Fusion360 da bulamadığım dişli modeli

Gokrtl

Gökhan Kartal (TeknoDay)
Staff member
Resimdeki mini damacana için kapak çizmem gerek. Ama fusion360 da bu dişli modelini bulamadım, yada uygun seçimi bulamadım.

Damacanadaki dişliler standart metrik gibi değil. Birbirinden bağımsız 3 parça var. Değişik şekillerde sarılmış olarak duruyor. Bu bir standart mıdır? İsmi var mıdır?

20241014_151602.jpg

20241014_151612.jpg

Onun muhtemelen bir standardı yoktur, çünkü standart bir somuna uygun olması gerekmiyor. Fusion'da tam mevcut diş ölçüsüne göre "sweep" ile bir silindirin içine diş açabilirsin.

Onun muhtemelen bir standardı yoktur, çünkü standart bir somuna uygun olması gerekmiyor. Fusion'da tam mevcut diş ölçüsüne göre "sweep" ile bir silindirin içine diş açabilirsin.
Sweep ne ola ki? Benim fusion360 türkçe. Seçenekler arasında sweep yada süpürme olarak bir seçenek göremedim.

Türkçe olanda "bükme" imiş :D

1728912921231.png

Biraz kurcaladım. Pek benlik bir iş değil gibi. Bükmeyi seçince silindirin içini seçmeye izin vermiyor.
Müsait bir zamanda bükme ile ilgili video izlemem lazım.

Şurada bir tutorial koymuşlar

Bu adamın arkasından atlı kovalıyor galiba. Anlatmamışta. Baş ağrıtan bir müzik koyup geçmiş. Bir kaç video izledim ama beceremedim. :)

Kolay gelsin. Çevrenizde 3d tarama hizmeti veren hesaplı bir yerden belki yardım alabiliriniz.

Kolay gelsin. Çevrenizde 3d tarama hizmeti veren hesaplı bir yerden belki yardım alabiliriniz.
Öyle bir yer var mı bilmiyorum. Araştırmak lazım. Çok mecbur kalırsam bakarım.

Bu listede yay var. Silindirden biraz büyük yapılıp birleştirilebilir.
Ama kesidi daire şeklinde vida olur.
Onu denedim. biraz zorlayınca istediğim şekli verebiliyorum ama silindir iç yüzeyinde çıkıntı olarak duruyor. Girinti olması gerek. Bükme aracı en ideali aslında ama ben beceremedim.

Öyle bir yer var mı bilmiyorum. Araştırmak lazım. Çok mecbur kalırsam bakarım.

Onu denedim. biraz zorlayınca istediğim şekli verebiliyorum ama silindir iç yüzeyinde çıkıntı olarak duruyor. Girinti olması gerek. Bükme aracı en ideali aslında ama ben beceremedim.
Birleştirme yerine çıkarma yap. Oyuk kalır.
Bende sözde fusion360 dersi alacaktım.
Yaşlanınca artık yeni şeyler öğrenemiyorum. Birde boş vaktim yok.
Burada ücretsiz dersler var. Ama derslerde kullanılan fusion arayüzü değişik.

Son düzenleme:
Birleştirme yerine çıkarma yap. Oyuk kalır.
Silindirin üzerinde çizemedim. Haricen çizip silindirin üzerine getirdim. Yüksek görününce bıraktım. Belki merge yaparken çıkartma işlemi yapıyordur. Bir bakayım ona.

Silindirin dışı için şöyle bir örnek yapayım. Sen silindirin içini keseceksin herhalde kapak olacağı için.

Deneyeyim bunu.
Birde bunun karşılığını denk getirme olayı var.

Tamam silindirin içeriyi kesmeyi de başardım ama hala sıkıntı var. Sanırım biraz geometri bilmek lazım. Damacananın kapağındaki çıkıntıları buna uydurmam gerek ki sanırım yine beni aşıyor hesap kitap işi. :)

Ekran görüntüsü 2024-10-15 003200.png

Forum istatistikleri

Konular
6,735
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back