Eski tüplü tv

bombrman

Aktif Üye
Merhabalar elime bir tüplü tv geçti çalışır durumda en verimli şekilde içindeki malzemeleri nasıl kulana bilirim aklınıza gelen proje var mı benim aklıma ilk gelenler 1.amfi kısmı steryo degil o yüzden onu eledim, 2.flayback trafo ile ark jeneratörü veya marks jeneratörü yapımı, başka aklınıza gelen bir şey var mı

foto

Ekler

• 596F24C7-7CFF-438B-AAFD-3DF7A0C9EBF7.jpeg
    596F24C7-7CFF-438B-AAFD-3DF7A0C9EBF7.jpeg
    142.2 KB · Görüntüleme: 345
Analog osiloskop yapabilirsin. Ya da aşağıdaki gibi retro oyun konsolu.

5d5bb90b8d03db15c1ed7454.jpg

Benimde çok sevdiğim philips marka 72 ekran eski tüplü TV'm var. Yeni konu açmayıp buraya yazıyorum. TV'yi çalıştırınca yüksek şekilde hışırtı sesi geliyor, su sesi gibi. Hafifte koku var. TV sesini kapatınca hışırtı devam ediyor. Biraz araştırınca güç giriş katı sonucuna ulaştım. Ama hiç TV tamiri yapmadım. Kolay mıdır? Tüpü bitince bu sesi çıkartır mı? 18 yıllık TV. Yoksa denemeye değmez mi? Ekranı çok kaliteli buna rağmen atıp kurtulalım mı?

Benimde çok sevdiğim philips marka 72 ekran eski tüplü TV'm var. Yeni konu açmayıp buraya yazıyorum. TV'yi çalıştırınca yüksek şekilde hışırtı sesi geliyor, su sesi gibi. Hafifte koku var. TV sesini kapatınca hışırtı devam ediyor. Biraz araştırınca güç giriş katı sonucuna ulaştım. Ama hiç TV tamiri yapmadım. Kolay mıdır? Tüpü bitince bu sesi çıkartır mı? 18 yıllık TV. Yoksa denemeye değmez mi? Ekranı çok kaliteli buna rağmen atıp kurtulalım mı?

O ses genelde yüksek gerilim trafosunun içinde ark oluşuyorsa meydana gelir. Emin olmanın tek yolu yüksek voltajlı prob ile ölçüm.

Öncelikle Arka kasayı söktükten sonra
1.) 100 watt veya 80 watlık ampül ile blok kondansitörü boşalt
2.) Bir düz tornavida ucuna kablo bağla tv nin tüpünde dolaşan şeseye bağlayıp tornavida ucuyla tüp Anat tüpündeki şapkanın içine dokunarak tüpü boşalt
3. Gözle kontrol et şişmiş kond yanık malzeme var mı? soğuk lehim var mı?
4. Daha sonra yatay kat transistörünün kollektör ucunu kes karttaki bu ucuna ve yanındaki gndye 80 wattlık ampül bağla ampül yanarsa beslemen tamamdır .Sorun devam ederse kontrol bölümünü yatay kay ve dikey kat bölümlerini şemaya bakarak kontrol edersiniz.
CRT tv leri severim teknolojisinin bitmesine üzüldüm.

2.) Bir düz tornavida ucuna kablo bağla tv nin tüpünde dolaşan şeseye bağlayıp tornavida ucuyla tüp Anot tüpündeki şapkanın içine dokunarak tüpü boşalt
Daha pratik bir yöntem; Anot tüpündeki şapka pense ile tutup çıkartılır, şaseye tutturulur.(deşarj yapılır)

Aklıma bir alternatif daha geldi. Bunu hurdaciya verip, yerine değerlendirmen daha mümkün olan başka bir şey işte. Takas yani...
Hurda muamelesi yapar. Kantar da tartar 15 tl. Para verir.

Halbuki elektronikle uğraşanlar için;
Projelerde kullanılabilecek avuç avuç malzeme çıkar...

Ozon da zararlı gazdır. Mikrobu öldürür. Ancak Ortamı havalandırmak lazım.

Bence, bu televizyonu sökmediyseniz hiç sökmeyin. Bir projede monitör olarak kullanabilirsiniz.

UYARI!!! Televizyonua elektrik verilince uzun bir süre daha üzerindeki öldürücü derecede elektrik yükü kalır. Sökmeden önce yalıtkan eldiven takmanız ve kendinizi yerden yalıtmanız gerekir.

Bence, bu televizyonu sökmediyseniz hiç sökmeyin. Bir projede monitör olarak kullanabilirsiniz.

UYARI!!! Televizyonua elektrik verilince uzun bir süre daha üzerindeki öldürücü derecede elektrik yükü kalır. Sökmeden önce yalıtkan eldiven takmanız ve kendinizi yerden yalıtmanız gerekir.
yok daha sökmedim duruyor kenarda, dikkatli olucam sökerken

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,885
Üyeler
2,493
Son üye
cym247

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back