GENEL BİR MCU INPUT DURUMUNDA ÇEKECEĞİ AKIM?

Ahmet

S38>S85
İşe başladığımdan beri kronik problemimiz var ve ne yaptıkysak aşamıyoruz ve benim hiç karşılaşmadığım hatta duymadığım bir sorun.

İşlemci INPUT pini yanıp çalışmaz hale geliyor.

Bağlantımız resimde verdiğim gibi;
1699894866210.png

Bu bağlantı çalışmaya başladıktan 2-3 ay sonra bozuluyor sensör kısmı sağlam ama mcu inuputu bozuluyor kullandığımız mcu atmel markalı atmega ailesinden stm markalı olanda bu bağlantı uzun yıllardır çalışıyor.

Input neden bozulur?
Ölçemeyeceğimiz kadar küçük bir akım çekiyor.
Sensör fan hızını bildiriyor.

• Beğen
Reactions: nt
Input dediginiz pin programin bir baska yerinde output moduna geciriliyor olmasin?

Bu opto MCU ile ayni kart uzerinde mi yoksa uzun bir kablo ile bagli bir baska kartta mi?

Input dediginiz pin programin bir baska yerinde output moduna geciriliyor olmasin?

Bu opto MCU ile ayni kart uzerinde mi yoksa uzun bir kablo ile bagli bir baska kartta mi?
başka karttan aşşağı yukarı 80cm mesafeyi 2x0.50 coaxiel kablo ile geliyor coaxiel kablonun blendajı toprağa bağlı.

Yazılan her program 2 tane yazılım kalite kontrolcüsü tarafından onay verilmeden çalışmaya başlayamıyor sahada.
Benim inceldiğim kadarıyla da pin hiçbir zaman output moda geçirilmiyor.

Opto mcu kartinda mi yoksa 80cm uzunluktaki kablonun oteki ucundami?

Optolar 1 kac kV'a dayanabiliyor. Gene de Mcu girisine bir 10k 100n RC eklenebilir. Gerci biraz gecikme yapar ama en azindan sorunu yakalak icin denenebilir.

Opto mcu kartinda mi yoksa 80cm uzunluktaki kablonun oteki ucundami?

Optolar 1 kac kV'a dayanabiliyor. Gene de Mcu girisine bir 10k 100n RC eklenebilir. Gerci biraz gecikme yapar ama en azindan sorunu yakalak icin denenebilir.
opto kartı ayrı.
2 kart arası 80 santimetre civarı.
kablolar konnektör ile bağlanıyor.

gecikme kesinlikle istemiyoruz fan hızlı dönüyor.
yaklaşık 2400devir.

Inputun bozulması, voltajın belli bir pozitif veya negatif limini geçmesiyle olur. Genelde pozitif limiti Vcc, negatif limiti de şaseye yakın bir negatif değer olarak düşünebilirsin.

Pozitif limit nasıl aşılır? Beslemenin regülasyonu marjinaldir ve yük minimum iken voltaj fazla yükseliyor olabilir. Negatif limit nasıl aşılır? İşlemcinin bağlı olduğu beslemede çok yüksek akım çeken bir yük vardır, devreye girince şase o kadar fazla yükselir ki, Vcc nin de üzerine çıkar anlık olarak. Bu durumda tabi işlemci de reset yer. Veya endüktif yük vardır ve ters EMK sı etkili bir şekilde söndürülemediği için bir yerlere yüksek voltaj enjekte ediyordur.

O zaman sorun opto cikisinin mcu kartima 80cm gibi uzun kablo ile gelmesinden kaynaklaniyordur.

Yassi kablo uzerine zirh takildigini gordum. Yerinde olsam optoyu MCU tarafina koyardim.

O zaman sorun opto cikisinin mcu kartima 80cm gibi uzun kablo ile gelmesinden kaynaklaniyordur.

Yassi kablo uzerine zirh takildigini gordum. Yerinde olsam optoyu MCU tarafina koyardim.
kullandığımız kablo windsbach marka ve kablo içindeki metal örgü topraklanıyor toprak için cihaz montaj olduğu yerde 0'dan kendi cihazımız için toprak kazığı çakılarak oluşturuluyor toprak baramız şişemez.

opto kartı tam fanın bulunduğu yerde olmak zorunda fanın bir kanadında reflektörü var. o reflektörü baz alarak devir hesabı yapıyoruz.

mcu kartı yukarı çıkamaz yeri belli ve pcb dizaynı yeri bana ait değil ben sadece yazılımcı olarak çalışıyorum işletme sürekli bu arızadan söz edildiği için bir konu açayım dedim.

