Motivasyon ve işsizlik

Sokisati

Üye
Herkese merhaba arkadaşlar.
Adım Yağız. Erciyes'te mekatronik müh. okuyorum ve bölümümü gerçekten seviyorum. Her vaktini bulduğum zaman c++ öğreniyorum ve gayet iyi ilerliyorum. Şuan bir Teknofest takımının yazılım bölümünde TCP/IP ile haberleşme ve sensör verilerinin okunmasından sorumluyum.
Gelelim soruna. Geçen 15 tatilde odama kapandım ve aklımda olan c++ projelerine devam ettim ve bir yandan da linkedn, kariyer.net ve reddit'de yazılım piyasası hakkında bilgi topladım. Binlerce yorum ve ilan okudum. Hiçbirisi de ünlü kişiler değildi (böyle konularda ünlü kişilere pek güvenmem açıkçası, çünkü anlattığı şeyler genelde manipülasyon amaçlı oluyor) baktıklarım.
Hayatım boyunca bu kadar depresif hissettiğimi hatırlamıyorum... Benim planım c/c++'ı çok iyi biçimde öğrenip, dijital elektroniğe de hakim olunca gömülü sistem / gömülü yazılım mühendisi olarak çalışmaktı. Bir de 4. sınıfta c/c++ kullanan herhangi bir firmada (staj değil) bedavaya çalışmak istiyordum. Böylelikle hem CV'ime gerçek iş tecrübesi ekleyebileceğim, hem de çalıştığım yerden birkaç şey öğrenebileceğim. Ama gördüklerim beni gerçekten bitirdi. Linkedn'de ilan/başvuru oranı korkunç. Kimse bana 11 dakikada 12 başvurunun normal olduğunu açıklayamaz. Veya 1 hafta 436 kişinin. Bu şartlarda bedavaya bile kimsenin beni alacağını düşünemiyorum.
Reddit'de ise codingTr grubunda aylardır iş arayan insanları ve bunun nedeni olarak yazılımcı enflasyonunun olduğunu gördüm.

Gördüğüm iş arayan yazılımcıların hepsi web veya machine learning üzerinde iş arıyordu, hiç embedded görmedim ama gene de moralim çok bozuldu. Sonuçta embedded talebin de arzın da diğer sektörlere kıyasla az olduğu bir alan, ama diğer sektörler gibi ise halim duman.

Şuan ne derslerime çalışasım geliyor, ne de zamanında çok severek öğrendiğim programlamaya devam edebiliyorum. Ne zaman açıp projeme devam etsem kafamın arkasında "enayi misin lan sen? piyasa yazılımcı kaynıyor, işsiz kalacağın sektörde niye çabalıyorsun ki?" sesini duyuyorum.

Gömülü yazılım/ gömülü sistem mühendisi olarak yetişsem işsiz mi kalırım?

Not: Diğer gençlerin çoğu gibi bu alana kulaktan duyma gelmedim. Yaptığım projelerde de en ufak ayrıntısına kadar ben yazıyorum, tasarlıyorum, planlıyorum ki gerçek anlamda öğrenmiş olayım. c++'da ise şuan function template, exceptions, multithreading gibi kavramları öğreniyorum, diğer konuları hallettim ve üzerine projeler yaptım.

Ücretsiz çalışma teklifiniz işverenin huylanmasına sebep olabilir. Bunun yerine "asgari ücretle çalışırım" deyiniz. çok severler. Proje bazlı olursa daha iyi. İşveren, "iş yoksa para yok" diye düşünecek, kolay ikna olacaktır

Teknik açıdan yeterli olabilirsiniz. Ticari bir proje düşünüp prototip yaparak ilerleyebilirsiniz. Projenin fiziksel maliyeti belki fazla tutmaz. Aslolan sizin yapacağınız geliştireceğiniz yazılım. Genelde talep gören ithal bir ürünün yerli versiyonunu yapmak iyi bir başlangıçtır. Sıfırdan ürün icat etmek ve piyasanın bunu kabullenmesi zordur.

