Motivasyon ve işsizlik

@Sokisati baştan belirteyim ki, kendini bu kadar düzgün ifade eden, yapmak istediği konusunda net ve bir yöntemi olan birini bir süredir görmemiştim.

'Sui misal emsal olmaz' denir. Yani yanlış örnekleri, örnek kabul edip bu şekilde doğru bir yol bulamazsın. Olumsuz bir zanla doğru bir sonuca ulaşamazsın. Yazılanların hepsinin gerçek olduğunu da düşünme. Bir de onu işten çıkaran adamı dinlemek lazım, yerine yenisi alınmıyor mu?

Hayat iniş-çıkışlarla dolu. Sana düşen, elinden gelenin en iyisini yapmak. Şimdiden başarılar diliyorum.

Bence hiç karamsarlığa kapılma. Online ortamlarda atıp tutanların çoğu işini iddia ettiğinin yarısı kadar bile iyi bilmiyordur. Piyasada yaptığı işi göstermeliğin ötesinde yapan zor bulunuyor. Yolun başında kariyerinin sürünme faslı olması normal, insanların gıpta ile baktığı işlerde ve pozisyonlarda çalışan kişiler de çok şanslı ve üstün kabiliyetli değillerse bu sürünme faslını yaşamışlardır.
İş hayatına başladıktan sonra bağlantıların artacaktır, yaptığın işleri ve becerilerini görünür kılmanın faydasını görürsün. Kendini kanıtlayacağın işler görevler almak da zaman alacaktır ama disiplinini ve motivasyonunu kaybetmezsen sonunda mutlaka çabalarının meyvesini alırsın. Tabirim kaba olacak ama karşılaşacağın sığırcık beyinlilere ve fesatlara katlanabildiğin, duruşunu bozmadan bunların arasında varlığını sürdürüp yeri geldiğinde aralarından sıyrılabildiğin zaman başarılı olursun. Mühendislerin genel eksiklikleri yaptıkları işi, ve becerilerini iyi pazarlamak oluyor. Bu konuda doğal bir kabiliyetin yoksa iş hayatının başlarında bu bilinçle kendini geliştirmeye çalışabilirsin. Ben başlarda çok hevesli olmama rağmen bahsettiğim konularda biraz eksik ve tahammülsüz olduğumdan, çabuk pes edip ilgi duyduğum alanlarda profesyonelleşemedim. Bu durumda daha mutlu ve huzurlu ama azıcık fakir :) olduğum söylenebilir (nispeten) .

Yazdılarnız çok güzel ama problem çözülmüş değil , şöyle düşünelim, kendisini çok iyi geliştirdi ve bir cv hazırladı ...

Cv gönderdiği şirketlerin çoğu o cv 'yi okumayacak bile çünkü 5000 kişi başvuruyor belki daha fazla,

Torpilsiz işe girebilmek imkansız bu ülkede.
Yahu sen ne karamsar adamsın! Ortama ayak uyduramayanlar feriştahı olsa arzu ettiği yere gelemez. Aslında bence yazdığın yanlış eğil ama o "torpil" için de çalışmak lazım, çeşitli işlerde bağlantıları artırmak lazım (ben yapmam, yapmadım, yapamadım :) ). İnsanlar tanıdıklarına ve tanıdıklarının tanıdıklarına daha kolay fırsat tanıyor. pöh pöh!

Yahu sen ne karamsar adamsın! Ortama ayak uyduramayanlar feriştahı olsa arzu ettiği yere gelemez. Aslında bence yazdığın yanlış eğil ama o "torpil" için de çalışmak lazım, çeşitli işlerde bağlantıları artırmak lazım (ben yapmam, yapmadım, yapamadım :) ). İnsanlar tanıdıklarına ve tanıdıklarının tanıdıklarına daha kolay fırsat tanıyor. pöh pöh!
Yazacak çok şey var ama şimdi heves kaçırma göz korkutma olmasın.

başka zaman başka konuda torpil etkilerini/efektifliğini 3 şahıstan inceleriz.

Ortama ayak uyduramayanlar feriştahı olsa arzu ettiği yere gelemez.
Ortama ayağını sokabilse boydan girecek de işte sorun oraya ayağını sokabilmekte.

İstersen aya roket gönderip ay tozunu alıp dünyaya getir ,torpilin olmadan belki sanayide kaynakçılık yaparsın :katil2:

Beni çok dikkate almayın!
Bir binayı mimar çizer ama işin kaymağını işin sadece ticareti için yapan ilkokul mezunu müteahhit götürür.
Para kazanmanın tek yolu ticaretten geçer, eğitim sadece kişisel gelişim içindir. bilgi size sadece yol gösterir ama size para vermez.

Yazacak çok şey var ama şimdi heves kaçırma göz korkutma olmasın.

başka zaman başka konuda torpil etkilerini/efektifliğini 3 şahıstan inceleriz.
Yok heves meves kaçmaz ne olacak anlat. Azıcık pis elektrik saçayım :) . Ben bir aralar, alçaktan sürünürken bir kargo şirketinde çalışıyordum, lojistik mühendisliği yapma hedefim vardı, bence iyi de ilerliyordum. Zamanla şirketteki lojistik uzmanlarının son yıllarda işe başlayanlarının mevcut veya eski bölge müdürlerinin çocukları veya yakınları olduklarını fark ettim, kimisi askerlikleri tecilli olarak. Kısa bir süre sonra da işten ayrıldım :) .

torpilin olmadan belki sanayide kaynakçılık yaparsın :katil2:
O da yapılmaz, kendi hesabına çalışmayan kaynakçı da fakir. Ama dur, sonra sonra dükkan açılır olur :) .

