Fm Verici Devresi

memleket

Üye
fm2.PNG

fm.PNG

Üstteki şemada görülen devreyi biraz değiştirerek alttaki hale getirdim. Sesi gayet net.
Devreyi bastım test ettim güzel çalışıyor. Açık alanda 1.5 km.
Sormak istediğim şu;
Bu devreye kristal ekleyerek daha kararlı hale getirmek istiyorum.
18 Mhz kristalin 5. Hormoniği yani 90 Mhz veya
25 Mhz Kristalin 4. Hormoniği yani 100 Mhz yayın alabilir miyim?

Daha kararli hale getirmek için pll kilitlemeli devre kurmak daha mantıklı.

Bir kaç yerde pic li yapılmış devre gordum ama denemedim.

Bende pll kilitlemeli bir devre var ama yanımda değil. Köyde. Mc145151 entegresi ile yapılmış bir devre idi. Istersen bir ön fikir olsun entegreyi araştır bununla yapılmış devreleri incele derim.

Yukaridaki projenin dosyalarını paylasir misin denemek isterim.

Daha kararli hale getirmek için pll kilitlemeli devre kurmak daha mantıklı.

Bir kaç yerde pic li yapılmış devre gordum ama denemedim.

Bende pll kilitlemeli bir devre var ama yanımda değil. Köyde. Mc145151 entegresi ile yapılmış bir devre idi. Istersen bir ön fikir olsun entegreyi araştır bununla yapılmış devreleri incele derim.

Yukaridaki projenin dosyalarını paylasir misin denemek isterim.

Buyur..

Ekler

• fm.zip
    50.6 KB · Görüntüleme: 167
Kristalin 4. harmoniğini alınca o sinyal oldukça zayıf olur. Onu önce bir yükseltmek gerekir, sonra da modülatör kısmını yapmak gerekir. Benim bir devre ansiklopedisi var bir bakayım orada böyle devre var mı. Simulatörde deneriz.

Kristalin 4. harmoniğini alınca o sinyal oldukça zayıf olur. Onu önce bir yükseltmek gerekir, sonra da modülatör kısmını yapmak gerekir. Benim bir devre ansiklopedisi var bir bakayım orada böyle devre var mı. Simulatörde deneriz.

Vatandaş burada
The last few videos have featured a 1 transistor crystal or ceramic resonator RF oscillator circuit. Here I add a PNP transistor to allow frequency modulation with an electret microphone. The oscillator uses a 18.432 MHz crystal with enough harmonic energy to permit reception around its 8th multiple (147.456 MHz approx).

Google çevirisi.
Son birkaç video 1 transistörlü kristal veya seramik rezonatör RF osilatör devresine sahipti. Burada bir elektret mikrofonla frekans modülasyonuna izin vermek için bir PNP transistörü ekliyorum. Osilatör, 8'inci katı (yaklaşık 147.456 MHz) civarında alıma izin vermek için yeterli harmonik enerjiye sahip 18.432 MHz'lik bir kristal kullanır.

bana gücünden ziyade kararlı çalışması önemli. Yukarıdaki devreye kristal uygulanabilir mi?

Çevrimiçi personel

Forum istatistikleri

Konular
5,788
Üyeler
2,464
Son üye
s4met

Son kaynaklar

Son profil mesajları

cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Kesici/Spindle hızı hesaplamak için SpreadSheet UDF'leri kullanın, hesap makinesi çok eski kalan bir yöntem :)
Dr. Bülent Başaran,
Elektrik ve Elektronik Mühendisi
Yonga Tasarım Özdevinimcisi
Üç güzel "çocuk" babası
Ortahisar/Ürgüp/Konya/Ankara/Pittsburgh/San Francisco/Atlanta/Alaçatı/Taşucu...

Back