Gömülü yazılım ve bölüm için laptop önerisi

ahmetak12

Üye
Arkadaşlar öncelikle merhaba.

Bu sene hazırlığı atladım ve Yıldız Teknik Üniversitesi elektronik ve haberleşme mühendisliğine başladım. 2. dönem okullar kapandığından beri Arduino ile uğraşıyorum. Bu gömülü yazılım işinde uzmanlaşmak istiyorum. Aslında RTX 3060'lı i5 12400F'li bir kasam var ama kasamı babama vermek zorunda kaldım. O yüzden sizden hem bu gömülü yazılım işlerini yapabileceğim hem de okuldaki derslerde kullanabileceğim bir laptop önerisi istiyorum. Bu laptopta oyun oynamayı planlamıyorum zaten kasayı 4-5 aylığına verdim geri geldiğinde oradan oynamayı planlıyorum.

Not: Okuldaki dersleri aşağıda belirttim

Ekler

• 1.png
    1.png
    45.6 KB · Görüntüleme: 123
  • 2.png
    2.png
    43.9 KB · Görüntüleme: 136
  • 3.png
    3.png
    54.5 KB · Görüntüleme: 129
Ben olsam, alabileceğim en büyük ekranlı laptopu almaya çalışırım. Ekran alanı ve yüksek çözünürlük, yazılım geliştirmede çok faydalı oluyor.

Eğer oyun oynamayacaksan veya grafik tasarım gibi güçlü ekran kartı isteyen programlar kullanmayacaksan ortalama bir laptop yazılım için işini görür. Bütçen dahilinde yeni nesil bir işlemci ve en az 8GB ram (16gb ideal olur) barındıran asus,dell vs gibi bilindik bir markaların laptopu işini fazlasıyla görecektir bence.

Ben olsam, alabileceğim en büyük ekranlı laptopu almaya çalışırım. Ekran alanı ve yüksek çözünürlük, yazılım geliştirmede çok faydalı oluyor.
Hocam önceden kasam olduğu için bir tane 24 inch ekranım var o yüzden daha çok küçük ve taşıması kolay bir şey almayı planlıyorum.

Eğer oyun oynamayacaksan veya grafik tasarım gibi güçlü ekran kartı isteyen programlar kullanmayacaksan ortalama bir laptop yazılım için işini görür. Bütçen dahilinde yeni nesil bir işlemci ve en az 8GB ram (16gb ideal olur) barındıran asus,dell vs gibi bilindik bir markaların laptopu işini fazlasıyla görecektir bence.
Hocam bu anakart çizim programı olsun radar similasyonu programları olsun bunlar çok güç isteyen programlar mı ?

benim yeni laptop da 15.6 inch. eskisi de öyleydi. ikisini de hala kullanıyorum ama yenisinde nedense ekran küçük geliyor. çerçeveler dar olunca mı bilmiyorum bir türlü alışamadım. 17 almadığıma pişman oldum.
15.6 inch geride kalmış artık. gözümüz büyük ekranlara alışmış. almışken 17 inch al bence.

benim yeni laptop da 15.6 inch. eskisi de öyleydi. ikisini de hala kullanıyorum ama yenisinde nedense ekran küçük geliyor. çerçeveler dar olunca mı bilmiyorum bir türlü alışamadım. 17 almadığıma pişman oldum.
15.6 inch geride kaldı artık. gözümüz büyük ekranlara alışmış. almışken 17 inch al bence.
Hocam peki işlemcisi nasıl bu işler için ekran kartı çok önemli değilmiş sanırım ama ben yinede belki bazı anten derslerinde lazım olur diye ortalama bir ekran kartı koydum.

Hocam peki işlemcisi nasıl bu işler için ekran kartı çok önemli değilmiş sanırım ama ben yinede belki bazı anten derslerinde lazım olur diye ortalama bir ekran kartı koydum.

grafik ağırlıklı işler yapmayacağın için ortalama 11. veya 12. nesil intel bir işlemci işini görecektir. oyun oynamayacağım diyorsan dahili grafik yongalarıda yeterli olacaktır ama bütçen yetiyorsa 3050ti neden olmasın.
bir de gidip markette canlı görüp dokunmak lazım. gövde tasarımı ve sağlamlık da önemli. dell ve hp bu konuda daha başarılı bence. ekranı 2 parmağınla hafif kastırınca farkı göreceksin.

grafik ağırlıklı işler yapmayacağın için ortalama 11. veya 12. nesil intel bir işlemci işini görecektir. oyun oynamayacağım diyorsan dahili grafik yongalarıda yeterli olacaktır ama bütçen yetiyorsa 3050ti neden olmasın.
bir de gidip markette canlı görüp dokunmak lazım. gövde tasarımı ve sağlamlık da önemli. dell ve hp bu konuda daha başarılı bence. ekranı 2 parmağınla hafif kastırınca farkı göreceksin.
Hocam ben birde bunu buldum aslında başka bir konu daha açtım orda sordum da buraya atmayı unutmuşum https://www.vatanbilgisayar.com/hua...-core-i5-12450h-16gb-512gb-ssd-16inc-w11.html bunu almaya karar verdim hem işlemcisi daha iyi hem de bataryası ekran kartı gerekmediği için bunu almak daha mantıklı zaten i5 12400f 3060 16gb ramli bir kasam var.

hayda hocam zam gelmiş :(
geçen gün konuda konuştuk bu konuyu
onu mu bunumu alayım dersen ikisine de zam gelir alamazssın.

çabuk karar sadeleştirmek zorundasın eğer harcadığın para miktarının önemi olmayacak kadar zengin değilsen.

2 cihaza çok rahat düşürebilirdin grafik kartlı veya grafik kartsız karar verip hemen alacaktın.

elini çabuk tut

Hocam valla moralim bozuldu birde hepsiburadadan bir şey almıştım kardeşime yanlış gelmiş onu kargoya verdim kargo verilmiş gözükmüyor valla çıldırıcam :D

Hocam fiyatı düştü ama ondaki grafik kartı intel hd olduğu için alma dediler iris xe olan bir laptop al dediler.

Çevrimiçi üyeler

Forum istatistikleri

Konular
6,730
Üyeler
2,756
Son üye
Sagankam

Son kaynaklar

Son profil mesajları

hakan8470 wrote on Dede's profile.
1717172721760.png
Dedecim bu gul mu karanfil mi? Gerci ne farkeder onu da anlamam. Gerci bunun anlamini da bilmem :gulus2:
Lyewor_ wrote on hakan8470's profile.
Takip edilmeye başlanmışım :D ❤️
Merhaba elektronik tutsakları...
Lyewor_ wrote on taydin's profile.
Merhabalar. Elektrik laboratuvarınız varsa bunun hakkında bir konunuz var mı acaba? Sizin laboratuvarınızı merak ettim de :)
Back