Yok heves meves kaçmaz ne olacak anlat. Azıcık pis elektrik saçayım :) . Ben bir aralar, alçaktan sürünürken bir kargo şirketinde çalışıyordum, lojistik mühendisliği yapma hedefim vardı, bence iyi de ilerliyordum. Zamanla şirketteki lojistik uzmanlarının son yıllarda işe başlayanlarının mevcut veya eski bölge müdürlerinin çocukları veya yakınları olduklarını fark ettim, kimisi askerlikleri tecilli olarak. Kısa bir süre sonra da işten ayrıldım :) .

O da yapılmaz, kendi hesabına çalışmayan kaynakçı da fakir. Ama dur, sonra sonra dükkan açılır olur :) .
kaynakçı embedded dev.'den çok para kazanıyor 20 santimlik bir radyatör su borusuna 1 punta atmaya 1500 lira alıyor öyle yabancı çarpılacak müşteri olmadığımız halde.
Günde 5 müşteriye punta atma gibi işler yapsa
ortalama 1200 aldığını düşünsek,
hafta sonlarıda kapatıyor olsun dükkanı,
20 gün ortlama günde 5 bin lira kazansa,
100bin lira para yapar 50sini giderlere çık 50 bin cebine kalıyor.

Yeni mezun veya 3-4 yıl tecrübeli embedded dev. 1600 dolar kazanamaz en güzel yerde haftada +10 saat mesai ile belki 1300-1400 kazanır.
Tabiki kaynkakçılık gömülü yazılımcılığı kıyaslamıyorum.

@semih_s abinin ricası üzerine torpil hakkında gördüklerim duyduklarımı anlatayım.
Bir araba almak istediniz çok güzel kredi ödeyecek gücünüz var internetten kredi hesaplarıda yaptınız evet ödeyebiliyorsunuz alacağınız aracıda buldunuz üstüne birde o araca dair masraflarıda hesap ettiniz evet! kalkabiliyorsunuz alatından kaldı birtek arabayı kendimize bağlamak için kapora vermek ve bankaya gidip kredi almak maaş bordomuzu cebimize koyduk varsa bir tane de tapuyu diğer cebimize koyduk girdik bankadan içeri.
Veznedeki yüzsüz-yüzsüz bizim evrakları inceleyen personel krediye uygun olmadığımızı kredi puanımızın düşük olduğunu söyledi birde kredi kartı daha fazla kullan diye tavsiye verdi yolladı bizi eve, giderken de satıcıyı arayıp kaporamızı geri istedik kapora paramızı kentkartımıza koyup otobüsle işe gidip gelmeye devam tarayıcı kısa yollarına eklediğimiz arabaları da kaldırıyoruz.

Aradan 3-5 ay geçiyor birisiyle tanışıyoruz cart-curt bank'da krediler bölümünde çalıştığını söylüyor hemen aklımıza geliyor ben kredi çekecektim puanım düşükmüş kredi vermediler, şu gün bilmem kim bankada yok o gün gel hallederiz diyor süreç baştan başlıyor araba bakıyoruz kapora atıyoruz yine cebimize lazım olması muhtemel olanları koyup gidiyoruz, tapuya gerek duymuyor bordoyu alıyor sadece krediyi alıyoruz hatta o bankanın sunduğu kasko ve sigortadan %40 indirimli faydalanıyoruz.
Tanıdığın olmadan ağız tadı ile borçlanamıyorusun bile.

Ben işe tanıdık sayesinde girmedim ama bunu yapan arkadaşım var çok çok büyük bir fabrikada elektrik bakımcı fabrika 4 vardiya esasıyla çalışıyor komşuları vardiya amiri gibi birşey normalde vardiyan kayarak ilerlersin ama bu arkadaşı öyle torpilli sokuyorlar ki işe yüksek mühendisin 4 vardiya düzeninde çalıştığı yerde sadece gündüze denk gelen 2 vardiyayı değişiyor gece vardiyasına gitmiyor yani onun ismi geceye yazılmıyor.

Forum istatistikleri

Konular
5,842
Üyeler
2,480
Son üye
mozcelikors

Son kaynaklar

Son profil mesajları

gruptaki arkadaşlara selamlar. sıteyi bu gün fark ettim. Asansör için 2x7 segment LCD gösterge üretmek istiyorum. acaba bu sayfadaki arkadaşlardan destek alabilirmiyim. LCD nin mantık açılımı ektedir.
deneyci wrote on TA3UIS's profile.
Selam.
Amatör telsiz lisansı nasıl alınıyor?
Lisansı olmayanı forumlarına almıyorlar. :)
Bilgi alamıyoruz.
cemalettin keçeci wrote on HaydarBaris's profile.
barış kardeşim bende bu sene akıllı denizaltı projesine girdim ve sensörleri arastırıyorum tam olarak hangi sensör ve markaları kullandınız yardımcı olabilir misin?
m.white wrote on Altair's profile.
İyi akşamlar.Arabanız ne marka ve sorunu nedir.Ben araba tamircisi değilim ama tamirden anlarım.
* En mühim ve feyizli vazifelerimiz millî eğitim işleridir. Millî eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lâzımdır. Bir milletin hakikî kurtuluşu ancak bu suretle olur. (1922)
Back