Proje başarıya doğru ilerlerken işin ortasında patron sizden kodları falan isteyecek orada dananın kuyruğu kopacaktır. Bu durumları önceden hesaba katarak anlaşmakta yarar var

Ben de nacizane Erciyes ünv. mezunuyum. Devlette oyalanmayınız. Dün gibi hatırlarım mezuniyet töreninde hoca demişti. "Memuriyet peşinde koşmayınız." Belki bunu diyen hoca kendisi oradan çıkamamış profesör olmuştur. İsmi değil sözü aklımda kalmış

Kısaca başkasına çalışarak oyalanmayın. Hedef kendi işiniz olmalı.

Ek not: Yapılan 10 projeden belki 1 tanesi ticari anlamda başarıya ulaşır gayet normal bir durumdur. Diğerleri tecrübe olarak kar kalır.

Son düzenleme:
Türkiye şartlarında iş bulmakla kariyer yapmak aynı şey değil maalesef.

Kurumsal görünen firmalar aile şirketi çıkıyor genelde.

Akademisyenlik düşünebilirsin veya kamuda çalışmak.

Kamudaki işler mesleğinizle çok alakalı çıkmayabilir. Bu durumda ilgi alanınıza hobi olarak devam edersiniz.

Selam yağız foruma hoşgeldin.

kariyerin konusunda endişeli olmanı anlıyorum ama bu çözülmeyecek bir sorun değil.

ayrıca sen sorunlara değil çözümlere odaklan

c++ ve c güzel diller gömülü konusunda gelişirsen iş bulabilirsin ki buda basit beğenmediğin firmalar olabilir iş beğenmeye bilirsin

hatta iş bulamayıp dönerci bile olabilirsin hayat bu dostum

IoT nin geleceği var bence biraz kuruntu yapıyorsun

projelere odaklan... internetteki sana yapılmamış yorumlardan nem kapıyosun

burda biz neler gördük be yeğen :D

kariyerinde başarılar dilerim.

Bedava çalışma teklifiniz işverenin huylanmasına sebep olabilir. Bunun yerine "asgari ücretle çalışırım" deyiniz. çok severler. Proje bazlı olursa daha iyi. İşveren, "iş yoksa para yok" diye düşünecek, kolay ikna olacaktır

Teknik açıdan yeterli olabilirsiniz. Ticari bir proje düşünüp prototip yaparak ilerleyebilirsiniz. Projenin fiziksel maliyeti belki fazla tutmaz. Aslolan sizin yapacağınız geliştireceğiniz yazılım. Genelde talep gören ithal bir ürünün yerli versiyonunu yapmak iyi bir başlangıçtır. Sıfırdan ürün icat etmek ve piyasanın bunu kabullenmesi zordur.

Proje başarıya doğru ilerlerken işin ortasında patron sizden kodları falan isteyecek orada dananın kuyruğu kopacaktır. Bu durumları önceden hesaba katarak anlaşmakta yarar var
Bedava dememin sebebi, işverenin "lan bunu alacağım, bir de eğiteceğim sonra iş falan çıkamayacak belki de" kaygısından kurtarmak. Bedava çalışan bir elemandan en fazla ne zarar gelir? En-en kötü ihtimalle en angarya işleri verirsin, yaparsa ne güzel; yapmak istemezse zaten çıkar kendisi.
Bu elemen fazlalığında kendimi olabildiğince çok cazip kılmalıyım.
Ama dediğiniz de çok mantıklı. İşkillenebilirler bedavayı duyunca, ters tepki yaratabilir.

Selam yağız foruma hoşgeldin.

kariyerin konusunda endişeli olmanı anlıyorum ama bu çözülmeyecek bir sorun değil.

ayrıca sen sorunlara değil çözümlere odaklan

c++ ve c güzel diller gömülü konusunda gelişirsen iş bulabilirsin ki buda basit beğenmediğin firmalar olabilir iş beğenmeye bilirsin

hatta iş bulamayıp dönerci bile olabilirsin hayat bu dostum

IoT nin geleceği var bence biraz kuruntu yapıyorsun

projelere odaklan... internetteki sana yapılmamış yorumlardan nem kapıyosun

burda biz neler gördük be yeğen :D

kariyerinde başarılar dilerim.
Sağolun, öyle yapacağım.

Yav o saçma sapan iş ilanlarına bakıp üzülme. O iş ilanlarını genellikle İK denilen ve hiç bir halttan anlamayan çalışanlar hazırlıyor.
Sağdan soldan ne görüyorlarsa dolduruyorlar. O kadar kalifiye mühendisler Türkiye'de çalışmıyor zaten.

