Sembol, Hipaş, Mano Çekmeceler

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Dirençlerimi saklamak için 11" mano marka 21 bölmeli organizer kullanıyorum. Bu organizerlerden kalite bakımından çok memnun olsam da 21 tane göz direnç için yetmiyor. Resimde de göreceğiniz gibi sığmayan dirençler poşetler içinde kat kat duruyor.

20210504_223605.jpg

Bu durumdan kurtulmak için uzun zamandır plastik, birbirine geçebilen çekmecelerden almak istiyordum. Ancak fiyatları bana göre çok uçuk olduğundan bir türlü elim varmıyordu ödeme yapmaya. Bu ay kredi kartıma 50tl bonus geldi. Bu parayı değerlendirmek adına plastik çekmecelere tekrar yöneldim.
Önce Sembol çekmecelere baktım. Bedavadan 50tl param olsa bile fiyatlar uçuk. En küçük çekmecenin bir tanesine 25-30tl istiyorlar.
Sonra Hipaş markaya baktım aynı fiyatlar. Hesaplamalarıma göre bana Ohm serisi için 30 adet, KOhm serisi için de 30 adet yetiyor.
60 tane almaya kalksam en iyi ihtimalle 10tl den alsam 600tl yapıyor. Yine çok. Hatta benim için imkansız. Biraz kafa yorduktan sonra dedim ki büyük boy alayım, içine 3d yazıcıdan bölme çubukları basar yapıştırırım. Araştırdım ve 110x120x62 ebatlarında iki çekmeceli bir kutuya karar kıldım.
Bu kutuyu aşağıdaki resimdeki gibi bölümleyip bir çekmeceye 3 ayrı değer dip ve 3 ayrı değer smd sığdırabileceğim.
mano çekmece.png

Bu kutudan 14 tane alırsam elimde 28 tane çekmece oluyor. 28x3 dediğimde 84 tane farkı değer de direnç koyabileceğim anlamına geliyor.
Yani R serisi için 42, K serisi için 42 farklı direnç koyabilirim. Şimdi 60 kutuyu küçük bir beyin jimnastiği ile 14'e düşürdüm. sıra geldi sipariş etmeye.
Bu kutunun bir tanesi sembolde 25tl, Hipaş da 24tl, Ve ismini daha önce hiç duymadığım bir firmada (markası yine Hipaş) 16TL
Şimdi bu firmadan alacağım ama
1.Firmayı tanımıyorum
2.Stok sordum, bakıp döneyim dediler iki gün geçti
3.Bonusumu kullanamıyorum.

Döndüm hipaşa. İndirim için teklif isteyiniz yazıyor ilanda. whatsapp dan yazdım. 16TL den veririz dediler.
Havalara uçtum kesin alıyorum. Firma güvenilir, Stok durumu var. Peki bonus kullanabiliyor muyum? Hayır.
N11 deki mağazamızdan bonus kullanarak alabilirsiniz dediler. Gittim ilana 25tl. Bonus kullanarak ödesem bile normal ödeyeceğim fiyattan 50TL daha fazla ödemem gerekiyor. Yani durduk yere 100tl fazladan ödeyeceğim. 5 dakikalığına 16tl ye düşürün alayım dedim, yok dediler.
Aslında sonucunu bilmeme rağmen ve bu yaptığımı hiç tasvip etmeme me rağmen "x firmasında sizin ürününüzü 16tl den satıyorlar ama ben direk sizden almak istiyorum güvendiğim için" dedim ve cevap olarak kibarca "git o zaman oradan al" dediler. Haklı adamlar.

Neyse haksızım ama içten içe gıcıklığım tuttu, Bu saatten sonra da bedava verse Hipaş almayacağım. Böylede pis bir huyum var. İnadım tuttu mu altıma bedava Mercedes çekseler dönüp bakmam. :D
Sonra aklıma Mano geldi. Bu adamların organizeri varsa belki kutusu da vardır dedim araştırdım. Hakikaten var.
Mano K31 modeli. Ölçülerim uyuyor. Fiyatı da 14tl. Yani 2tl daha ucuz. Hem de N11 de. Direk bonusumu da kullanabileceğim.
mano k31.jpg

Balıklama atladım üstüne 14adet x 14tl = 196tl - 50tl bonus = 146tl
Mano zaten benim kullanıp memnun olduğum marka. Birde yorum araştırdım kötüleyen yok.
Direk ödemesini yapıp aldım. Normalde 300-400tl ye patlayacak kutuları 146tl ye ite kaka aldım.
Amaaaa...
Aldıktan sonra satıcıya mesaj attım. Bunlar birbirine geçiyor mu?, Stoğun var mı?
Bu saat oldu ses seda yok. Eğer bir şekilde iptal olursa çok üzülürüm. Param n11 de garantide. Her türlü geri alırım ama inşallah bir sorun yaşamadan gönderir.
Çok ihtiyacım var bu kutulara.