Inputun bozulması, voltajın belli bir pozitif veya negatif limini geçmesiyle olur. Genelde pozitif limiti Vcc, negatif limiti de şaseye yakın bir negatif değer olarak düşünebilirsin.

Pozitif limit nasıl aşılır? Beslemenin regülasyonu marjinaldir ve yük minimum iken voltaj fazla yükseliyor olabilir. Negatif limit nasıl aşılır? İşlemcinin bağlı olduğu beslemede çok yüksek akım çeken bir yük vardır, devreye girince şase o kadar fazla yükselir ki, Vcc nin de üzerine çıkar anlık olarak. Bu durumda tabi işlemci de reset yer. Veya endüktif yük vardır ve ters EMK sı etkili bir şekilde söndürülemediği için bir yerlere yüksek voltaj enjekte ediyordur.
mcu'nun kendi lineer 5v regülatörü var ve bu regülatör sadece 24C serisi eeprom ve mcu çalıştırıyor başka bir yükü yok. Sorunun garip oldğunun farkındayım ama onlarca kişi işin içinden çıkamıyoruz anlık bir arıza değil nispeten uzun vadeli. Çözümü için kullanılan pin değişti sensör markası değişti çekme direnci değeri değişti ama nafile!

Anladim opto aslinda optocoupler degil U tipi yarikli sensor.

Olsun MCU kartina sen bir opto ekle. Opto ledi sensor cikisindan on off olsun.

Eğer MCU ve EEPROM, tamamen bağımsız bir besleme ve şaseye sahipse, o zaman benim dediğim olasılıkları elimine edebiliriz. Ama bir beslemeden lineer regülatör ile 5V elde ediyor ve şase de başka bir devre ile ortak ise, o devrede de çok yüksek akım çekilebiliyorsa, şase üzerinde büyük silkelenmeler meydana gelir.

Eğer MCU ve EEPROM, tamamen bağımsız bir besleme ve şaseye sahipse, o zaman benim dediğim olasılıkları elimine edebiliriz. Ama bir beslemeden lineer regülatör ile 5V elde ediyor ve şase de başka bir devre ile ortak ise, o devrede de çok yüksek akım çekilebiliyorsa, şase üzerinde büyük silkelenmeler meydana gelir.
size garip gelecek ama.
Devre kartını ısıtan 12V reziztans var aynı şase üstünden beslenen.
Neden ısıtıyorsunz diyip gülecek olursanız.

Elemanlar soğuktan bozuluyor üstünde -25 dereceye sabitlenmiş yerine göre -30 kondanser var ve araları 4-5 santimetre kadar kart ve kondenserin.

bu 12V reziztans bir buck konverter benzeri yapıyla sürülüyor ben hep ondan şüpheleniyorum.

Yani aynı şaseye sahip reziztans,eeprom,mcu var.

Rezistans devreye girip çıkarken şaseye göre inputun durumuna bakabilirsin osiloskop ile. Aynı şekilde Vcc ye de bakılabilir. Bunun bir sorun olması için onlarca amper akım çekiliyor ve şase hatlarının da fazla uzun olması lazım.

İnputu harici schotky'lerle korumak denenebilir. ya da inputa mcu tarafında seri bir direnç. Hatta ikisi birden yapılabilir.
şunun gibi:
1699899080505.png

Rezistans devreye girip çıkarken şaseye göre inputun durumuna bakabilirsin osiloskop ile. Aynı şekilde Vcc ye de bakılabilir. Bunun bir sorun olması için onlarca amper akım çekiliyor ve şase hatlarının da fazla uzun olması lazım.
kart boyutu doğru hatırlıyorsam 9 santime 4 santim boyutlarında.
altında yuvarlak oluşturulmuş toplam uzunluğu 40 santimere kadar kablo reziztans olarak geçen dışarıdan bakınca kablo gibi gözüken ama ısınan bir reziztans ve çektiği akım 12V/500mA civarında.
pcb üstündeki toplam akımı hesaplayınca 540mA civarında akım geçiyor pcb'den toplam.
Ama bunlar bizim inputa neden bulaşssın bilmiyorum. Buton gibi çalışan sensörler, 2x2 button matrix, I2C bus, 4 kanal adc. Bunların hiçbirine birşey olmazken sadece fan hızını okudğumuz sensör pini mefta oluyor buna şaşırıyorum.