Aynı şekilde ilanlara yapılan başvuru sayısı da seni korkutmasın. Mesela şu an senin sınıfında okuyan 100 öğrenci varsa bunların en az 90 tanesi ne mühendisliğe ne de bölüme uygundur. Ama yine de okuyorlar. Hah işte bu iş ilanlarına başvuranların büyük çoğunluğu o iş ilanına uygun değil. Ya tutarsa hesabı ne görüyorlarsa otomatik başvuruyorlar.

Sen proje bazlı çalışmaya devam et ve yaptığın çalışmaları çok güzel arşivle. İlerde ki iş mülakatlarında çok faydasını göreceksin.

Sakın bedava çalışmayı teklif etme. Bunun yerine hiç maaş istemediğin bir kaç aylık deneme süreci öner.

Son düzenleme:
Adım Yağız. Erciyes'te mekatronik müh. okuyorum ve bölümümü gerçekten seviyorum. Her vaktini bulduğum zaman c++ öğreniyorum ve gayet iyi ilerliyorum. Şuan bir Teknofest takımının yazılım bölümünde TCP/IP ile haberleşme ve sensör verilerinin okunmasından sorumluyum.

Not: Diğer gençlerin çoğu gibi bu alana kulaktan duyma gelmedim. Yaptığım projelerde de en ufak ayrıntısına kadar ben yazıyorum, tasarlıyorum, planlıyorum ki gerçek anlamda öğrenmiş olayım. c++'da ise şuan function template, exceptions, multithreading gibi kavramları öğreniyorum, diğer konuları hallettim ve üzerine projeler yaptım.

Sevgili Yağız,

Mesajında bu iki paragraf önemli. Gerisini kafana çok takma. Gençlerle oldukça iç içe vakitt geçirmeye çalışıyorum. O yüzden endişelerini, gelecek kaygını gayet iyi anlıyorum. Bu devirde, "Mekatronik" gibi hızla yükselen bir mühendislik alanında okuyan, teknoloji yarışmalarına aktif proje üreten, projelerini kendisi tasarlayan bir öğrencinin acaba iş bulabilir miyim kaygısına kapılması bizim ayıbımız. Bu konuda daha önce fazlaca yorum yaptım, tekrar detaya girmek istemiyorum.

Ancak, bence şu konuda için rahat olsun: bu işi iyi öğrenip, zevkle yaparsan seni çok parlak bir geleceğin beklediğini düşünüyorum;

1- Mekatronik, IoT, gömülü sistemler ülkemizde ve Dünya'da çok hızlı yükselen alanlar. 2021 Dünya Ekonomik Forumu'nda en hızlı yükselen ve IoT Dünya'yı değiştirecek ilk 5 önemli trend arasındaydı. 25 yıldır profesyonel olarak yazılım sektörünün içindeyim. Son 3 yıldır da buna IoT eklendi. Frontend development gibi işlerde iş sayısı daha çok, ama işgücü de çok. Ancak gömülü sistemler ve IoT çok daha multidisipliner (elektronik, mekanik, yazılım, sistem müh. ...) ve çok daha kalifiye bir eğitim ve tecrübe isteyen bir konu. Kendini onlarla kıyaslama.

2- Klaus Schwab'ın kitabında sevdiğim bir söz var. Gelecekte bütün üretim firmaları aynı zamanda bir yazılım şirketi olacak diyor. Burada kastettiği gömülü yazılımlar ve bunların entegre olacağı servis tabanlı yazılımlar. Çünkü artık bardağından - kültablasına, bisikletinden - otomobil lsatiğine tüm ürünler içerisinde yazılım çalışan, bağlı (connected) akıllı ürünler haline gelecek. Dünya'nın dert ettiği şey bu alanda yetişmiş insanların iş bulup bulamayacakları değil, buy şirketlerin yetişmiş elemanları nasıl bulabileceği.

3- En büyük zenginlik insanın sevdiği işi yapması. O zaman başarılı olmak da öne geçip kazanmak da çok daha kolay. İşsiz kalmamak, işinde başarılı olmak gibi konularda anahta olan iş kolundan ziyade senin nasıl yaptığın. Çok ilginç konuları iş haline getirip çok başarılı olmuş bir sürü insan biliyorum.

