Esp32 ile web uygulamasında nasıl grafik çizdirebilirim

Emretrk

Yeni Üye
Dönem ödevim için stm32f4 ile osiloskop yapıcam ama elimde oled display olmadığı için stm den aldığım frekans ve vpp değerlerini uartla esp ye gönderip webserver üzerinden grafik çizdirmek istiyorum grafik çizdirme işlemini nasıl yapabilirim.

Eğer web teknolojilerine hakim değilsen, seni en çok tarayıcıya grafik çizdirmek uğraştıracak. ChatGPT bana şunları önerdi.

Başka bir alternatif, örnekleri PC ye USB üzerinden göndermek ve çizdirme işini de Python ile yapmak. Bu bana daha mantıklı geliyor.

1716406185535.png

Dönem ödevim için stm32f4 ile osiloskop yapıcam ama elimde oled display olmadığı için stm den aldığım frekans ve vpp değerlerini uartla esp ye gönderip webserver üzerinden grafik çizdirmek istiyorum grafik çizdirme işlemini nasıl yapabilirim.

UART ile sinyali bilgisayara (UART-USB dönüştürücü ile) gönderip, Arduino IDE gibi seri terminalden grafik çizen uygulamaya çizdirmek daha kolay olur. Webserver kullandığında aynı veri akışı sağlıklı olmayabilir. Bu durumda gecikmeli bir görüntü çıkar.

Fikir olarak seri data gonderdigimizi varsayalim. Chart.js gibi eklentiter ile web server uzerinden sayfa cagirildiginda browser uzerinde calisan bu js ile istediginiz grafigi cizdirebilirisiniz.

Stm den yaptıgınız ölçümleri SPI uzerinden direk olarak lcd ekrana gondermesi daha basit olur.Lcd ekrana grafik basma işlemi oldukca basit aslında.Pixel in koordinatı ve renk kodu gönderiliyor sadece.
Üzerinde daha önce kendimi geliştirmek için ugrastıgım parelel veya seri(SPI) sürme yöntemleri ile LCD ekrana resim basma programlarını "https://github.com/alarmko" bu githup sayfasında bulabilirsiniz.
Ben bu testlerin parelel olanında üzerinde halehazırda stm32f103 chip'i olan 3.5 inch nextion ekran kullanmıştım.
istanbul'da iseniz hurdaya ayırdıgım;dokunmatigi çalışmayan ekranlar elimde var;verebilirim.

Forum istatistikleri

Konular
6,141
Üyeler
2,553
Son üye
trojann

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
Back