Son düzenleme:
Onların belli standartları vardır. Tahminimce taklada atsam benim kendi ölçülerime uymaz. Çizip basarım sorun değil :)
Evet üyeleri karıştırmışım pardon.

Bunlar çıta olarak ayrı tarak gibi dusunun, dilediğiniz gibi kesistiriyorsunuz. Fazla gelirse kes kullan yada at. Bir ara 101 de satıldı hatta.

Ben de bunlardan almayı düşünüyorum. Bu manonun sarı ve mavi çekmeceli kutuları arasında bir kalite farkı varmı acaba. Amazonda 4lü olanı 12 TL. Sarı olanı daha çok hoşuma gidiyor ama fiyatı düşmüşken bundan mı alsam diyorum. Bazı markalarda renk farkı kalite gösteriyor ya, acaba bunda da böyle birşey var mı ? Artık eskisi gibi ürünün fiyatından kalitesini anlayamıyoruz bu tuhaf fiyat politikalarından dolayı.

Mano Çekmeceli Kutu, Mavi, Mk-32

man0-mk32.jpg

Ben de bunlardan almayı düşünüyorum. Bu manonun sarı ve mavi çekmeceli kutuları arasında bir kalite farkı varmı acaba. Amazonda 4lü olanı 12 TL. Sarı olanı daha çok hoşuma gidiyor ama fiyatı düşmüşken bundan mı alsam diyorum. Bazı markalarda renk farkı kalite gösteriyor ya, acaba bunda da böyle birşey var mı ? Artık eskisi gibi ürünün fiyatından kalitesini anlayamıyoruz bu tuhaf fiyat politikalarından dolayı.

Mano Çekmeceli Kutu, Mavi, Mk-32

10066 eklentisine bak
Kendi web sitelerinde hammadde olarak ikisi de aynı.
Sadece birine sarı, diğerine mavi yazmışlar.
Ben bir görselde mavi olanın elle sıkılarak yamultulduğunu gördüm. Daha elastiki diye sarıya yöneldim.
Ama sitelerindeki açıklamaya bakarsak hammadde olarak ikisi de aynı.

HammaddeSarı : Antishock PS Şeffaf: Polystyrene PS
HammaddeMavi : Antishock PS Şeffaf: Polystyrene PS

Yakın zamanda sarının 2li olanı ile mavinin 4lü olanından birer tane almıştım deneme amaçlı yine amazondan. O zaman ikiside 16 TL idi. Şimdi sarı olan 24 TL mavi olan 12 TL :D . Arada görünürde bir fark yok gibi. Ama belki kullandıkça çekmekceleri açıp kapattıkça falan bir dayanım farkı olacaktır. Bunu kestiremiyorum. Sarının fiyatının düşmesini de bekleyebilirim.

Ben araştırırken hipaşın n11 sayfasını açmıştım. Hani 25tl diye tutturmuşlardı da indirmemişlerdi o sayfa işte.
Demin sekmeleri kapatırken tesadüf denk geldim. Sayfayı yeniledim. Bir baktım 20tl ye düşmüşler. :D
Şu hareketi zamanında yapmış olsalar belki de 4tl de ben kendimden fedakarlık edip alacaktım. Ama artık geçti.

Servi gibi ümitler döndü birer iğdeye,
Geçti Bor'un pazarı, sür eşeği Niğde’ye!