4- Dünya hızla bilgi toplumuna evriliyor, küçülüyor, globalleşiyor. COVID süreci bunu daha da hızlandırdı. Fırsatlar uzayını, şu anda içinde bulunduğun çevre olarak düşünme.

5- Uzak bir yerde yaşadığın ve tam olarak koşullarını bilmediğim için şu anda ne kadar yardımcı olabilirim bilmiyorum. Ancak, yardım edebileceğimi düşündüğün her konuda bana ulaşabilirsin. Seve seve destek olurum. Ayrıca kendini doğru şekilde yetiştirip yine de vasıflarına değer bir iş bulamazsan yine gel beni bul, ben bizzat haledeceğim :)

C++'ı sevdiysen ve ilerliyorsan kendini gömülü yazılım mühendisi olarak kısıtlaman zararına olur. C++ Dünyada bir sürü sektörde aktfi olarak kullanılıyor. Aynı zamanda ingilizce öğrenerek Dünyada Junior C++ developer olarak iş başvurusu yapabilirsin. Ortalama C++ bilen bir yeni mezunun işsiz kalacağını düşünmüyorum. Sen moralini bozmadan çalışmaya devam et önüne çok iyi fırsatlar çıkacak

Bu arada unutmadan sadece yazılım sektörü değil tüm sektörlerde aynı sorun var hatta hayatta insan ilişkilerinde arkadaşlık ilişkilerinde tüm alanlarda

herkes işi görülene kadar:ok1:

"işim düştü aradım" diyenlere ben hak veriyorıum hiç sıkıntı yok. gereksiz aramasınlar zaten.

• Haha
Reactions: nt
Doktorluk harici bu sorunlar her meslekte var, yakında doktorlukta da olur, benim çok yakınım cerrahi asistanı adam intihar etmesin diye !!! her gördüğümde boş ver bırakırsın doktorluğu , çiftçilik yaparız yada uzmalığı bırak sağlık ocağına gir diye telkin veriyorum eşine de sakın adamı sıkma intihar edebilir diye uyarıyorum,

Yani küçük bir azınlık dışında kimse mutlu değil bu ülkede, kendini geliştir diyeceğim ama bunun da ülkemiz için pek faydası olmayacaktır iyi yerlerde akraba, tanış daha önemli ne yazık ki.

C++ devam et işinde en iyi ol altın bilezik kolunda dursun , ama burası türkiye aç kalmamak için kaynakçılık sertifikası, otomativ tamir sertifikası alabilirsin .

Bir konuya gonul verebiliyorsan o konuda calismaya (ogrenmeye) devam et.
Para kazanma kismet isi.

Kendini yetistirebildigin kadar yetistir.
Yarin ne olacagi belli olmaz.
Sayın hocam adamın para beklentisi yok zaten mesajında açıkça belirtmiş

ayrıca önce ben beğenmedim :yerlereyat1:

@Sokisati gördüğüm kadarıyla senin öğrenme ve iş hayatına dönük yaklaşımın ve bakış açın son derece olumlu. Bir de öğrenmeye isteklisin, projelere de katılıyorsun. Sadece bunlar bile neredeyse bütün firmaların seni tercih etmesi için yeterli sebepler. Bunlar olduktan sonra bilgi eksiğinin olması çok önemli değildir, çünkü o eksiği kısa zamanda kapatabileceğin aşikar.

Bir insan işini iyi yapıyorsa, mesleği ne olursa olsun kesinlikle işsiz kalmaz. Bu bugün de böyle yarın da böyle olmaya devam edecek. Gömülü sistem mühendisliği hem elektronik bilgisi, hem yazılım bilgisi gerektiriyor. Piyasada böyle elemana olan ihtiyaç çok fazla, ve bu özellikleri taşıyan eleman da çok az. Kazanılabilecek para da ortalamanın çok üstünde. Benim tavsiyem, ingilizceyi iyi derecede öğren, Linux işletim sisgtemini öğren, sonra da bol bol proje yap ki C/C++ programlama dilini derinlemesine öğrenesin.

