum : 5 sn sonra timer nc kontağı açıldı ve enerji kesildi.

1609835924746.png

3. Durum. Timer enerjisi kapalınca kontak tekrar nc oldu. sistem yeniden saymaya başladı... böyle gider bu...

Röle mühürleme diye bir olay var. İki kontaktlı röle kullanıyorsun. Bobin enerjilenince kontaktlardan birisi röle bobinini de beslemeye başlıyor.

Senin timer eğer mühürü kaldırırsa devre net 0 enerji harcar.

Forum istatistikleri

Konular
5,828
Üyeler
2,476
Son üye
mrmandos

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back