Ben hipaş'tan özel minyatür çekmeceli kutulardan aldım. https://www.hipasshop.com/

Bunun çekmeceleri klasik küçük boy çekmeceden daha küçük. Yanına kıyaslama amaçlı normal küçük koydum aşağıda. Ben bu minyatür çekmeceyi de ikiye böleceğim :) 1 mm lik akrilik levha aldım, ondan parçalar kesip bu minyatür çekmeceyi boydan boya ikiye böleceğim, böylece iki kat yer olacak :dusun2:

IMG_20210505_003408.jpg

IMG_20210505_003530.jpg

Ben hipaş'tan özel minyatür çekmeceli kutulardan aldım. https://www.hipasshop.com/

Bunun çekmeceleri klasik küçük boy çekmeceden daha küçük. Yanına kıyaslama amaçlı normal küçük koydum aşağıda. Ben bu minyatür çekmeceyi de ikiye böleceğim :) 1 mm lik akrilik levha aldım, ondan parçalar kesip bu minyatür çekmeceyi boydan boya ikiye böleceğim, böylece iki kat yer olacak :dusun2:

10067 eklentisine bak

10068 eklentisine bak
Bana yamuk yaptılar. İade et manodan al abi :katil1:
Senin çekmecelerde direk bölmeler için çıkıntı bırakmışlar zaten. Yapıştırma ile uğraşmayacaksın. sök-tak kolay olacak. Bu bakımdan iyi.

Bana yamuk yaptılar. İade et manodan al abi :katil1:
Senin çekmecelerde direk bölmeler için çıkıntı bırakmışlar zaten. Yapıştırma ile uğraşmayacaksın. sök-tak kolay olacak. Bu bakımdan iyi.

bu linkini verdiğim mağazada fiyatlar daha iyi ama. n11'de bütün fiyatlara en az %10 biniyor, firma aynı firma olsada.

Enine bölme hiç aklıma gelmedi :D Hakkaten öyle daha mantıklı, pul gibi kes kes kullan ... Şimdi baktım dirençler de sığıyor.

Bende daha önce Çin'den aldığım hem karbon direnç hem de metalfilm direnç seti var. Keşke karbon almasaydım ama alıldı bir kere. Şöyle bir taktik kullanacağım. Her bir minyatür çekmeceyi dediğin gibi enine ikiye böleceğim, karbon değer bir tarafa metalfilm değer diğer tarafa. Böylece 1 k direnç lazımsa, 1 k çekmecesini açacaksın ve hem karbom hem de metalfilm aynı çekmecede olacak :tamam2:

bu linkini verdiğim mağazada fiyatlar daha iyi ama. n11'de bütün fiyatlara en az %10 biniyor, firma aynı firma olsada.
Bana oradan 16tl ye indirdiler işte de bonusu kullanamayınca bir anlamı olmadı. Üstelik kargosunu siz karşılarsanız 16tl dediler. Yani bir yerden indirip başka yerden bindirdiler. :D

Bende daha önce Çin'den aldığım hem karbon direnç hem de metalfilm direnç seti var. Keşke karbon almasaydım ama alıldı bir kere. Şöyle bir taktik kullanacağım. Her bir minyatür çekmeceyi dediğin gibi enine ikiye böleceğim, karbon değer bir tarafa metalfilm değer diğer tarafa. Böylece 1 k direnç lazımsa, 1 k çekmecesini açacaksın ve hem karbom hem de metalfilm aynı çekmecede olacak :tamam2:
Ben ikiye bölecek olsaydım K ve R serisinden aynı değerleri bir çekmeceye koyacaktım. Böylece 100R ve 100K yan yana olacaktı. Hangisi lazım olursa olsun tek çekmeceye yönelecektim. Ama üçe bölünce yattı o fikir.

Manonun tüm çeşitlerini satan bir online mağazası var mı hipaş'ınki gibi?

Yok. Olsa yazarlardı web sitelerine. Bunlar detaya da pek önem vermiyorlar. Hipaşta iç ölçüler, dış ölçüler filan detaylıca verilmişken mano da sadece tek ölçü var. Üstelik dış mı, iç mi belli değil. Ben alırken kendimce dış ölçü diye yorumladım.

Ben de baktım ama yok. Yalnız amazonun fiyatları bazen çok uygun olabiliyor. Takip etmek istediğim ürünleri listeye ekliyorum. Sepete girdiğim zaman listedeki ürünlerden fiyatları değişen varsa gösteriyor. Düzenli girip bakıyorum, iyi fiyat görünce direk alıyorum. Zaten prime'da alt limit olmadan kargo bedava :D . Amazonun en sevdiğim yanı.

Valla amazon denince bana hep yurtdışı alışveriş, bizim gümrükten öpücük ve haftalarca bekleme aklıma geliyor. Artık türkiye stoklarından da satış yapıyorlar demekki. Yalnız com.tr olan mağazaya ben ne zaman baksam hep çok az çeşit görüyorum. Herhalde zamanla genişleyecek.

Forum istatistikleri

Konular
5,844
Üyeler
2,481
Son üye
rfdog12

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back