Sana C/C++ dilini ileri seviyede öğretecek bir öneride bulunayım. Linux alında kullanılan yüzbinlerce özgür yazılım program paketleri var. Bunlardan birisini seç, programın kaynak kodlarını inceleyerek nasıl çalıştığını anlamaya çalış. Program ile ilgili rapor edilmiş bugları çöz. Programa yeni özellikler ekle. Bunu yapıp örneğin o programın bakımını yapacak (maintainer) duruma gelirsen artık kimse senin o programlama dilini bildiğinden şüphe duymaz.

Gelelim soruna. Geçen 15 tatilde odama kapandım ve aklımda olan c++ projelerine devam ettim ve bir yandan da linkedn, kariyer.net ve reddit'de yazılım piyasası hakkında bilgi topladım. Binlerce yorum ve ilan okudum. Hiçbirisi de ünlü kişiler değildi (böyle konularda ünlü kişilere pek güvenmem açıkçası, çünkü anlattığı şeyler genelde manipülasyon amaçlı oluyor) baktıklarım.
Hayatım boyunca bu kadar depresif hissettiğimi hatırlamıyorum... Benim planım c/c++'ı çok iyi biçimde öğrenip, dijital elektroniğe de hakim olunca gömülü sistem / gömülü yazılım mühendisi olarak çalışmaktı. Bir de 4. sınıfta c/c++ kullanan herhangi bir firmada (staj değil) bedavaya çalışmak istiyordum. Böylelikle hem CV'ime gerçek iş tecrübesi ekleyebileceğim, hem de çalıştığım yerden birkaç şey öğrenebileceğim. Ama gördüklerim beni gerçekten bitirdi. Linkedn'de ilan/başvuru oranı korkunç. Kimse bana 11 dakikada 12 başvurunun normal olduğunu açıklayamaz. Veya 1 hafta 436 kişinin. Bu şartlarda bedavaya bile kimsenin beni alacağını düşünemiyorum.
Reddit'de ise codingTr grubunda aylardır iş arayan insanları ve bunun nedeni olarak yazılımcı enflasyonunun olduğunu gördüm.

Gördüğüm iş arayan yazılımcıların hepsi web veya machine learning üzerinde iş arıyordu, hiç embedded görmedim ama gene de moralim çok bozuldu. Sonuçta embedded talebin de arzın da diğer sektörlere kıyasla az olduğu bir alan, ama diğer sektörler gibi ise halim duman.

Şuan ne derslerime çalışasım geliyor, ne de zamanında çok severek öğrendiğim programlamaya devam edebiliyorum. Ne zaman açıp projeme devam etsem kafamın arkasında "enayi misin lan sen? piyasa yazılımcı kaynıyor, işsiz kalacağın sektörde niye çabalıyorsun ki?" sesini duyuyorum.

Gömülü yazılım/ gömülü sistem mühendisi olarak yetişsem işsiz mi kalırım?

İş bulmak her zaman istediğin gibi ilerlemiyor. benimde en büyük hevesim gömülü yazılımcı olmaktı severek yapıyordum ama staj yeri bile bulamayınca çok canım sıkılmıştı daha sonra başvururken "burada ne adamlar çalışıyordur beni buraya çaycı bile almazlar" dediğim yer staja çağırdı sonunda gömülü üstüne profesyonel olarak birşeyler görecektim.
Şuan çalıştığım yeride beğenmiyorum daha üstünü arıyorum.

İzmirde olsan bir nebze iş konusunda yardımcı olabilirdim : ((

@Sokisati gördüğüm kadarıyla senin öğrenme ve iş hayatına dönük yaklaşımın ve bakış açın son derece olumlu. Bir de öğrenmeye isteklisin, projelere de katılıyorsun. Sadece bunlar bile neredeyse bütün firmaların seni tercih etmesi için yeterli sebepler. Bunlar olduktan sonra bilgi eksiğinin olması çok önemli değildir, çünkü o eksiği kısa zamanda kapatabileceğin aşikar.

Bir insan işini iyi yapıyorsa, mesleği ne olursa olsun kesinlikle işsiz kalmaz. Bu bugün de böyle yarın da böyle olmaya devam edecek. Gömülü sistem mühendisliği hem elektronik bilgisi, hem yazılım bilgisi gerektiriyor. Piyasada böyle elemana olan ihtiyaç çok fazla, ve bu özellikleri taşıyan eleman da çok az. Kazanılabilecek para da ortalamanın çok üstünde. Benim tavsiyem, ingilizceyi iyi derecede öğren, Linux işletim sisgtemini öğren, sonra da bol bol proje yap ki C/C++ programlama dilini derinlemesine öğrenesin.