Yakında çok güçlü ark üreten bir kaynak varsa, bahsettiğin 80 cm kablo üzerinde anlık yüksek gerilim endükleyebilir. Mesela kaynak makinası, plasma kesici vs.

kart boyutu doğru hatırlıyorsam 9 santime 4 santim boyutlarında.
altında yuvarlak oluşturulmuş toplam uzunluğu 40 santimere kadar kablo reziztans olarak geçen dışarıdan bakınca kablo gibi gözüken ama ısınan bir reziztans ve çektiği akım 12V/500mA civarında.
pcb üstündeki toplam akımı hesaplayınca 540mA civarında akım geçiyor pcb'den toplam.
Ama bunlar bizim inputa neden bulaşssın bilmiyorum. Buton gibi çalışan sensörler, 2x2 button matrix, I2C bus, 4 kanal adc. Bunların hiçbirine birşey olmazken sadece fan hızını okudğumuz sensör pini mefta oluyor buna şaşırıyorum.
Garip gerçekten. Bu kadar uzun sürede meydana geliyorsa belki de herhangi bir şeyden dolayı zamanla yıpranmadan değil de nadiren ortaya çıkan bir olaydan dolayı bozuluyordur.

Yakında çok güçlü ark üreten bir kaynak varsa, bahsettiğin 80 cm kablo üzerinde anlık yüksek gerilim endükleyebilir. Mesela kaynak makinası, plasma kesici vs.
Şimdi şöyle işletme soğuk hava üreten cihaz diyeyim.
Bu cihazı veya sadece kontrolcüsünü satıyor.
Gittiği yer her türlü ortam çıkabilir, kaynak atölyeside, avm'de,hastahanede,havalanıda.
Ama son 2 yılda gönderilen 10 cihazdan 4ünde aynı pin aynı sensör mefta oluyor.
Birde ben atmeli suçluyorum.
çok benzer kart AYNI SENSÖR stm32F4 serisi bir mcu tam 3 yıldır bu sensörüyle çalışıyor/üretilmeye devam ediyor.
Hiçbir şikayet yok stm ile üretilen kartlarda.

Fan hızını bilmek neden bu kadar mühim?
Fanın döndüğü hız/ortam sıcaklığı/o an içinde bulunan mevsime göre kondanser kirliliği hesaplanıyor.
Kirlenmiş kondanser iyi performans veremez.

Tamam Atmel'i suçluyorsn, STM de olmuyor ama, neticede her ikisinde de bir input, limitlerin dışında bir voltaj darbesi yiyor. STM nin input koruması herhalde daha iyi ve bozulmuyor. Ama burada çözüm nedir? Darbeye daha dayanıklı işlemci mi koymak, yoksa darbeyi mi engellemek?

Soyle bir senaryom var.

U yarikli sensor pervaneli motorun ruzgarina maruz. Ruzgar sensore vurdukca sensorun plastigi statik elektrikle yuklenmeye basliyor.
En nihayetinde sensorun plastik aksami uzerinde biriken yuk sensorun pinine atliyor. Haliyle bu atlama sonucu ulasan elektrik yukleri MCU input pine kadar ulasiyor ve pin statik elektrikten bozuluyor. Giris pinini klasik koruma tekniklerinden birisiyle korudugunda sorun duzelebilir.

Sensor govdesine metal levha yapistirip bu metal kilif motor sasesine ve devrenin sasesine baglanabilir.

Gene de en guzel cozum bahsettigim ilave optoyu kullanmak.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
5,958
Üyeler
2,508
Son üye
NEPENTHE

Son kaynaklar

Son profil mesajları

deneyci wrote on hakan8470's profile.
Sibonge uNkulunkulu ngokuhlukahluka asinike kona.

Bu hangi dil? :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar forumda yeniyim! Bir sorum olacaktı lcr meterler hakkında. Hem bobini ölçen hemde bobin direnci ölçen bir lcr meter var mı acaba?
gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
Back