Ev yapımı çekmeceli komponent kutusu

Merhaba değerli forumdaşlar. Bu yıl MTAL den mezun oldum ve üniversite hazırlık temposundan kurtulunca elektronik ve yazılım uğraşlarıma geri döndüm.

Bir süredir de; aradığım X direncini, tüm dirençlerin bir arada bulunduğu kutudan ararken ne kadar vakit kaybettiğimi farkettim. Bu sebeple masamda çalışırken hemen elimin altında olacak, kapagini ac kapa uğrastirmayacak, diger kutularin altinda kalmayacak bir organizer kutu arayışına girdim.

Tabiki elektronikte ilerleyen ve komponent çeşitlilik yelpazesi zamanla yükselen çoğu kişi gibi birbirine birleştirilebilen 300 no.lu vb mavi tatlı çekmelerden alabilirdim fakat benim bütçemi fazlaca aşıyordu ve şu an için bana fazlaydı. İş başa düşmüştü ve şu şekil bir kutu ortaya çıkarttım. İlk aşamalarda fazla fotoğraf çekmedim bunun için üzgünüm, benim gibi ihtiyacı olanlara fikir olabilir.
20230709_142815.jpg
20230710_162535.jpg
20230710_014037.jpg
20230709_212905.jpg
20230710_131746.jpg
20230709_133708.jpg

48 çekmeceli bir kutu. Direncleri ve sık kullandigim bazi elemanlari koydum.
Kutu iç ölçüleri 7.3×5.4x1.5
Malzemeler;
-Dış kasa pvc borudan (boruyu düz yapıya nasıl kavusturdun? How to make pvc sheets? Diye aratabilirsiniz)
-Raflar ve çekmeceler atık bristol kağıdı(kitap kapaği yani)
-Kutu arkası ayakkabı kutusu kartonu
-Çekmece kulpu renkli a4 ve bant
-Japon, zımba vs

Not: İlerde çekmecelere pc çıktısı daha güzel bir etiket yapacağım şu hali iş görsün diye acele yapıldı. Üşenmessem bir de kondansatörler için bir raf daha yapmak istiyorum. Teşekkürler.

Çok güzel olmuş eline sağlık! Çekmecelerin içine de bölümlersen, aynı değerde karbon direnç ve metalfilm dirençleri saklayabilirsin. Bende mavi çekmecelerden var, o şekilde yaptım çok kullanışlı oldu. Çekmecelerde ayıraç için kanal var zaten. 2 mm lik pleksiglas alıp çekmece ölçüsüne göre kestim.

IMG_20230711_153913.jpg

IMG_20230711_153954.jpg

Muhteşem görünüyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,878
Üyeler
2,488
Son üye
ilter

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back