Sana C/C++ dilini ileri seviyede öğretecek bir öneride bulunayım. Linux alında kullanılan yüzbinlerce özgür yazılım program paketleri var. Bunlardan birisini seç, programın kaynak kodlarını inceleyerek nasıl çalıştığını anlamaya çalış. Program ile ilgili rapor edilmiş bugları çöz. Programa yeni özellikler ekle. Bunu yapıp örneğin o programın bakımını yapacak (maintainer) duruma gelirsen artık kimse senin o programlama dilini bildiğinden şüphe duymaz.
Çok sağolun hocam.
İngilizcem çok iyi bir seviyede, konuşmak ve anlamak konusunda hiçbir sorun yaşamıyorum. Afrikalı bir transfer öğrencisi ile din felsefesi bile konuşmuşluğum vardır :)
Linux ise dediğiniz gibi muazzam önemli. Şuanki teknofest projesi için konsol komutlarını öğreniyorum her gün zaten. (I2C protokolu fln. lazım oluyor malum sensörler için)
Açık kaynak için ise sanırım biraz erken. Kodları anlayabiliyorum ama temiz kod yazabilmek apayrı bir beceri istiyor. Bölümümüzde programlama öğretiliyor ama maalesef doğru programlama öğretilmiyor. Temiz programlar yazabilmek için daha yolum uzun.
Tekrardan sağolun, varolun.

İş bulmak her zaman istediğin gibi ilerlemiyor. benimde en büyük hevesim gömülü yazılımcı olmaktı severek yapıyordum ama staj yeri bile bulamayınca çok canım sıkılmıştı daha sonra başvururken "burada ne adamlar çalışıyordur beni buraya çaycı bile almazlar" dediğim yer staja çağırdı sonunda gömülü üstüne profesyonel olarak birşeyler görecektim.
Şuan çalıştığım yeride beğenmiyorum daha üstünü arıyorum.

İzmirde olsan bir nebze iş konusunda yardımcı olabilirdim : ((
Aile evim İzmir'de, yazın orada kalıyorum. Rica etsem detaylı sohbet için bana yazabilir misiniz? Profilinize girdiğimde bulamadım sohbet seçeneğini.

kendini sadece C ile kisitlama baska dilleride ogrenmeye acik ol, bir sure sonra gorececeksinki diger dillerde hep birbirine benziyor, 10 sene once asm bilmememe ragmen 20 sayfalik kodu microchip in pic anlatan kitabini okuyarak C ye cevirmistim, toplamda da 1 haftami aldi, staj konusunda netas diye bir firma vardi telekominikasyon uzerine, o tip firmalarda staj yapmaya calis , bedava calisma isinide unut kendini hemen teslim etme, zaten seni bedavaya kimse calistiramaz bunun ssk si var is guvenligi var, zaten bedava calisilacak yetlerdende uzak dur zaman kaybindan baska birsey elde edemezsin, daha yolun basindasin enseyi hemen karartma daha ne imkanlar cikar karsina, bu arada bizim sektorun en buyuk eksikligi insan iliskileri, adam alaninda cok profesyoneldir ama derdini karsiya anlatamaz alakasiz bir kadroda yillarca debelenir durur bu tip insanlardan olma, insan iliskilerine dikkat et diyaloglar onemlidir, malesef bizim ulkede hala isler tanidik araciligiyla yuruyor bunun en buyuk dezavantaji ise, sen is bulamadin bak aradaki kisiler olmasa seni almazdik gibi bir duruma donusuyor, o zamanda ne istedigin ucreti taleb edebilirsin nede istedigin alanda calisabilirsin.

Yazdılarnız çok güzel ama problem çözülmüş değil , şöyle düşünelim, kendisini çok iyi geliştirdi ve bir cv hazırladı ...

Cv gönderdiği şirketlerin çoğu o cv 'yi okumayacak bile çünkü 5000 kişi başvuruyor belki daha fazla,

Torpilsiz işe girebilmek imkansız bu ülkede.

Forum istatistikleri

Konular
5,848
Üyeler
2,482
Son üye
ilker29

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back